Po premierze KREACJI

Po premierze KREACJI

W minioną sobotę w Czarnej Sali odbyła się premiera KREACJI Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.

„Reżyser odsłonił to, co w tekście Iredyńskiego leży najgłębiej. Wędrówka za sensami, jakie nadał KREACJI Tumidajski, nie jest prosta, łatwo w tym pobłądzić. Ale i to wędrowanie po budynku teatru, i wędrówka w głąb tekstu okazują się potem ważną duchową przygodą."

Jarosław Zalesiński, miesięcznik Teatr

„Bezlitosne diagnozy Iredyńskiego, ale i jego ironiczny stosunek do własnej legendy, zostały przełożone przez Tumidajskiego na język uniwersalny."

Anna Jazgarska, portal Teatralny.pl

„Premiera KREACJI to jedno z działań Teatru Wybrzeże, mających na celu przypomnienie zapominanej dziś twórczości Ireneusza Iredyńskiego. Jak pokazała ta premiera - wartej grania przez teatry. Dającej spore możliwości aktorom, przede wszystkim zaś - tworzących pole do popisu dla reżysera, jeśli ten potrafi wydobyć z tekstu Iredyńskiego ukryte znaczenia, wybrzmiewające dzisiaj z dużą siłą."

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

„Z tego spektaklu wychodzi się z rękami brudnymi od krwi. Tumidajski zamyka swój bardzo udany spektakl sceną, po której długo nie można się otrząsnąć."

Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza

„Przedstawienie robi wstrząsające wrażenie. [...] Napisana przez Iredyńskiego w 1984 roku KREACJA, wydaje się zaskakująco aktualna."

Agnieszka Domańska, Teatralia

Zapraszamy Państwa również do obejrzenia galerii zdjęć z promocji książki IRENEUSZ IREDYŃSKI KREACJA oraz z czytania MĘCZEŃSTWA Z PRZYMIARKĄ.

Premierę KREACJI oraz czytanie MĘCZEŃSTWA Z PRZYMIARKĄ przygotowano w ramach RE: Ireneusz IREDYŃSKI, przedsięwzięcia realizowanego przez Teatr Wybrzeże wraz z Pracownią Krytyki Artystycznej Instytutu Filologii Polskiej UG, Ośrodkiem Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL PAN i Nadbałtyckim Centrum Kultury.