KIM JEST PAN SCHMITT? na Scenie Letniej i w Starej Aptece

KIM JEST PAN SCHMITT? na Scenie Letniej i w Starej Aptece

6 czerwca na Scenie Letniej odbyła się premiera spektaklu KIM JEST PAN SCHMITT? Sébastiena Thiéry’ego w reżyserii Jana Hussakowskiego.

KIM JEST PAN SCHMITT? to absurdalna tragikomedia, której akcja z impetem wkracza w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się w szalonej i niecodziennej sytuacji. Pan Baran wraz z żoną starają się logicznie wyjaśnić to, co ich spotyka, jednocześnie piętrzą kolejne kłamstwa, żeby oddalić od siebie zagrożenie i wybrnąć z kolejnych absurdów. Pytanie tylko, jak długo można być pewnym swoich racji, kiedy wszyscy dookoła twierdzą, że jesteś w błędzie? I jak długo można nie zwariować?

Jan Hussakowski o sztuce: „Thiéry pełnymi garściami czerpie z tradycji europejskiego teatru absurdu, który zawsze kwestionował rzeczywistość społeczną, w której się akurat znajdujemy. Losy głównego bohatera dają nam wiele okazji do śmiechu, a śmiech to ogromna siła, tyle że raczej nikt z nas nie chciałby znaleźć się na miejscu tytułowego bohatera. Zależy mi na wyolbrzymieniu pewnych absurdów, które autor jedynie delikatnie szkicuje, żeby uwypuklić zależności, które powstają między jednostką i systemem społecznym.”

Sébastien Thiéry
KIM JEST PAN SCHMITT?
Przekład: Irma Helt
Reżyseria: Jan Hussakowski
Scenografia: Joanna Walisiak
Muzyka: Tymoteusz Witczak
Projekt plakatu: Justyna Czerniakowska

W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak - Pani Baran, Piotr Łukawski - Pan Baran, Piotr Chys - Policjant, Lekarz, Adam Turczyk - Dozorca, Karl oraz Jan Hussakowski (Policjant, Lekarz, zastępstwo za Piotra Chysa).

Asystent reżysera: Piotr Łukawski
Inspicjent-sufler: Agnieszka Szczepaniak
Konsultacje artystyczne: Tomasz Jusza
Zdjęcia: Marianna Kulesza

Premiera: 6 sierpnia na Scenie Letniej
Pokaz przedpremierowy: 5 sierpnia w Starej Aptece
Kolejne spektakle: 30 września, 1 i 2 października w Starej Aptece oraz 20 sierpnia na Scenie Letniej

Czas: 1 godzina 45 minut (bez przerw)