500 spektakli na 5 scenach - podsumowanie sezonu 2013/2014

500 spektakli na 5 scenach - podsumowanie sezonu 2013/2014

Szanowni Państwo, drodzy widzowie!

Wczoraj zakończył się sezon 2013/2014 w Teatrze Wybrzeże.

To był bardzo dobry, pracowity i owocny sezon dla naszego Teatru. W minionym sezonie na 5 scenach zagraliśmy dla Państwa niemal 500 spektakli, wystawiliśmy 10 premier, zaprezentowaliśmy 46 tytułów. Odwiedziło nas blisko 90 tysięcy widzów, w tym 5 tysięcy na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. W sezonie 2013/2014 nasze spektakle odnosiły sukcesy na najważniejszych polskich i europejskich festiwalach teatralnych (m.in. prezentacja CZAROWNIC Z SALEM na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, AMATORKI na Festiwalu Boska Komedia i Festival Premières w Strasburgu). W minionym sezonie nasi artyści zostali uhonorowani najważniejszymi polskich nagrodami artystycznymi (m.in. Paszport Polityki dla Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak, srebrny medal Gloria Artis dla Mirosława Baki). Oczywiście to nie wszystkie wydarzenia. Było ich znacznie więcej, a ich szczegółową listę znajdą Państwo poniżej.

Przed nami kilkutygodniowa przerwa urlopowa. Nowy sezon zainaugurujemy 26 września premierą MARII STUART Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy.

Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże!

PREMIERY

1. Noel Coward, SEANS, reż. Adam Orzechowski, premiera: 4 października, Scena Kameralna

„Tutaj należą się reżyserowi duże brawa, postawił on bowiem w swoim spektaklu na ten rodzaj dowcipu, który (niestety) przeminął już chyba z wiatrem popkultury. Postawił i wygrał, bo zamiast zmasowanego ataku dowcipasów „z grubej rury", uraczył widzów bardzo stylową, teatralną screwball comedy, która jest jednakże niczym tablica Ouija - naprawdę może zaskoczyć..."

Anna Jazgarska, portal Teatralny.pl

2. Anton Czechow, PŁATONOW, reż. Grzegorz Wiśniewski, premiera: 26 października, Scena Kameralna

„W Teatrze Wybrzeże powstał kolejny zachwycający spektakl. Zespół aktorski ponownie pokazał swoją dojrzałość - wszyscy poprowadzeni precyzyjną ręką reżysera, tworzą mozaikową i esencjonalną inscenizację."

Tomasz Kaczorowski, Nowa Siła Krytyczna

3. Teatr Dada von Bzdülöw i Roberto Olivan, ENCLAVE 4/7, premiera: 2 listopada na Scenie Malarnia

„Założyciele Teatru Dada von Bzdülöw postawili na świeżą krew i wygrali. ENCLAVE 4/7 to piękny i mocny spektakl o miłości, lęku i szaleństwie, jeden z lepszych, jakie powstały w tym roku w Trójmieście."

Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza

4. Nikołaj Gogol, MARTWE DUSZE, reż. Janusz Wiśniewski, premiera: 22 lutego, Duża Scena

„MARTWE DUSZE Teatru Wybrzeże stanowią niezwykle ciekawą i ambitną próbę dotknięcia tematu śmierci. To spektakl pełen tekstu, a na swój sposób afabularny. Dopracowany w szczegółach obraz Dantejskiego "piekła" w wizji reżysera staje się prawdziwą estetyczną perełką."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

5. Pierre de Marivaux, WYSPA MARIVAUX: WYSPA NIEWOLNIKÓW, SPÓR, TRIUMF MIŁOŚCI, reż. Iwo Vedral, premiera: 21 marca, Scena Kameralna

„Vedral zebrał w swoim spektaklu w jedno trzy jednoaktówki Pierre'a Marivaux, XVIII-wiecznego francuskiego dramaturga, rzadko dziś przypominanego. Okazało się, że wystarczy sztuki te otrzepać z pudru i rozebrać z fraków i krynolin, by pokazały swoją ukrytą drapieżność. Inscenizacja Vedrala ma w sobie ostrość, która dawno nie pojawiała się w trójmiejskich teatrach."

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

6. Michał Buszewicz, CIĄG, reż. Ewelina Marciniak, prapremiera: 16 maja, Scena Malarnia

„Uwięzieni w wyłożonej czerwonym dywanem, zadymionej, przeźroczystej klatce - klaustrofobicznej, mimo pokaźnych rozmiarów, stajemy się bohaterami delirycznego, lynchowskiego koszmaru."

Michał Centkowski, Dwutygodnik

7. Radosław Paczocha, BRONIEWSKI, reż. Adam Orzechowski, prapremiera: 27 czerwca, Duża Scena

„BRONIEWSKI Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego to zdecydowanie najlepszy spektakl Teatru Wybrzeże w mijającym sezonie artystycznym. Powstał spektakl znakomity - wyrazisty i nieoczywisty, jak poeta, o którym opowiada."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

8. Derek Benfield, AKT RÓWNOLEGŁY, reż. Jarosław Tumidajski, prapremiera: 16 sierpnia, Scena Letnia

„Przedstawienie ma - jak na dobrą farsę przystało - śmieszyć i bawić. I z tym zadaniem cały zespół poradził sobie bardzo dobrze."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

9. Jelena Griemina, DWÓCH W TWOIM DOMU, reż. Rudolf Zioło, prapremiera: 24 sierpnia, Scena Kameralna

„Temat i metoda opowiadania zapowiadały, że DWÓCH W TWOIM DOMU na scenie zmieni się w rodzaj interwencyjnego politycznego dramatu. Ale w reżyserskiej realizacji Rudolfa Zioły stało się przede wszystkim psychologicznym studium uwięzienia."

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

10. autorski spektakl Nikołaja Kolady, STATEK SZALEŃCÓW, prapremiera: 29 sierpnia, Duża Scena

„Jeśli ktoś lubi teatr Kolady, przedstawienie obejrzy z niekłamaną przyjemnością."

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

WYJAZDY / FESTIWALE

Prezentacja LE SACRE na Beijing Fringe Festival w Pekinie.

Prezentacja AMATOREK w ramach programu Teatr Polska w Kwidzyńskim Centrum Kultury w
Kwidzynie, w Nowosolskim Centrum Kultury w Nowej Soli, w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury w Krotoszynie, w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim.

Prezentacja AMATOREK na 6. edycji Festiwalu Boska Komedia.

Prezentacja AMATOREK na 22. edycji Olsztyńskich Spotkań Teatralnych.

Prezentacja ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ na 22. edycji Olsztyńskich Spotkań Teatralnych.

Prezentacja CZAROWNIC Z SALEM na 34. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

Prezentacja PŁATONOWA na 54. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Prezentacja TAJEMNICZEJ IRMY VEP w Kwidzyńskim Centrum Kultury w Kwidzynie.

Prezentacja FADO w Teatrze Rondo w Słupsku.

Prezentacja AMATOREK na 9. edycji Festival Premières w Strasburgu.

Prezentacja DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu SOPOT NON-FICTION 2014.

NAGRODY / NOMINACJE / WYRÓŻNIENIA

11 września Teatr Wybrzeże został doceniony w ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013". Krytycy teatralni wyróżnili CZAROWNICE Z SALEM, ŻYCIE JEST SNEM, Katarzynę Dałek, Michała Kowalskiego i Marcina Mirowskiego.

10 października na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w związku z obchodami jubileuszu 55-lecia obecności na naszych scenach Pani Krystyny Łubieńskiej, nasza szanowna jubilatka otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury oraz listy gratulacyjne od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Miasta Sopotu i Związku Artystów Scen Polskich.

4 listopada Katarzyna Dałek została nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Młody Twórca Kultury.

6 listopada Adam Nalepa został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Sopotu Sopocka Muza.

3 stycznia CZAROWNICE Z SALEM zostały uznane za jeden z najlepszych spektakli 2013 roku w podsumowaniu kulturalnym Tygodnika Kulturalnego na antenie TVP Kultura.

14 stycznia Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, twórcy naszych spektakli ORGIA i TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J., zostali laureatami tegorocznych Paszportów Polityki, „za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności. Za język mieszający czasy, perspektywy i doświadczenia, jednocześnie demaskatorski i niezwykle intensywny."

3 lutego Adam Nalepa za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM oraz Roberto Olivan za reżyserię współprodukowanego przez Teatr Wybrzeże ENCLAVE 4/7 zostali nominowani do nagrody Gazety Wyborczej SZTORM ROKU. Uzasadnienie jury: Adam Nalepa za reżyserię spektaklu CZAROWNICE Z SALEM w gdańskim Teatrze Wybrzeże - artystycznie dopracowanej, nowocześnie opowiedzianej i dialogującej z widownią opowieści o zamkniętej społeczności, na oślep szukającej winnych zaburzenia odwiecznego porządku. Całość wpisana w ciekawą poetykę demonstrującą publiczności teatralne szwy. Roberto Olivan za spektakl Teatru Dada Von Bzdülöw ENCLAVE 4/7, w którym hiszpański choreograf odsłonił zupełnie nowy wymiar działalności związanych z tą grupą tancerzy, umiejętnie splatając ich wrażliwość z mocnym, fizycznym, niemal brutalnym podejściem do teatru tańca.

10 lutego Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 11 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2013 roku sporządzonym przez gdyńską Gazetę Świętojańską: najlepszy spektakl CZAROWNICE Z SALEM, najlepszy spektakl dramatyczny CZAROWNICE Z SALEM, najlepszy spektakl offowy ENCLAVE 4/7, najlepszy spektakl dla dzieci PODRÓŻE GULIWERA, najlepsza reżyseria Adam Nalepa, najlepsza aktorka w roli głównej Katarzyna Dałek, CZAROWNICE Z SALEM, najlepszy aktor w roli głównej Mirosław Baka, CZAROWNICE Z SALEM, najlepsza aktorka w roli drugoplanowej Sylwia Góra-Weber, CZAROWNICE Z SALEM, Magdalena Boć PŁATONOW, najlepsze światło CZAROWNICE Z SALEM, najlepszy festiwal Wybrzeże Sztuki, największa niespodzianka Katarzyna Figura w Teatrze Wybrzeże.

27 lutego aktorzy Teatru Wybrzeże zostali docenieni w teatralnym rankingu Gazety Świętojańskiej: Mirosław Baka [schody w górę], Justyna Bartoszewicz [schody w górę], Piotr Biedroń [schody w górę], Magdalena Boć [schody w górę], Małgorzata Brajner [schody w górę], Katarzyna Dałek [schody w górę], Sylwia Góra-Weber [schody w górę], Anna Kociarz [schody w górę], Katarzyna Z. Michalska [nadzieja], Robert Ninkiewicz [schody w górę].

28 lutego Adam Nalepa został laureatem nagrody Gazety Wyborczej SZTORM ROKU w kategorii teatr za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM.

5 marca Katarzyna Dałek, Grzegorz Wiśniewski i Adam Nalepa zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis. Uzasadnienie nominacji: Katarzyna Dałek - w 2013 roku stworzyła między innymi znakomicie przyjęte przez publiczność i krytykę kreacje: Abigail w CZAROWNICACH Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy oraz Soni w PŁATONOWIE w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Grzegorz Wiśniewski - w 2013 roku na deskach Sceny Kameralnej miała miejsce premiera inscenizacji PŁATONOWA Antona Czechowa. Tekst w opracowaniu Jakuba Roszkowskiego, nie tylko został oderwany od epoki, ale jednocześnie stał się niezwykle aktualny. Krytyka doceniła też talent reżysera w prowadzeniu zespołu aktorskiego, który pod okiem Grzegorza Wiśniewskiego pokazał swoją wysoką dojrzałość artystyczną. Adam Nalepa - w roku 2013 po raz czwarty podjął współpracę z Teatrem Wybrzeże, wystawiając na jego deskach CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera. Inscenizacją tą Adam Nalepa potwierdza nie tylko swój reżyserski talent, ale także konsekwencję w budowaniu własnego indywidualnego języka teatralnego.

17 marca Adam Nalepa został laureatem nagrody Splendor Gedanensis za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM.

24 marca Adam Nalepa i Katarzyna Dałek zostali nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Uzasadnienie nominacji: Adam Nalepa - za wybitną reżyserię CZAROWNIC Z SALEM, współczesnej wersji sztuki opartej o nowatorskie rozwiązania sceniczne. Katarzyna Dałek - za niezwykłe umiejętności aktorskie pokazane w drapieżnej kreacji Abigail Williams w CZAROWNICACH Z SALEM, a także za rolę subtelnej Soni w spektaklu PŁATONOW Antona Czechowa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

27 marca Komisja Artystyczna Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" zarekomendowała do realizacji i zdecydowała o przyznaniu wsparcia finansowego 24 spektaklom w tym aż 2 z Teatru Wybrzeże - FARAONOWI Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy oraz PRZEDWIOŚNIU Stefana Żeromskiego w reżyserii Natalii Korczakowskiej.

29 marca Mirosław Baka otrzymał Nagrodę Jubileuszową Prezydenta Miasta Gdańska z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 31 marca na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże zostały wręczone Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2013 roku. Teatr Wybrzeże i związani z nim artyści otrzymali następujące nagrody: Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Adama Nalepy za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM Arthura Millera w Teatrze Wybrzeże, Honorowa Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska za Przedstawienie Roku dla Teatru Wybrzeże za CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla Ewy Jendrzejewskiej z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej, dla Krzysztofa Gordona z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej oraz dla Bogusławy Czosnowskiej z okazji jubileuszu 70-lecia pracy artystycznej, Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Adama Nalepy za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM Arthura Millera w Teatrze Wybrzeże, Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Katarzyny Dałek za rolę Abigail Williams w CZAROWNICACH Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy w Teatrze Wybrzeże.

11 kwietnia Mirosław Baka z okazji 25-lecia pracy artystycznej został uhonorowany przez Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

21 kwietnia Mirosław Baka została nominowany do nagrody Dziennika Bałtyckiego CZŁOWIEK ROKU 2013 „za wybitne kreacje aktorskie i za lokalny patriotyzm nie tylko w wymiarze artystycznym".

17 maja Katarzyna Dałek i Michał Jaros zostali nagrodzeni na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Jury jedynego w Polsce festiwalu sztuki aktorskiej w składzie: Dobrochna Ratajczakowa, Jan Ciechowicz i Janusz Łagodziński po obejrzeniu 7 spektakli konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Aktorską dla Katarzyny Dałek za rolę Soni w PŁATONOWIE oraz Wyróżnienie Aktorskie dla Michała Jarosa za rolę tytułową w PŁATONOWIE.

27 czerwca Adam Orzechowski został laureatem Honorowej Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie kultury „za otwartość na inne dziedziny sztuki niż teatr oraz dorobek artystyczny".

8 sierpnia muzyka Jerzego Satanowskiego skomponowana do spektaklu MARTWE DUSZE została doceniona w rankingu teatralnym sezonu 2013/2014 sporządzonym przez redakcję portalu Teatr dla Was.

VI SEZON SCENY LETNIEJ

W lipcu i sierpniu na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże zaprezentowaliśmy siedem tytułów w tym jedną polską prapremierę - AKT RÓWNOLEGŁY, INTYMNE LĘKI, WILLKOMMEN W ZOPPOTACH, WIELKĄ IMPROWIZACJĘ, spektakl SKRZYNK@PANDORY, FAZĘ DELTA i SEANS. Miło nam poinformować, że nasze spektakle obejrzało 5 tysięcy widzów!

EDUKACJA

W minionym sezonie prowadziliśmy intensywną działalność edukacyjną: zorganizowaliśmy 79 Warsztatów Teatralnych, 4 Prelekcje Teatralne, 11 Lekcji Teatralnych , 100 tur Zwiedzania Teatru, 1 Lekcję Dramatu. Miło nam poinformować, że we wszystkich wyżej wymienionych działaniach edukacyjnych uczestniczyło ponad 4 tysiące osób!

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI

W lutym Teatr Wybrzeże zainaugurował LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI, cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka. Pierwsza Lekcja odbyła się 2 lutego i była poświęcona książce Marcina WICHY ŁYSOL I STRUSIA: LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI. Do tej pory zorganizowaliśmy 14 Lekcji i wszystkie one cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród naszej najmłodszej, ale również starszej publiczności - wzięło w nich udział niemal 2 tysiące widzów.

INNE WYDARZENIA

W sezonie 2013/2014 ukazały się 3 numery magazynu WYBRZEŻA. Na łamach naszego teatralnego magazynu można było przeczytać m.in. wywiady z reżyserami premierowych spektakli oraz felietony Doroty Androsz.

W minionym sezonie odbyło się 6 spotkań Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconych problematyce naszych spektakli, m.in. problematyce MARTWYCH DUSZ i WYSPY MARIVAUX. Z przyjemnością informujemy, że we wszystkich spotkaniach wzięło udział blisko 400 osób.

W zeszłym sezonie odbyło się 10 edycji „Rodzica w Teatrze", inicjatywy skierowanej do rodziców, którzy wcześniej ze względu na konieczność opieki nad małymi dziećmi nie mogli wybrać się do teatru. Miło nam poinformować, że z naszej oferty skorzystało blisko 300 osób.

Premierze spektaklu SEANS towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW - ANDRZEJ KRAJEWSKI: TAMTE SEANSE, TAMTE KOBIETY, TAMTEN DUCH.

26 listopada odbyła się uroczystość nadania Scenie Kameralnej imienia Joanny Bogackiej, która na trwałe wpisała się w najpiękniejsze rozdziały historii polskiego teatru, a Wybrzeżowym scenom, trójmiejskiej publiczności i artystycznie kształcącej się młodzieży oddała ogrom swojego życia, pracy i talentu.

6 grudnia we foyer Dużej Sceny odbyło się otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW - WALDEMAR ŚWIERZY: OSTATNI Z WIELKICH (co u nas NIEWINNEJ GRZESZNICY na BĘBENKU do OŻENKU pięknie grał).

Z okazji 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fundacja Pomysłodalnia i Teatr Wybrzeże zorganizowały charytatywny koncert ŚPIEWAJĄCY AKTORZY, który odbył się 12 stycznia na Scenie Kameralnej w Sopocie.

14 stycznia Teatr Wybrzeże opublikował nowe portrety zespołu artystycznego. Autorem zdjęć jest Michał Szlaga, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów. Zdjęcia znajdują się na stronie teatru w dziale zespół oraz we foyer Dużej Sceny.

Premierze MARTWYCH DUSZ towarzyszyło otwarcie wystawy JANUSZ WIŚNIEWSKI I JEGO PANOPTICUM OŻYWIONYCH MARTWYCH DUSZ.

W lutym Grupa GPEC i Teatr Wybrzeże przedłużyły umowę o współpracy na kolejny rok. Mecenat Grupy GPEC stanowi wsparciem dla bieżącej działalności Teatru Wybrzeże, który przyznał przedsiębiorstwu tytuł Partnera Strategicznego.

Projekt Teatru Wybrzeże pt. „Podniesienie jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże - Dużej Sceny i Sceny Malarnia. Etap I - przygotowanie dokumentacji projektowej" zgłoszony do konkursu o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (Oś Priorytetowa 10, Poddziałanie 10.2.2), uzyskał pozytywną opinię i dofinansowanie w wysokości 573.750,00 zł netto, które stanowi 75% wartości projektu (łączna wartość projektu to 765 000 zł netto). Umowa o dofinansowanie została podpisana przez Marszałka Województwa Pomorskiego 3 marca 2014 roku. Projekt polegać będzie na przygotowaniu dokumentacji projektowej dla inwestycji pt. „Podniesienie jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże - Dużej Sceny i Sceny Malarnia - wraz z poprawą stanu zabytkowego obiektu Starej Apteki wraz z Przejściem Bramnym i podniesieniem jakości przestrzeni publicznej na ulicy Teatralnej" planowanej do realizacji w perspektywie finansowej 2014-2020. W ramach projektu zostanie wykonany projekt budowlany, wykonawczy, projekt wnętrz, projekt modernizacji Dużej Sceny wraz z niezbędnymi ekspertyzami. Ostatecznym celem projektu jest poprawa jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże.

Premierze WYSPY MARIVAUX towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW - WYSPA WAŁKUSKI, na której zaprezentowaliśmy twórczość Wiesława Wałkuskiego.

23 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odbyły się DRZWI OTWARTE W TEATRZE WYBRZEŻE. W ramach tegorocznej, ósmej już edycji odkryliśmy przed widzami na co dzień skrywane tajemnice sceny i otworzyliśmy podwoje teatralnych pracowni. W programie znalazło się m.in. zwiedzanie Dużej Sceny i Sceny Kameralnej, pokaz charakteryzacji teatralnej oraz LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI. Z przyjemnością informujemy, że odwiedziło nas niemal tysiąc osób.

Od 13 marca do 6 kwietnia trwał przegląd spektakli 5XBAKA z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. W ramach przeglądu zaprezentowaliśmy G®UPĘ LAOKOONA, SEKS DLA OPORNYCH, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, CZAROWNICE Z SALEM, ZMIERZCH BOGÓW, a także otworzyliśmy wystawę fotogramów MIROSŁAW BAKA: Z WYBRZEŻOWEGO ĆWIERĆWIECZA oraz zorganizowaliśmy spotkanie aktora z widzami.

Autorska Pracownia Architektoniczna - Jacek Bułat wygrała konkurs architektoniczny na „podniesienie jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże - Dużej Sceny i Sceny Malarnia - wraz z poprawą stanu zabytkowego obiektu Starej Apteki wraz z Przejściem Bramnym i podniesieniem jakości przestrzeni publicznej na ulicy Teatralnej". Sąd Konkursowy pod przewodnictwem Pawła Wład. Kowalskiego wybrał projekt poznańskich architektów spośród siedmiu nadesłanych prac. Drugie miejsce w konkursie zajęła praca przygotowana wspólnie przez pracownie: FUNKCIONA Architekci Spółka Partnerska Munoz i Partnerzy (Warszawa) i INGENNUS Urban Consulting S.L.P (Hiszpania). Sąd Konkursowy przyznał także dwa równorzędne wyróżnienia pracowniom: Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski (Sopot) oraz Sound&Space Robert Lebioda (Poznań). Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 18 czerwca we foyer Dużej Sceny Teatru Wybrzeże.

25 czerwca Instytut Teatralny przyznał środki finansowe, dzięki którym znakomita BABA CHANEL Nikołaja Kolady w reżyserii Adama Orzechowskiego bierze udział w programie TEATR POLSKA. W ramach tegorocznej edycji BABA CHANEL zostanie zaprezentowana w aż 7 ośrodkach kultury na terenie 3 województw: 28 września w Wałeckim Centrum Kultury w Wałczu,
30 września w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowy Dworze Gdańskim, 2 października w Kartuskim Centrum Kultury w Kartuzach, 10 października w Ośrodku Konferencyjnym Karwan w Malborku, 7 listopada w Branieckim Centrum Kultury w Braniewie, 20 listopada w Chojnickim Domu Kultury w Chojnicach, 22 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Czerwcowej prapremierze na Dużej Scenie towarzyszyło otwarcie wystawy BRONIEWSKI stanowiącej fotograficzną opowieść o życiu Poety.

31 lipca oraz 1 i 3 sierpnia znakomite i wielokrotnie nagradzane CZAROWNICE Z SALEM zostały zaprezentowane w dodatkowej, angielskiej wersji językowej (tekst sztuki był wyświetlony nad sceną). Teatr Wybrzeże przygotował tłumaczenie sztuki z myślą o turystach oraz obcokrajowcach mieszkających w Trójmieście.

Prapremierze DWÓCH W TWOIM DOMU towarzyszyło otwarcie wystawy FAKTY NA AKTY (TEATRALNE) PRZEROBIONE [TEATR NON-FICTION].

Prapremierze STATKU SZALEŃCÓW towarzyszyło otwarcie wystawy A JA W ZESZŁYM ROKU BYŁAM W TEATRZE... OJ, JAK BYŁO WSPANIALE! JAK MI SIĘ TEN AKTOR SPODOBAŁ... na której zaprezentowaliśmy 50 fotogramów ze spektakli, których autorami byli nasi wschodni sąsiedzi.