Po premierze KASI Z HEILBRONNU

Po premierze KASI Z HEILBRONNU

W miniony piątek, 4 lutego na Dużej Scenie odbyła się premiera KASI Z HEILBRONNU Heinricha von Kleista w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Tego samego dnia na gdańskim cmentarzu Srebrzysko pożegnaliśmy wieloletniego aktora i dyrektora Teatru Wybrzeże, Stanisława Michalskiego. Wypełniona po brzegi widownia Dużej Sceny uczciła pamięć artysty minutą ciszy.

Publiczność przyjęła naszą nową premierę niezwykle entuzjastycznie, nagradzając całą obsadę kilkuminutowymi brawami. Szczególnie intensywnie oklaskiwani byli odtwórcy głównych ról, Katarzyna Kaźmierczak, Małgorzata Brajner i Michał Kowalski, oraz reżyser Krzysztof Rekowski.

Spektakl spotkał się również z pozytywnym przyjęciem teatralnej krytyki.

„Przedstawienie ze wszech miar godne uwagi. Dramat z epoki romantyzmu, napisany bogatym, soczystym językiem, jakiego dziś chyba dramaturdzy nie potrafią już używać, głęboko drążący psychikę bohaterów, otwiera wyobraźnię, nakłania do myślenia i po ludzku – wzrusza. Wyważa blokady, jakie niepotrzebnie wstawiamy w nasze życie w codziennym bezsensownym pędzie donikąd, zapominając co w istocie się liczy. Warto pomarzyć i uwierzyć w spełnienie. Porozmawiać szczerze, bez wstydu i zahamowań, jasnym językiem, o tym, co do siebie czujemy. I zastanowić się głęboko, czym się powodujemy przy dokonywaniu życiowych miłosnych wyborów. Gorąco spektakl polecam!"

Katarzyna Korczak, Dziennik Pomorza

„Katarzyna Kaźmierczak buduje jedną z najciekawszych swoich ról w Wybrzeżu - jej Kasia jest wiernopoddańcza i irytująca niczym Gombrowiczowska Iwona, a zarazem budzi dużą, niewytłumaczalną sympatię. Małgorzata Brajner daje Kunegundzie determinację i osobowość "wampirycznie" łaknącej miłości kobiety, a w wyniosłą jaśniepańskość ubiera postać Hrabiny Marzena Nieczuja-Urbańska."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

„Gwiazdą przedstawienia okazała się Katarzyna Kaźmierczak jako ruda Kasia z Heilbronnu. Poradziła sobie z rolą olśniewająco. Zagrała z wirtuozerią, zaskakującą jak na tak młodą aktorkę. Mieniła się odcieniami. Raz była ślepo uległa, zakochana, raz szalona, radosna, dziewczęco żywiołowa. Zmysłowo wirowała w objęciach Fryderyka - prawie unosząc się nad sceną. [...] Spektakl przedziwnie mnie zachwycił. Zachwyciła wyobraźnia reżysera Krzysztofa Rekowskiego, jego umiejętność myślenia obrazem, budowania nastroju, nowoczesna forma. Chętnie zobaczę KASIĘ Z HEILBRONNU jeszcze raz, także dla scenografii Macieja Chojnackiego, który ukośnie, nad pustą sceną umieścił ogromne "lustro weneckie". Przeglądają się w nim bohaterowie sztuki, czasem ukazują się za nim postacie, niekiedy pełni funkcję ekranu. Choć sen miesza się tu z jawą, widzowie gubią się w akcji, na pewno warto wybrać się do Teatru Wybrzeże, aby zobaczyć KASIĘ Z HEILBRONNU."

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki