Okrutnik z Wenecji czy Rosji, wszystko jedno

Okrutnik z Wenecji czy Rosji, wszystko jedno

Za nami premiera SCEN Z EGZEKUCJI Howarda Barkera w reżyserii Adama Orzechowskiego. Zapraszamy Państwa do lektury fragmentów recenzji spektaklu.

„Okrutnik z Wenecji czy Rosji, wszystko jedno [...] Jeszcze kilkanaście dni temu wydawało się, że gdańska premiera SCEN Z EGZEKUCJI będzie odczytywana jako komentarz do konfliktu wokół krakowskiego teatru im. Słowackiego. Ale wojna na Ukrainie dała tej sztuce dużo ważniejszy i tragiczniejszy kontekst. [...] Twórcy historii nie kierują się litością - mówi w przejmującym finałowym monologu wenecki doża Urgentino (znakomita, zniuansowana rola Grzegorza Gzyla). To władca okrutny i cyniczny, który - zamawiając monumentalny obraz BITWA POD LEPANTO u znanej weneckiej malarki (w tej roli w świetnej formie Agata Bykowska jako pewna swoich racji, ale i namiętna Galactia) - liczy na to, że znajdzie w tym dziele uwznioślenie i apoteozę morskiej bitwy, choć ta okazała się krwawą rzezią.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„Gzyl odrażającą kreaturę, jaką w jego interpretacji jest doża, ociepla naturalnym wdziękiem […] Maska dobrotliwego mecenasa oczywiście musi wcześniej czy później opaść, a widzowie mają możliwość prześledzić ewolucję tej postaci w najdrobniejszych detalach. To znakomita kreacja, dla której warto SCENY Z EGZEKUCJI obejrzeć.”

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

„Agata Bykowska w swej kolejnej świetnej roli kreuje postać rozdartą między wiernością sobie i prawdzie, a naciskami władzy. To silna, nieoczywista bohaterka, wciąż próbująca negocjować swoją pozycję w powikłanych relacjach z dożą, kochankiem i córką.”

Przemysław Gulda, cykl guldapoleca

„Grzegorz Gzyl jest w roli doży perfekcyjnie przebiegły, daje upust złości, opanowuje władczy krzyk, a każde słowo, którym kontruje artystyczne mrzonki z rzeczywistością, wypowiada twardo i jednoznacznie. On wie, jak tworzyć i rozpowszechniać mity potrzebne władzy.”

Alina Kietrys, AICT Polska

Opublikowano: