Propozycja dokładnie na ten moment - po premierze PLACU BOHATERÓW

Propozycja dokładnie na ten moment - po premierze PLACU BOHATERÓW

Zapraszamy Państwa do lektury fragmentów recenzji PLACU BOHATERÓW Thomasa Bernharda w reżyserii Franciszka Szumińskiego.

„PLAC BOHATERÓW to dopracowana w najmniejszych szczegółach, poprawna dramaturgicznie, przemyślana wizualnie, bardzo plastyczna teatralna opowieść o czasach, w których cieniu ciągle żyjemy. Franciszek Szumiński przygotował propozycję dokładnie na ten moment: gdy w Ukrainie toczy się wywołana przez rosyjskiego agresora wojna, a Polskę od lat trawi nienawiść na tle narodowościowym.”

Agata Olszewska, gdansk.pl

„Jest to spektakl wybitny, który koniecznie należy zobaczyć. [...] Gdański PLAC BOHATERÓW drażni, niepokoi i... zachwyca. [...] Wszyscy aktorzy znakomicie poradzili sobie z wyznaczonymi im zadaniami. Wyjątkowo udaną scenografię i kostiumy zaprojektowała Natalia Kozłowska. Spektakl przygotował młody, utalentowany Franciszek Szumiński, wróżę mu wielką karierę.”

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

„Podobnie jak Lupa, reżyser nie unika skojarzeń z dzisiejszą polską rzeczywistością, ale też ich nachalnie nie eksponuje. [...] W gdańskim PLACU BOHATERÓW najbardziej przejmującą rolę stworzyła Dorota Kolak. Gra Annę, siostrę zmarłego bohatera, profesorkę, której rozpacz objawia się nie tyle w dramatycznych gestach, co w apatii i rozgoryczeniu; w zaniechaniu wszelkiego działania, które miałoby na celu zmianę. [...] Narastający krzyk nacjonalistycznego tłumu, z którym zostajemy pod koniec trzygodzinnego spektaklu, nie pozostawia jednak wątpliwości, że największym zagrożeniem jest bezrefleksyjna, ogarniająca społeczeństwo, przemoc, której odpowiada porażająca bierność.”

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

„PLAC BOHATERÓW w reżyserii Franciszka Szumińskiego to niezwykle przemyślane reżysersko, koncepcyjnie, scenograficznie i wizualnie dzieło, które z całą pewnością warto zobaczyć.”

Karol Rawski, portal Teatrologia.info