Dzisiaj o godzinie 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) odbędzie się debata z cyklu KRYTYCZNIE O TEATRZE pod hasłem SPRAWA OBYWATELSKIEGO NIEPOSŁUSZEŃSTWA.
O książce PŁOMIENIE Stanisława Brzozowskiego, historii ruchu Wolność i Pokój, o spektaklu SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA, a także o różnych formach zaangażowania obywatelskiego rozmawiać będą reżyser Zbigniew Brzoza, działaczka opozycyjna WiP-u Małgorzata Gorczewska i dramaturg Wojtek Zrałek-Kossakowski. Prowadzenie: Agnieszka Kochanowska (KP). Wstęp wolny.
O SPEKTAKLU
Gdzie można znaleźć wspólny mianownik między bohaterami opublikowanych w 1907 roku PŁOMIENI Stanisława Brzozowskiego a członkami działającego w drugiej połowie lat 80 w Polsce ruchu Wolność i Pokój? Na pierwszy rzut oka znaleźć go trudno: z jednej strony mamy przecież do czynienia ze stosującymi terror działaczami Narodnej Woli, z drugiej natomiast z głoszącymi hasła pacyfistyczne i ekologiczne kontestatorami w duch roku 1968. Metody działania tych grup były, mówiąc delikatnie, różne. Bo jak porównać zamach na cara Aleksandra II i wręczanie milicjantom pączków? Ale jak głosi Deklaracja WiPu: „Łączyć nas będzie niezgoda na zło, ucisk, nietolerancję, obojętność wobec cierpienia". Nie ma żadnych wątpliwości: niezgoda na niesprawiedliwość i silna potrzeba działania na rzecz zmiany rzeczywistości wyraźnie łączą bohaterów tych - jak się okazuje wcale nie tak różnych - historii. Nawet jeśli metody były różne, to zaangażowanie było to samo. I o nim - i to w roku Stanisława Brzozowskiego - chcemy opowiedzieć. Chcemy przypomnieć, czym jest zaangażowanie, z jakimi reakcjami się spotyka, jakie może mieć konsekwencje i także, czego nie ukrywamy, do niego zachęcać...
„SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA to wypowiedź o wolności i solidarności ludzi, którzy postanowili z systemem walczyć śmiechem, ironią lub satyrą. Nie ominęły ich szykany, przesłuchania ani więzienia, ale swoje osiągnęli. Warto o nich pamiętać. I dobrze się stało, że historię ich ruchu przybliżono w jednym z najciekawszych spektakli Teatru Wybrzeże ostatnich lat."
Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl
na podstawie PŁOMIENI Stanisława Brzozowskiego i historii ruchu Wolność i Pokój
SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA
Scenariusz: Zbigniew Brzoza, Wojtek Zrałek-Kossakowski
Reżyseria: Zbigniew Brzoza
Dramaturgia: Wojtek Zrałek-Kossakowski
Scenografia: Marcin Jarnuszkiewicz
Współpraca scenograficzna: Barbara Gębczak
Muzyka: Marcin Zabrocki
Ruch sceniczny: Filip Szatarski
Asystent reżysera: Robert Ninkiewicz
Występują: Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Michał Wielewicki (gościnnie), Piotr Witkowski oraz Tomasz Gadecki (saksofon)
Realizatorzy wideo wykorzystanego w spektaklu:
Scenariusz: Zbigniew Brzoza, Wojtek Zrałek-Kossakowski
Reżyseria: Zbigniew Brzoza
Zdjęcia: Tomek Bergmann
Kamery: Tomek Bergmann, Michał Popczyk
Scenografia: Marcin Jarnuszkiewicz
Współpraca scenograficzna: Barabara Gębczak
Muzyka: Marcin Zabrocki
Montaż: Tomek Bergmann, Dominik Jagodziński, Michał Popczyk
Dźwięk: Mariusz Jurczyński
Występują: Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Michał Wielewicki, Piotr Witkowski, Katarzyna Fidos, Helena Ganjalyan
Premiera: 27 sierpnia na Scenie Malarnia
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.