Po premierze ŚMIERCI IWANA ILJICZA

Po premierze ŚMIERCI IWANA ILJICZA

W minioną sobotę w Starej Aptece odbyła się premiera ŚMIERCI IWANA ILJICZA Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego. Z przyjemnością informujemy, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej. 

„Udało się w gdańskiej inscenizacji stworzyć klimat znany z świetnych dawniejszych wystawień sztuk rosyjskich dramatopisarzy. Pięknie wygrane zostały chwile zawieszenia akcji, kiedy postaci zapadają na scenie w kłopotliwe milczenie. Subtelnie wyreżyserowana została gra sprzeczny ocen i racji świadomości człowieka zbliżającego się do granicy życia i śmierci. […] W gronie aktorów Krzysztof Matuszewski wykonał złożony portret figury tytułowej w pełni przekonywająco.”

Henryk Tronowicz, Dziennik Bałtycki

„Milczą tu bowiem nie tylko aktorzy, ale też widzowie. Można powiedzieć, że przez to milczenie właśnie ci ostatni współuczestniczą w dramacie Iljicza i współtworzą go.”

Edward Jakiel, portal teatrologia.info

„Aktorzy wybornie korzystają z instrumentów, jakie daje im reżyser. Z wrażliwością i czujnością panują nad każdym słowem, które jakby rodzi się w nich „tu i teraz”. Jednoczy się z pustką, zawiesza w próżni i kroi niczym brzytwa przestrzeń, w której coraz trudniej się oddycha. Pozwala to również bardzo dotkliwie doświadczać całej ulotności naszego życia i jego piękna. Życia, z którym wszyscy będziemy musieli się kiedyś pożegnać. Dlatego tak wstrząsająco wybrzmiewa ostatni monolog tytułowego bohatera, który wreszcie rozbija całą groźbę narastającej przez cały czas ciszy, wciąż dającej o sobie znać w precyzyjnie konstruowanych sytuacyjnych, słownych i emocjonalnych szczelinach, pauzach i zapętleniach.”

Wiesław Kowalski, Teatr dla Wszystkich