Dwunasta Recepta w Starej Aptece

Dwunasta Recepta w Starej Aptece

W poniedziałek, 16 marca o godzinie 18.00 zapraszamy na dwunastą Receptę w Starej Aptece, w ramach której zaprezentujemy film WARANY Z KOMODO Michała Borczucha. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem. Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski. Wstęp wolny!

WARANY Z KOMODO powstały z fantazji o dwóch filmach: dokumentalnym, skupionym na obserwacji grupy dorosłych autystów mieszkających na Farmie Życia oraz niemożliwej do opowiedzenia fabule o młodej rodzinie, która chce złożyć ofiarę z własnego syna. Prawdziwych i fikcyjnych bohaterów filmu łączy wspólna praca w ośrodku terapii pod Krakowem. Fabułę rodzinną porządkuje fantazja na temat gestu pierwotnej ofiary. Czym może stać się taka ofiara w laickim świecie bez żadnego boga i bez żadnej wiążącej idei? Na ile rzeczywistość i film są w stanie zaakceptować niewygodną, ludzką fantazję.

Film był pokazywany na festiwalu Doclisboa i Al Este film Festival.

WARANY Z KOMODO
Reżyseria i scenariusz: Michał Borczuch
Zdjęcia: Robert Mleczko
Scenografia: Dorota Nawrot, Przemysław Czepurko
Dźwięk: Jan Moszumański, Adam Mart, Bartosz Idzi
Montaż: Beata Walentowska
Producent: Michał Borczuch, Karolina Ochab

Występują: Dominika Biernat, Weronika Biernat, Maria Bozowska-Bolak, Michał Cichy, Michał Dobrucki, Wojciech Gałuszka,Albert Jeżowski, Agnieszka Kilian, Henryk Klepacz, Kamil Mroczkowski, Jerzy Michał Perzanowski, Robert Rosik, Rafał Rzeszut, Paweł Smagała, Grzegorz Wołkowicz, Krzysztof Zarzecki,Tadeusz Zarzecki, Mariusz Zemanek, Michał Żydek

Czas: 80 minut
Rok produkcji: 2019

Michał Borczuch (ur.1979) - reżyser i autor adaptacji. Zaczynał od adaptacji klasyki literatury dla teatru: WERTHER, LULU, LEONCE I LENA. Później jego praktyka poszerzyła się o pracę z osobami z autyzmem (PARADISO), niewidomymi (FAUST) i dziećmi z domu dziecka (siedmioletnia współpraca z Domem Dziecka w Szamocinie). Eksperymentuje i wychodzi poza przyzwyczajenia teatralnej publiczności. W ostatnich latach koncentruje się na budowaniu i opowiadaniu osobistych, intymnych historii. Takie jest autobiograficzne WSZYSTKO O MOJEJ MATCE (2016), natomiast ZEW CTHULHU (2017), ŻABY (2018), czy KINO MORALNEGO NIEPOKOJU (2019) zbudowane są na intymnych historiach aktorów biorących w nich udział. Od czasu do czasu powraca do dużych narracji, jak w APOKALIPSIE (2014) przywołującej postać Fallaci i Pasoliniego lub w MOJEJ WALCE (2017) czyli swobodnej i osobistej adaptacji wielotomowej powieści Knausgaarda. W 2018 roku zadebiutował filmem fabularnym WARANY Z KOMODO. Wielokrotnie nagradzany w Polsce. Pracuje również za granicą (Dusseldorf, Lubljana, Berlin, Bazylea).

O Recepcie w Starej Aptece

W każdy trzeci poniedziałek miesiąca zapraszamy Państwa na spotkania odbywające się w ramach Recepty w Starej Aptece. W tym sezonie prezentujemy polskie filmy dokumentalne realizowane przez twórców i twórczynie młodszego oraz średniego pokolenia. Wspólnie odkrywajmy nowe światy!