Opowieść o życiu, które nas zaskakuje i zniewala – po premierze spektaklu KIM JEST PAN SCHMITT?

Opowieść o życiu, które nas zaskakuje i zniewala – po premierze spektaklu KIM JEST PAN SCHMITT?

Za nami ostatnia premiera sezonu 2021/2022. Zapraszamy do lektury fragmentów recenzji spektaklu KIM JEST PAN SCHMITT? Sébastiena Thiéry’ego w reżyserii Jana Hussakowskiego

„Najnowsza premiera to groteskowa i pełna absurdalnych zdarzeń opowieść o życiu, które nas zaskakuje i zniewala. Wspaniałe kreacje w sztuce Sébastiena Thiéry, wyreżyserowanej przez Jana Hussakowskiego, stworzyli Piotr Łukawski w głównej roli i partnerująca mu w roli żony - Monika Chomicka-Szymaniak. [...] Nastrój sztuki Sébastiena Thiéry’go faktycznie przypomina PROCES, choć tu obrazy nie są tak drastyczne. To raczej współczesna, lżejsza odpowiedź na mającą już 100 lat literaturę egzystencjalną Kafki. [...] Zabawną początkowo fabułę możemy czytać jako metaforę, niosącą wiele ważnych pytań: czy w wolnościowym świecie, za który zwykliśmy uważać Europę, jest miejsce na wolność jednostki? Jak łatwo ją złamać Systemowi i zmusić do zaprzeczenia sobie. Czy dla zachowania statusu możemy oszukiwać samych siebie?”

Anna Umięcka, portal gdansk.pl

„Każdy czasem wszystkiego ma dość. Co jednak gdy... wszystko wokół ma dość nas? Absurdalna czarna komedia Teatru Wybrzeże KIM JEST PAN SCHMITT? podczas premiery 6 sierpnia wypełniła amfiteatr Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kultury Faktoria w Pruszczu Gdańskim w nadkomplecie. [...] Reżyser Jan Hussakowski uważnie wczytuje się w tekst sztuki, oddając ją na scenie bardzo wiernie, z dużym zaufaniem do jej wymowy. Dzięki temu inscenizacja spektaklu jest poprowadzona sprawnie, bez wpadek dramaturgicznych.”

Łukasz Rudziński, portal Trójmiasto.pl

„Brawo dla Teatru Wybrzeże za sięgnięcie do współczesnej dramaturgii i w dodatku francuskiej, niezbyt na naszych scenach popularnej.”

Monika Merkel, portal Teatrologia.info