FARAON i MURZYN WARSZAWSKI na finał Konkursu Klasyka Żywa

FARAON i MURZYN WARSZAWSKI na finał Konkursu Klasyka Żywa

Już jutro o godzinie 19:00 na Dużej Scenie zaprezentujemy FARAONA, natomiast na Scenie Kameralnej również o godzinie 19.00 MURZYNA WARSZAWSKIEGO - dwa z czterech naszych spektakli, które biorą udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Prezentacje spektakli poprzedzi transmisja ogłoszenia werdyktu, przygotowana przez TVP Kultura.

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa wzięły udział 83 spektakle z 31 miast, w tym aż 4 spektakle Teatru Wybrzeże - FARAON, PRZEDWIOŚNIE, TRESOWANE DUSZE i MURZYN WARSZAWSKI. 28 listopada 2015, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż mają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpetowane. 28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku - nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu Klasyka Żywa to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.

Nieformalnie ustanowione święto klasyki odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maja 2015 na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów - finał Konkursu Klasyka Żywa będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie.