Nagrody dla Teatru Wybrzeże

Nagrody dla Teatru Wybrzeże

Z przyjemnością informujemy, że Jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa „z satysfakcją odnotowało istotną i cenną obecność wielu pozycji polskiej literatury klasycznej w programach artystycznych Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy."

Jury Konkursu nagrodziło Jakuba Roszkowskiego i Adama Nalepę za adaptację FARAONA Bolesława Prusa, Natalię Korczakowską i Wojtka Zrałka-Kossakowskiego za adaptację PRZEDWIOŚNIA Stefana Żeromskiego oraz Annę Met za scenografię do PRZEDWIOŚNIA.

Ponadto Jury zdecydowało o rekomendacji do Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska w Opolu w 2016 roku FARAONA i PRZEDWIOŚNIA.

O KONKURSIE

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego był jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Celem Konkursu było wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie po­szukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci. W Konkursie wzięły udział zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymały dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych znawców teatru i dramatu. W etapie drugim Jury oceniło gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku. W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa wzięły udział 83 spektakle z 31 miast, w tym aż 4 spektakle Teatru Wybrzeże - FARAON, PRZEDWIOŚNIE, TRESOWANE DUSZE i MURZYN WARSZAWSKI.