LILLA WENEDA Juliusza Słowackiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego znalazła się w finale VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższą środę, 1 czerwca o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w ramach 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.
O KONKURSIE
Konkurs KLASYKA ŻYWA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych. Podczas tegorocznej edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych finaliści konkursu KLASYKA ŻYWA powalczą o główne nagrody m.in. za reżyserię i scenografię.
O SPEKTAKLU
Historia upadku starożytnego ludu Wenedów zaatakowanego przez wojownicze plemię Lechitów. Tytułowa bohaterka pragnie za wszelką cenę ocalić swoich poddanych. Treść dramatu odnosi się do powstania listopadowego z 1830 roku. Słowacki rozważa przyczyny klęski zrywu i próbuje znaleźć receptę na wybawienie dla narodu polskiego.
„LILLA WENEDA Grzegorza Wiśniewskiego nie jest opowieścią o wojnie dwóch plemion, lecz obrazem wojny wszystkich ze wszystkimi. W spektaklu z Teatru Wybrzeże konflikt leży u podłoża każdej relacji. Oczyszczenie przynieść może tylko ofiara w imię miłości.”
Jarosław Zalesiński, miesięcznik Teatr
Juliusz Słowacki
LILLA WENEDA
TRAGEDIA W PIĘCIU AKTACH
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia, kostiumy, światła: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Rafał Ryterski
Projekt plakatu: Franciszek Starowieyski
W spektaklu występują: Marek Tynda - Lech, Katarzyna Dałek - Gwinona, żona Lecha, Janek Napieralski - Lechon, syn Lecha, Piotr Biedroń- Krak, syn Lecha, Krzysztof Matuszewski - Derwid, król Wenedów, Magdalena Gorzelańczyk - Lilla Weneda, córka Derwida, Sylwia Góra - Roza Weneda, córka Derwida, Jakub Nosiadek - Polelum, syn Derwida, Marcin Miodek - Lelum, syn Derwida, Michał Jaros - Ślaz.
Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Asystent scenografa: Michał Laurentowski
Inspicjent - sufler: Katarzyna Wołodźko
Premiera: 26 lutego 2021 roku na Scenie Kameralnej
Czas: 2 godziny i 15 minut
Spektakl zalecany dla widzów dorosłych
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.