Teatr Wybrzeże logo
Teatr Wybrzeże logo
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt

NEWSLETTER


Logo - Teatr Wybrzeże
Logo - Ministerstwo
Logo - Sopot
Logo - EU
Logo - Ziaja
Logo - Pruszcz Gdański
Logo - 20 lat Polski w UE
BiletyDla mediówDostępnośćEdukacja InwestycjeKontakt
O teatrzePolityka prywatnościProjektyTeatr OnlineSpektakle archiwalneWynajem
Bilety online
Rezerwacje
facebook logo
twitter logo
instagram logo
Youtube logo
Teatr Wybrzeże ul. Św. Ducha 2, 80-834 Gdańsk, tel: 058 301 7021 NIP: 5830007614
© 2023 Teatr WybrzeżebipRealizacjaMapa strony

Druga Recepta w Starej Aptece

Druga Recepta w Starej Aptece

Dzisiaj o godzinie 18.00 zapraszamy Państwa na drugą Receptę w Starej Aptece. W jej ramach zaprezentujemy nagranie legendarnego spektaklu lat 90. ZABIJ EUROPEJCZYKA! ZABIJ GO! ZABIJ GO! ZABIJ GO! ZABIJ GO! (oryg. MURX DEN EUROPÄER! MURX IHN! MURX IHN! MURX IHN! MURX IHN AB!), reżysera który wywarł przemożny wpływ na teatr przełomu XX i XXI wieku. Nikt przed Christophem Marthalerem tak dotkliwie nie zdołał pokazać świata, w którym znaleźli się Europejczycy ze wschodu po upadku muru berlińskiego. W jego wizji ta nowa rzeczywistość przypominała dworcową poczekalnię skrzyżowaną ze świetlicą, w której apatyczni ludzie piją herbatę ze szklanek, snując marzenia o lepszym jutrze i nucąc zapomniane patriotyczne pieśni oraz państwowe hymny. Spektakl powstał w berlińskim teatrze Volksbühne i trzy lata po premierze, w 1996 roku został pokazany podczas festiwalu Kontakt w Toruniu, gdzie z miejsca stał się przełomowym wydarzeniem również dla polskiego teatru. Przedstawienie grane było z sukcesem przez czternaście lat (w sumie sto siedemdziesiąt osiem razy). Jak spojrzymy na nie dzisiaj? Słowo wstępne oraz rozmowę po spektaklu poprowadzi Radosław Paczocha. Wstęp wolny.

Christoph Marthaler - wielokrotnie nagradzany i zapraszany na największe festiwale w Europie reżyser teatralny, muzyk oraz kompozytor urodzony w Szwajcarii w 1951 roku. Jego teatr często określa się mianem muzycznego, a współpracownicy artysty twierdzą, że z materią teatru pracuje jak kompozytor nad partyturą – każdy element spektaklu (ruch, słowo, dźwięk, gest) dopasowując do określonego tematu muzycznego, który towarzyszy przedstawieniu jako rodzaj podtekstu. Jego przedstawienia wielokrotnie pokazywano w Polsce, m.in. na Festiwalu Kontakt w Toruniu, na Festiwalu Dialog we Wrocławiu, czy w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Opublikowano: 11.02.2019

Zobacz więcej

Grand Prix dla logo Teatru Wybrzeże oraz Silver Award w kategorii system7.05.2025

Grand Prix dla logo Teatru Wybrzeże oraz Silver Award w kategorii system

Projekt logo Wojciecha Janickiego (Brandhills) został nagrodzony Grand Prix UDA Annual Int’l Design Competition 2025, a identyfikacja wizualna jego autorstwa dla Teatru Wybrzeże otrzymała nagrodę Silver w kategorii system. Gratulujemy!

Dyrekcja i Zespół Teatru Wybrzeże wobec sytuacji Teatru w Kielcach6.05.2025

Dyrekcja i Zespół Teatru Wybrzeże wobec sytuacji Teatru w Kielcach

Dyrekcja i Zespół Teatru Wybrzeże wyrażają solidarność z Zespołem Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Jackiem Jabrzykiem, który wygrał konkurs na dyrektora tej sceny.

Fot. Maciej Zakrzewski6.05.2025

"Biedermannowie" w finale Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl "Biedermannowie" Anny Wakulik w reż. Adama Orzechowskiego zostanie zaprezentowany w finale Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.