Ibsen w wersji wiernej

Ibsen w wersji wiernej

Drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy do lektury fragmentów recenzji naszej najnowszej premiery - UPIORÓW Henrika Ibsena w reżyserii Olgi Grzelak. Zapraszamy również na kolejne prezentacje spektaklu, które odbędą się 30 kwietnia i 1 maja w Starej Aptece.

„Ibsenowskie UPIORY brzmią bardzo aktualnie. Są uniwersalną opowieścią o kłamstwie i hipokryzji, które niczym choroba toczą życie rodzinne i społeczne.”

Michał Centkowski, Newsweek

„Młoda i utalentowana reżyser Olga Grzelak z właściwą młodości brawurą i odwagą wzięła siekierkę i zręcznie obciosała UPIORY. [...] Jest w tym przedstawieniu wiele pauz, milczenia, czasami cisza na scenie aż krzyczy, czasami daje oddech między dramatycznymi, pełnymi emocji dialogami.”

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

„Aktorzy gdańskiego Teatru Wybrzeże stali przed ważną powinnością udźwignięcia swą kreacją konkretnego zadania. I trzeba przyznać, że każdy z nich na swój sposób, wedle własnego talentu aktorskiego, nadał swojej postaci określone rysy tak, by nie przyćmić znaczenia innych bohaterów Ibsenowskiego dzieła. Stąd też pewnego rodzaju zrównoważenie postaci dramatycznych i ich naturalna, niczym nieskrępowana gra.”

Edward Jakiel, portal Teatrologia

„Spektakl Teatru Wybrzeże wystawiony w Starej Aptece zaskakuje oprawą wizualną i bardzo solidnym psychologizmem postaci, z których każda ma jakąś historię. [...] Rzetelna reżyserska praca Olgi Grzelak objęła nie tylko samą inscenizację, ale też aktorów. W dramacie Ibsena każdy z nich jest „jakiś” i każdy dźwiga bagaż trudnych doświadczeń, które determinują ich obecne życie.”

Łukasz Rudziński, portal Trójmiasto.pl

„Ibsen w wersji wiernej, choć bardzo umiejętnie uwspółcześnionej. Grzelak z wyczuciem buduje długie, salonowe sceny dialogowe, w których jednak nawet na moment nie gubi napięcia. [...] Tworzy przejmujące, efektowne teatralne obrazy i tak prowadzi całą obsadę, by generowała ogromne emocje, skutecznie uciekając jednak od nadekspresji.”

Przemysław Gulda, cykl guldapoleca

„Historia odsłaniająca kolejne zakamarki z życia rodziny Irvinga opowiedziana jest niespiesznie, z długimi pauzami pozwalającymi wybrzmieć tej opowieści. Spektakl o niezawinionej karze i fatum determinującym ludzki los toczy się w atmosferze gęstej od napięć, niewykrzyczanych pretensji, nieujawnionej prawdy.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„Takie UPIORY mogą przekonać młodego widza do Ibsena i dramatu z antycznymi konotacjami. Jest bowiem w tym spektaklu współczesność i nasze upiory, trafnie zdiagnozowane przez Olgę Grzelak.”

Alina Kietrys, AICT Polska