Dzisiejszej premierze NA POCZĄTKU BYŁ DOM Doris Lessing będzie towarzyszyło otwarcie wystawy KALINA JĘDRUSIK W PODRÓŻY poświęconej wybitnej aktorce w 20. rocznicę śmierci i 80. rocznicę jej urodzin. Ekspozycję autorstwa Zbigniewa Dzięgiela (scenariusz) i Michała Budnego (projekt plastyczny) będzie można oglądać we foyer Sceny Kameralnej w Sopocie.
Istotnym elementem wystawy będą fotografie Kaliny Jędrusik, m.in. zdjęcia z dzieciństwa, ze ślubu ze Stanisławem Dygatem, z planów filmowych i telewizyjnych, fotosy ze spektakli teatralnych, fotografie z podróży, a także ostatnie zdjęcie artystki z 4 sierpnia 1991 roku. Na wystawie znajdą się też inne przedmioty należące do artystki, m.in. portret autorstwa Lucyny Legut, który przez lata wisiał w salonie Dygatów.
Kalina Jędrusik debiutowała w 1953 roku w Teatrze Wybrzeże, dokąd przyjechała wraz z kolegami ze studiów (ukończyła krakowską PWST): Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Leszkiem Herdegenem oraz opiekunką roku Lidią Zamkow, której powierzono kierownictwo artystyczne teatru. Późniejsza gwiazda Kabaretu Starszych Panów zagrała tutaj trzy role: Katię w BARBARZYŃCACH Gorkiego (premiera: 16.12.1953), Kamillę w NIE IGRA SIĘ Z MIŁOŚCIĄ Musseta (premiera: 10.04.1954) i Larysę w PANNIE BEZ POSAGU Ostrowskiego (premiera:. 23.10.1954), zyskując pochlebne opinie krytyków. O jej roli w sztuce Musseta Franciszek Fenikowski napisał: „młoda i zdolna aktorka grała bardzo ambitnie i potrafiła stworzyć żywą, romantyczną arystokratkę, [...] która pod pozorną oschłością ukrywa namiętność swych uczuć". Fama głosi, że właśnie podczas tego przedstawienia zakochał się w artystce Stanisław Dygat współpracujący w owym czasie z Teatrem Wybrzeże. Szybko zdobył serce i rękę swojej wybranki i razem z nią przeprowadził się do Warszawy.
Organizatorami wystawy są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Fundacja Artystyczna im. Kaliny Jędrusik Kalinowe Serce.
Owacja dla spektaklu tak długa, że kurtynę podnoszono aż szesnaście razy? Spektakl w reżyserii Tadeusza Minca, z zachwycającą scenografią Mariana Kołodzieja inspirowaną „Sądem Ostatecznym” Memlinga, był wielkim wydarzeniem na skalę ogólnopolską. O Tragedii o bogaczu i Łazarzu, której premiera odbyła sie 7 września 1968 roku możecie posłuchać w najnowszym odcinku Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE.
Plakat stworzony przez Patrycję Longawę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Bienal Internacional del Cartel en México - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku.
Przyznano nagrody miesięcznika TEATR za sezon 2023/2024. Nominacje otrzymali Piotr Biedroń i Jan Klata.