Polska Platforma Tańca to wydarzenie mające na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów. Finał tegorocznej Polskiej Platformy Tańca odbędzie się w dniach 5–8 września 2019 roku w Gdańsku. Zapraszamy!
Platforma oparta jest na formule konkursowej, której rezultatem jest kilkudniowy pokaz wybranych prac. W edycji 2019 wybór spektakli powierzony został 10-osobowej komisji, w której znajdują się przedstawiciele artystów, dziennikarzy, kuratorów i teoretyków tańca. Spośród niemal stu spektakli zgłoszonych w ramach otwartego konkursu, Komisja Artystyczna wybrała dwanaście przedstawień, które zostaną zaprezentowane w Gdańsku.
Oprócz pokazów spektakli, w programie zaplanowano wydarzenia towarzyszące: performanse, panele dyskusyjne, warsztaty, Open Platform, czyli prezentacje indywidualne, artystek i artystów, oraz środowiska sztuki tańca, organizacji zajmujących się produkcją i edukacją taneczną.
W ramach Polskiej Platformy Tańca odbędzie się pierwsza edycja Małej Platformy – przeglądu spektakli i forma tanecznych kierowanego do młodej publiczności. Program będzie obejmował prezentacje wybranych spektakli, panel dyskusyjny oraz wydarzenia towarzyszące. Mała Platforma odbędzie się w terminie 30–31 sierpnia 2019 roku w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.
Zapraszamy miłośników tańca i profesjonalistów zainteresowanych polską twórczością choreograficzną do Gdańska. W ciągu czterech dni będą mieli Państwo okazję uczestniczyć w prezentacjach spektakli, spotkaniach i dyskusjach z artystami i ekspertami z dziedziny tańca.
Mamy nadzieję, że najbliższa edycja Platformy stanie się okazją do zacieśnienia współpracy zarówno wewnątrz samego środowiska tańca w Polsce, jak i na poziomie międzynarodowym.
Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami są Fundacja Polka dot oraz Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw. Głównym partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Wydarzenia prezentowane na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże
5 września | czwartek
18:00 – Compagnie Linga / Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo, flow
6 września | piątek
16:00 – Hygin Delimat, Slowstepper — On The Edge Of Survival
7 września | sobota
18:30 – Iwona Olszowska, Paweł Konior, Ewa i On
wydarzenie towarzyszące:
21:30 – Teatr Dada von Bzdülöw, Dzisiaj, Wszystko
Bilety w cenie 30 zł normalny, 20 zł ulgowy do kupienia w kasach teatru i na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl
Więcej informacji na stronie www.polskaplatformatanca.pl
Owacja dla spektaklu tak długa, że kurtynę podnoszono aż szesnaście razy? Spektakl w reżyserii Tadeusza Minca, z zachwycającą scenografią Mariana Kołodzieja inspirowaną „Sądem Ostatecznym” Memlinga, był wielkim wydarzeniem na skalę ogólnopolską. O Tragedii o bogaczu i Łazarzu, której premiera odbyła sie 7 września 1968 roku możecie posłuchać w najnowszym odcinku Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE.
Plakat stworzony przez Patrycję Longawę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Bienal Internacional del Cartel en México - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku.
Przyznano nagrody miesięcznika TEATR za sezon 2023/2024. Nominacje otrzymali Piotr Biedroń i Jan Klata.