MURZYN WARSZAWSKI - po premierze

MURZYN WARSZAWSKI - po premierze

W miniony piątek na Scenie Kameralnej i w sobotę na Scenie Letniej odbyła się premiera MURZYNA WARSZAWSKIEGO Antoniego Słonimskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Z przyjemnością informujemy, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej.

„MURZYN WARSZAWSKI w inscenizacji Adama Orzechowskiego jest bowiem właśnie komedią w Gogolowskim duchu. Krzywym zwierciadłem podstawionym nam pod nos, bo wypunktowane przez Słonimskiego narodowe przywary Polaków niestety nie odeszły w zapomnienie."

Jacek Wakar, Dziennik Gazeta Prawna

„MURZYNA WARSZAWSKIEGO - najnowszą premierę w Teatrze Wybrzeże - nie sposób zamknąć w ramach wakacyjnej rozrywki. To coś więcej niż tylko zreanimowana po latach zapomnienia komedia Antoniego Słonimskiego.[...] W ostatniej scenie Tyrański w przejmujący sposób unaocznił dramat człowieka, który zmarnował życie na udawaniu kogoś, kim nigdy nie był."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„Adam Orzechowski nie pierwszy raz w swojej karierze wystawiając sztukę sprzed wielu dziesięcioleci, pchnął ja z obszaru realistycznej komedii w czystą groteskę [...] Żarty odjeżdżały w stronę absurdu. Z postaci, nazwijmy to, rodzajowych został tylko subiekt Perlman, jak trzeba w kamizelce, z brodą, pejsami, choć na szczęście bez żadnej padebaski. Ale to jemu przypadły w udziale najostrzejsze sformułowania, których reżyser, za co mu chwała, z tekstu nie wyciął. O tym, że Żydom przydatny jest antysemityzm, bo ich budzi z narodowej megalomanii, o tym, że Polacy zżydzieli a Żydzi robią się utracjuszami i jeszcze parę. [...] W amfiteatrze jest siedemset miejsc, ale ludzie zajęli też wszystkie przejścia między ławkami i miejsca stojące: do tysiąca frekwencja dobijała na pewno. Ponad wszelką wątpliwość Słonimski dla tak masowej widowni nigdy nie był grany!"

Jacek Sieradzki, Dialog