Szósta Recepta w Starej Aptece

Szósta Recepta w Starej Aptece

Dzisiaj o godzina 19.00 odbędzie się szósta Recepta w Starej Aptece, podczas której zaprezentujemy Państwu nagranie legendarnego spektaklu Teatru Wybrzeże - H. w reżyserii Jana Klaty.

To postsolidarnościowa interpretacja HAMLETA Williama Shakespeare’a, z którego tytułu (oraz imienia głównego bohatera) została tylko pierwsza litera. W tym spektaklu Klata posłużył się słynnym dramatem, by wykrzyczeć frustrację tych, którzy nie załapali się na transformację i czuli się oszukani przez swoich niedawnych przywódców. Przedstawienie zaczynało się w stoczniowej hali 42a, już w 2004 roku opuszczonej i zaniedbanej, w której przecież ledwo dwadzieścia lat wcześniej jako suwnicowa pracowała Anna Walentynowicz, jedna z czołowych działaczek Solidarności. Dzięki temu żądanie Ducha ojca Hamleta, domagającego się od swego następcy wyrównania krzywd, wybrzmiewało szczególnie mocno. Widowisko pomyślane było jako wędrówka po zakamarkach zrujnowanej Stoczni – publiczność kilkukrotnie przemieszczała się po niej razem z aktorami, dzięki którym ta niezwykła przestrzeń zyskiwała nowe życie. Świetna realizacja telewizyjna przedstawienia, nad którą pieczę sprawowała Kasia Adamik, doskonale oddaje jego atmosferę. Po projekcji odbędzie się dyskusja poświęcona problematyce spektaklu. Poprowadzą ją Weronika Łucyk i Michał Kurkowski. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek do pobrania w kasach Teatru Wybrzeże.

Prezentacja nagrania odbędzie się w ramach Święta Wolności i Solidarności. Uroczystości obchodów 30. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie organizowane są przez Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk.