Podsumowanie 2013 roku

Podsumowanie 2013 roku

Szanowni Państwo, drodzy widzowie!

W 2013 roku zagraliśmy dla Państwa 462 spektakle, wystawiliśmy 9 premier, zaprezentowaliśmy 50 tytułów. Odwiedziło nas niemal 80 tysięcy widzów, w tym 6 tysięcy na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. W minionym roku z powodzeniem zorganizowaliśmy VI edycję Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Oczywiście to nie wszystkie wydarzenia. Było ich znacznie więcej, a ich szczegółową listę znajdą Państwo poniżej.

PREMIERY

1. Pedro Calderón de la Barca, ŻYCIE JEST SNEM, reż. Kuba Kowalski, premiera: 2 marca, Scena Kameralna

„To teatr nowoczesny, odważny, przemyślany, efektowny i inspirujący, ciekawy plastycznie i świetnie zagrany. Czego można chcieć więcej?"

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

2. Arthur Miller, CZAROWNICE Z SALEM, reż. Adam Nalepa, premiera: 24 kwietnia, Duża Scena

„Znakomite CZAROWNICE Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy w gdańskim Wybrzeżu łączą ciemną energię SWEET DREAMS Marilyn Mansona z refleksją filozoficznej przypowieści."

Jacek Wakar, miesięcznik Teatr

3. Teatr Dada von Bzdülöw, ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ, premiera: 9 maja, Scena Malarnia

„Teatr Dada von Bzdülöw to marka sama w sobie. Trudno znaleźć podobną grupę w Polsce. Symboliczną, 44 premierę tej formacji, potraktować można jako eksperyment, zabawę konwencją i - przede wszystkim - finezyjny, naprawdę udany spektakl."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

4. (g)DZIE-CI FACECI, reż. Adam Orzechowski, premiera: 22 czerwca, Duża Scena

„To pogodny, dobrze wykonany, ciekawie zaśpiewany spektakl, trafiający w niszę, dotąd w Gdańsku niezagospodarowaną - brak spektakli o profilu muzycznym. Artyści Wybrzeża dobrze wypełnili tę lukę."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

5. Jonathan Swift, PODRÓŻE GULIWERA, reż. Michał Derlatka, premiera: 5 lipca, Scena Kameralna

„PODRÓŻE GULIWERA to efektowna, atrakcyjna wizualnie i fabularnie, ale przede wszystkim niezwykle mądrą opowieść. Wszystkie, bardzo zresztą zróżnicowane wewnętrznie, warstwy spektaklu składają się na zborną, pozbawioną niepotrzebnych punktów strukturę, która w dodatku skierowana jest - i trafia bezbłędnie - do bardzo różnego odbiorcy."

Anna Jazgarska, portal Teatralny.pl

6. Abelard Giza, Jakub Roszkowski, Wojciech Tremiszewski, WIELKA IMPROWIZACJA, reż. Jakub Roszkowski, prapremiera: 6 lipca, Scena Letnia

„WIELKA IMPROWIZACJA dobrze sprawdza się jako komedia, wyśmiewająca zasady i reguły panujące w teatrze. [...] To półtorej godziny rozrywki na dobrym poziomie, podszytej refleksją na temat Solidarności i z jasną aluzją co nam z jej ideałów pozostało."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

7. Noel Coward, SEANS, reż. Adam Orzechowski, premiera: 4 października, Scena Kameralna

„Tutaj należą się reżyserowi duże brawa, postawił on bowiem w swoim spektaklu na ten rodzaj dowcipu, który (niestety) przeminął już chyba z wiatrem popkultury. Postawił i wygrał, bo zamiast zmasowanego ataku dowcipasów „z grubej rury", uraczył widzów bardzo stylową, teatralną screwball comedy, która jest jednakże niczym tablica Ouija - naprawdę może zaskoczyć..."

Anna Jazgarska, portal Teatralny.pl

8. Anton Czechow, PŁATONOW, reż. Grzegorz Wiśniewski, premiera: 26 października, Scena Kameralna

„W Teatrze Wybrzeże powstał kolejny zachwycający spektakl. Zespół aktorski ponownie pokazał swoją dojrzałość - wszyscy poprowadzeni precyzyjną ręką reżysera, tworzą mozaikową i esencjonalną inscenizację."

Tomasz Kaczorowski, Nowa Siła Krytyczna

9. Teatr Dada von Bzdülöw i Roberto Olivan, ENCLAVE 4/7, premiera: 2 listopada na Scenie Malarnia

„Założyciele Teatru Dada von Bzdülöw postawili na świeżą krew i wygrali. ENCLAVE 4/7 to piękny i mocny spektakl o miłości, lęku i szaleństwie, jeden z lepszych, jakie powstały w tym roku w Trójmieście."

Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza

WYJAZDY

Prezentacja CIAŁ OBCYCH na 15. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE.

Prezentacja AMATOREK na 48. edycji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

Prezentacja AMATOREK na 53. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Prezentacja LE SACRE na Beijing Fringe Festival w Pekinie.

Prezentacja AMATOREK w ramach programu Teatr Polska w Kwidzyńskim Centrum Kultury w Kwidzynie, w Nowosolskim Centrum Kultury w Nowej Soli, w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury w Krotoszynie, w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim.

Prezentacja AMATOREK na 6. edycji Festiwalu Boska Komedia.

NAGRODY / NOMINACJE / WYRÓŻNIENIA

4 lutego Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 9 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2012 roku sporządzonym przez gdyńską Gazetę Świętojańską: najlepszy spektakl: CIAŁA OBCE Teatru Wybrzeże, najlepszy spektakl dramatyczny: CIAŁA OBCE Teatru Wybrzeże, najlepszy spektakl komediowy: BABA CHANEL Teatru Wybrzeże, najlepsza aktorka w roli głównej: Dorota Kolak, SEKS DLA OPORNYCH Teatru Wybrzeże, najlepszy aktor w roli głównej: Marek Tynda, CIAŁA OBCE, najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Dorota Androsz w TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J., najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Krzysztof Gordon w BABIE CHANEL, najlepsza scenografia: Magdalena Gajewska, STALKER Teatru Wybrzeże, człowiek teatru: Adam Orzechowski.

4 lutego Kuba Kowalski za reżyserię CIAŁ OBCYCH oraz spektakl DANUTA W. zostali nominowani do tegorocznej nagrody Gazety Wyborczej SZTORM ROKU. Uzasadnienie jury: „Kuba Kowalski za spektakl CIAŁA OBCE w Teatrze Wybrzeże. Reżyser ten stworzył przedstawienie niezwykle nowoczesne, dynamiczne i pobudzające do myślenia, pozostawiając także ogromne pole do popisu innym artystom teatru: aktorom, scenografowi, muzykom czy autorce ruchu scenicznego. W ujęciu Kowalskiego pytanie o granice ludzkiej wolności po upadku komunizmu, będące myślą przewodnią nagrodzonej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną tekstu Julii Holewińskiej, wybrzmiewa z pełną mocą." „DANUTA W. Przedstawienie Teatru Polonia, którego uroczysta premiera odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, sceniczna adaptacja książki Danuty Wałęsy MARZENIA I TAJEMNICE. Spektakl, w którym główną rolę zagrała Krystyna Janda, jest nie tylko opowieścią o życiu żony przywódcy "Solidarności". Pokazuje historię Polski z perspektywy kobiet, oddaje głos wykluczonym z niej do tej pory żonom i matkom, pokazuje ich samotność i życie w cieniu mężczyzn zajmujących się polityką."

13 lutego aktorzy Teatru Wybrzeże zostali docenieni w corocznym teatralnym rankingu Gazety Świętojańskiej - Dorota Androsz [schody w górę], Piotr Biedroń [schody w górę], Krzysztof Gordon [schody w górę], Dorota Kolak [mistrzostwo], Maciej Konopiński [schody w górę], Marek Tynda [mistrzostwo].

CIAŁA OBCE i DANUTA W. znalazły się w rankingu NAJLEPSZE W TEATRZE sporządzonym przez Jacka Wakara na łamach marcowego wydania magazynu Twój Styl. O CIAŁACH OBCYCH: „CIAŁA OBCE przypominają, że opozycja to była także zabawa, wóda i seks. Na perspektywę narodową nakładają tę całkiem osobistą - kobiety w ciele mężczyzny, który walczy nie tylko z komuną, ale przede wszystkim z samym sobą. Aż do wyzwolenia. Jak dla mnie wystarczy." O DANUCIE W.: „Bo to całkiem inna historia Polski ostatnich 40 lat. Opowiadana nie poprzez głośne zdarzenia, które zmieniły bieg dziejów, lecz z perspektywy zwyczajnej kobiety, która towarzyszyła im z ukrycia - z kuchni albo przy zabawach z dziećmi. Krystyna Janda nie gra prezydentowej Wałęsy, a jedynie „na sucho" opowiada jej relację. Bez emfazy, bez mocnych słów, jakby mówiła do nas szeptem. Robi to piorunujące wrażenie. Niezwykła rola Jandy, seans pamięci nie do przeoczenia."

14 marca Scena Kameralna Teatru Wybrzeże została uznana przez trójmiejskich architektów za jeden z najpiękniejszych nowoczesnych budynków w Trójmieście. Ranking przygotowała trójmiejska Gazeta Wyborcza. Architekt Marek Białkowski o Scenie Kameralnej: „Mimo, że wykorzystano nowoczesne materiały, budynek świetnie wpisuje się w otoczenie Monte Cassino. Na wyróżnienie zasługuje także ciekawa elewacja - odpowiednie materiały, podziały, proporcje." Architekt Patryk Pniewski z PP Studio o Scenie Kameralnej: „Dobra architektura z ciekawym detalem. Wysoką jakość dopełniają nowoczesne wnętrza."

25 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże zostały wręczone Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2012 roku. Teatr Wybrzeże i związani z nim artyści otrzymali następujące nagrody: Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Kuby Kowalskiego za reżyserię CIAŁ OBCYCH Julii Holewińskiej w Teatrze Wybrzeże, Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Marka Tyndy za rolę Adama/Ewy w spektaklu CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego w Teatrze Wybrzeże, Honorowa Nagroda Specjalna Miasta Gdańska za „przedstawienie roku" dla Teatru Wybrzeże za spektakl AMATORKI Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak, Jubileuszowe Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla Doroty Kolak, Joanny Kreft-Baki, Grzegorza Gzyla, Jacka Labijaka, Krzysztofa Matuszewskiego oraz Adama Orzechowskiego, Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Eweliny Marciniak za reżyserię AMATOREK Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże, Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Marka Tyndy za rolę Adama/Ewy w spektaklu CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego w Teatrze Wybrzeże.

16 kwietnia jury festiwalu KONTRAPUNKT w składzie: Per Ananiassen, Thomas Irmer, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Michał Walczak, Maryla Zielińska, po obejrzeniu 12 spektakli konkursowych postanowiło jednomyślnie przyznać Główną Nagrodę AMATORKOM z Teatru Wybrzeże.

16 kwietnia Dorota Kolak została nominowana do nagrody Dziennika Bałtyckiego "Człowiek Roku 2012". Uzasadnienie redakcji: „W tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Zagrała tu 75 ról i za niektóre zbierała nagrody i wyróżnienia. Ale Dorota Kolak to także aktorka filmowa i serialowa. W ostatnich latach mogliśmy ją oglądać w takich filmach jak: JESTEM TWÓJ (na gdyńskim festiwalu filmowym dostała nagrodę za rolę drugoplanową), LĘK WYSOKOŚCI czy DZIEŃ KOBIET. Telewizyjna publiczność kocha ją m.in. za role serialowe w BARWACH SZCZĘŚCIA czy PRZEPISIE NA ŻYCIE. Pracuje też jako pedagog prowadząc zajęcia z aktorstwa w gdańskiej Akademii Muzycznej. Nominacja nie tylko za piękny jubileusz, ale za rzadkie już dzisiaj łączenie sztuki wysokiej z masową."

25 kwietnia Dorota Kolak została laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rolę Barbary w SEKSIE DLA OPORNYCH Michele Riml w reżyserii Krystyny Jandy.

18 maja jury 53. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych w składzie: Agata Duda-Gracz, Zenon Butkiewicz, Ireneusz Czop i Jacek Wakar po obejrzeniu 8 przedstawień konkursowych postanowiło przyznać aż dwie Nagrody Aktorskie za kreacje w AMATORKACH: dla Doroty Androsz za rolę Brigitte oraz dla Katarzyny Dałek za rolę Pauli.

11 września Teatr Wybrzeże został doceniony w ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013". Krytycy teatralni wyróżnili CZAROWNICE Z SALEM, ŻYCIE JEST SNEM, Katarzynę Dałek, Michała Kowalskiego i Marcina Mirowskiego.

10 października na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w związku z obchodami jubileuszu 55-lecia obecności na naszych scenach Pani Krystyny Łubieńskiej, nasza szanowna jubilatka otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury oraz listy gratulacyjne od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Miasta Sopotu i Związku Artystów Scen Polskich.

4 listopada aktorka Katarzyna Dałek została nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Młody Twórca Kultury. Jest to najbardziej prestiżowy lokalny laur dla najmłodszych artystów.

6 listopada związany z Teatrem Wybrzeże reżyser Adam Nalepa został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Sopotu Sopocka Muza. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Nagroda Sopocka Muza przyznawana jest za wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie kultury i sztuki.

4 grudnia Jolanta Janiczka i Wiktor Rubin, twórcy spektaklu TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J., zostali nominowani do tegorocznej edycji Paszportów Polityki. Kapituła zgłosiła do nagrody ponadto Dorotę Androsz, Ewelinę Marciniak, Julię Holewińską, Kubę Kowalskiego i Mirka Kaczmarka. Uzasadnienie nominacji: Dramatopisarka i reżyser (Rubin to pseudonim artystyczny Pawła Wojtczuka), para na scenie i w życiu. Janiczak, urodzona w 1982 r. w Nowym Targu, jest absolwentką psychologii krakowskiego UJ. Rubin urodził się w 1978 r. w Siedlcach, jest absolwentem socjologii UJ i reżyserii krakowskiej PWST, studiował również filozofię. Razem pracują od 2007 r. Janiczak zajmowała się adaptacją tekstu i/lub opracowaniem dramaturgicznym spektakli reżyserowanych przez Rubina, m.in.: DRUGIEGO ZABICIA PSA Marka Hłaski w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, CZĄSTEK ELEMENTARNYCH Michela Houellebecqua we wrocławskim Polskim, ORGII Piera Paolo Pasoliniego w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Rubin reżyserował dramaty autorstwa Janiczak: JOANNĘ SZALONĄ; KRÓLOWĄ i CARYCĘ KATARZYNĘ w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach, OFELIE w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. w gdańskim Wybrzeżu oraz KARŁA, DOWNA I INNE ŻYWIOŁY w Teatrze Nowym w Łodzi. Twórców interesują biografie, szczególnie biografie kobiet, które swoimi zachowaniami przekraczały ustalony porządek i konwencje. Tworzą z nich estetyczne i myślowe kolaże, w których to, co prawdziwe, miesza się z tym, co domyślone, mnożą się perspektywy czasowe i postaci. Janiczak swój pisarski styl charakteryzuje tak: „Mówię swoim językiem. Szczerym, dosadnym, fizycznym, żywym. Czasem wymiotującym". Język jest dla niej „narzędziem rozmontowywania historii, rzeczywistości, różnych sposobów myślenia". W nominacjach krytyków Janiczak została dostrzeżona przez Grzegorza Niziołka jako „autorka scenicznych fantazji na temat sławnych kobiet w historii, karkołomnych retoryczno-dramatycznych konstrukcji, w których mieszają się czasy, języki, doświadczenia."

VI EDYCJA FESTIWALU WYBRZEŻE SZTUKI

Od 22 do 30 kwietnia trwała VI edycja Festiwalu Wybrzeże Sztuki. W jego ramach na scenach Teatru Wybrzeże pokazaliśmy naszą najnowszą premierę oraz 8 najciekawszych i najgłośniejszych spektakli minionego i obecnego sezonu - BALLADYNĘ Marcina Cecko w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, UFO. KONTAKT w reżyserii Iwana Wyrypajewa, CZAROWNICE Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy, LUBIEWO w reżyserii Piotra Siekluckiego, AMATORKI w reżyserii Eweliny Marciniak, PAWIA KRÓLOWEJ w reżyserii Pawła Świątka, NIETOPERZA w reżyserii Kornéla Mundruczó, SHOPPING AND FUCKING w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz LOVE & INFORMATION w reżyserii Moniki Strzępki. Miło nam poinformować, że wszystkie festiwalowe spektakle spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem widzów i krytyki teatralnej.

„Gdański teatr, wychodzi na to, jest coraz lepiej postrzegany. A jako organizator Festiwalu Wybrzeże Sztuki zdał ten egzamin z oceną celującą."

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

V SEZON SCENY LETNIEJ

W lipcu i sierpniu na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże zaprezentowaliśmy siedem tytułów w tym jedną polską prapremierę - WIELKĄ IMPROWIZACJĘ, BABĘ CHANEL, TAJEMNICZĄ IRMĘ BEP, WILLKOMMEN W ZOPPOTACH, spektakl SKRZYNK@PANDORY, INTYMNE LĘKI oraz FAZĘ DELTA. Miło nam poinformować, że nasze spektakle obejrzało niemal sześć tysięcy widzów!

INNE WYDARZENIA

W minionym roku zorganizowaliśmy 5 spotkań Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconych problematyce naszych spektakli, m.in. spotkanie poświęcone AMATORKOM i CZAROWNICOM Z SALEM.

W zeszłym roku zorganizowaliśmy także cykl Lekcji teatralnych, mających na celu edukację teatralną młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Wśród prowadzących znaleźli się m.in. Magdalena Boć i Wanda Neumann.

W 2013 roku ukazały się 4 numery magazynu WYBRZEŻA. Na łamach naszego teatralnego magazynu można było przeczytać m.in. wywiady z reżyserami premierowych spektakli, satyryczne opowiadania Abelarda Gizy i Szymona Jachimka oraz felietony Doroty Androsz.

W minionym roku odbyło się z powodzeniem 7 edycji „Rodzica w Teatrze", projektu umożliwiającego rodzicom zabranie do Teatru swoich dzieci.

Z okazji 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stowarzyszenie In gremio i Teatr Wybrzeże zorganizowały charytatywny koncert ŚPIEWAJĄCY AKTORZY. PIOSENKA FRANCUSKA, który odbył się 13 stycznia na Scenie Kameralnej w Sopocie.

14 stycznia we foyer Dużej Sceny odbył się wernisaż wystawy JOANNA BOGACKA / Z WYBRZEŻA na której zaprezentowaliśmy zdjęcia z większości spektakli Teatru Wybrzeże,
w których występowała Joanna Bogacka.

Premierze spektaklu ŻYCIE JEST SNEM (2 marca) towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW: ANDRZEJ KLIMOWSKI. ŚNIONE...WYŚNIONE...ZE SNU? Z JAWY?! A W ŻYCIU!!! PLAKATY, LITOGRAFIE, DRUKI RÓŻNE.

12 marca CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego zostały wyemitowane na antenie TVP Kultura. Była to retransmisja z XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w dniach 24-26 marca odbyły się Dni Otwarte, w ramach których już po raz siódmy odkryliśmy przed naszymi widzami na co dzień skrywane tajemnice scen w Gdańsku i sceny w Sopocie, a także przygotowaliśmy bezpłatne warsztaty oświetleniowe. Wszystkie wydarzenia cieszyły się ogromną frekwencją i towarzyszyła im odświętna, radosna atmosfera.

W dniach 18-26 marca zorganizowaliśmy przegląd spektakli 5xKOLAK z udziałem jednej z najwybitniejszych polskich aktorek, laureatki wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Doroty Kolak, która w zeszłym roku obchodziła jubileusz 30-lecia pracy artystycznej na scenach Teatru Wybrzeże. W programie przeglądu znalazły się prezentacje NASZYCH NAJDROŻSZYCH, G®UPY LAOKOONA, ZMIERZCHU BOGÓW, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, SŁODKIEGO PTAKA MŁODOŚCI, spotkanie aktorki z widzami oraz wernisaż wystawy 75XKOLAK dokumentującej 75 ról Doroty Kolak zagranych w czasie 30 lat na Wybrzeżowych Scenach.

27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w warszawskiej Galerii Plakatu Polskiego
została otwarta wystawa plakatów Teatru Wybrzeże m.in. ze ZMIERZCHU BOGÓW, NIE-BOSKIEJ KOMEDII, FARSY Z WALWORTH i BLASZANEGO BĘBENKA.

1 kwietnia odbyła się premiera nowej strony Teatru Wybrzeże z dodatkowymi aplikacjami na tablety i smartphony. Za opracowanie koncepcji i realizację serwisu internetowego odpowiedzialny jest gdański butik kreatywny Qunabu. Qunabu o nowej stronie Teatru Wybrzeże: „Nowa strona teatru wykonana jest w technologii HTML5. Dzięki technice Responsive Web Design dostosowuje się do wielkości ekranu użytkownika, przez co jest użyteczna i estetyczna na dużych ekranach biurowych, laptopach, tabletach i smartphonach. Wygląd nowej strony nawiązuje do poprzedniej strony Teatru Wybrzeże poprzez użycie tych samych fontów i zachowania tej samej palety kolorystycznej. Jednak nowa strona teatru jest o wiele bardziej intuicyjna i ergonomiczna oraz działa zdecydowanie szybciej."

W maju Teatr Wybrzeże i organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Teatru between.pomiędzy zaprezentowali na Scenie Kameralnej dwa spektakle z Teatru Wierszalin - 13 maja WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. ZABŁUDOWSKI CUD, 16 maja BOGA NIŻYŃSKIEGO.

Rejestracja telewizyjna CIAŁ OBCYCH Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego wzięła udział w konkursie Festiwalu Dwa Teatry. Projekcja spektaklu odbyła się 1 czerwca w sopockim Multikinie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 63.

Premierze spektaklu (g)DZIE-CI FACECI (22 czerwca) towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW: RYSZARD KAJA. ZNASZ-LI TEN KRAJ / GDZIE BABSKI RAJ... / GDZIE CI FACECI...

Premierze WIELKIEJ IMPROWIZACJI (6 lipca) towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW, prezentującej plakaty Wojciecha Korkucia, której autor nadał tytuł PIERDU, PIERDU - DOOKOŁA WOJTEK!

Od 24 do 31 sierpnia trwał festiwal teatru dokumentalnego SOPOT NON-FICTION 2013 zorganizowany przez Fundację Teatru BOTO i Teatr Wybrzeże. W ostatni tydzień sierpnia reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy z całego kraju pracowali nad projektami sztuk i spektakli opartych na faktach, a następnie prezentowali prace warsztatowe podczas otwartego Maratonu Non-Fiction. Warsztatom towarzyszyły czytania sztuk, wykłady, spotkania z twórcami oraz pokazy spektakli (m.in. WIELKA IMPROWIZACJA w reżyserii Jakuba Roszkowskiego).

Premierze spektaklu SEANS (4 października) towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW - ANDRZEJ KRAJEWSKI: TAMTE SEANSE, TAMTE KOBIETY, TAMTEN DUCH.

26 listopada odbyła się uroczystość nadania Scenie Kameralnej imienia Joanny Bogackiej. Uroczyste nadanie odbyło się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci wybitnej aktorki, która na trwałe wpisała się w najpiękniejsze rozdziały historii polskiego teatru, a Wybrzeżowym scenom, trójmiejskiej publiczności i artystycznie kształcącej się młodzieży oddała ogrom swojego życia, pracy i talentu.

6 grudnia we foyer Dużej Sceny odbyło się otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW - WALDEMAR ŚWIERZY: OSTATNI Z WIELKICH (co u nas NIEWINNEJ GRZESZNICY na BĘBENKU do OŻENKU pięknie grał).