Teatr Wybrzeże logo
Teatr Wybrzeże logo
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt

NEWSLETTER


Logo - Teatr Wybrzeże
Logo - Ministerstwo
Logo - Sopot
Logo - EU
Logo - Ziaja
Logo - Pruszcz Gdański
Logo - 20 lat Polski w UE
BiletyDla mediówDostępnośćEdukacja InwestycjeKontakt
O teatrzePolityka prywatnościProjektyTeatr OnlineSpektakle archiwalneWynajem
Bilety online
Rezerwacje
facebook logo
twitter logo
instagram logo
Youtube logo
Teatr Wybrzeże ul. Św. Ducha 2, 80-834 Gdańsk, tel: 058 301 7021 NIP: 5830007614
© 2023 Teatr WybrzeżebipRealizacjaMapa strony

DOBRY ADRES. DRAMATY

DOBRY ADRES. DRAMATY

W czwartek, 15 grudnia o godzinie 19.00 w Starej Aptece odbędzie się promocja książki DOBRY ADRES. DRAMATY Władysława Zawistowskiego, na którą składa się wybór dramatów z lat 1980-2013 wydanych przez Instytut Badań Literackich PAN pod redakcją prof. Zbigniewa Majchrowskiego w serii DRAMAT POLSKI. REAKTYWACJA.

W spotkaniu udział wezmą: Władysław Zawistowski, Adam Orzechowski (prowadzenie), prof. dr hab. Jacek Kopciński (redaktor naczelny „Teatru”) oraz prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski (Uniwersytet Gdański).

Tego samego dnia w sali prób Starej Apteki odbędzie się PROLOG, czyli emisja dramatów Władysława Zawistowskiego w wersji telewizyjnej.

WYSOCKI (1986)
w reżyserii Izabeli Cywińskiej godz. 12.30

FARSA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (1996)
w reżyserii Roberta Glińskiego godz. 14.00

HISTORIE ZAKULISOWE WG ANTONIEGO CZECHOWA (2000)
w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza godz. 15.30

DOBRY ADRES (2004)
w reżyserii Waldemara Krzystka godz. 17.00

Wstęp wolny!

Władysław Zawistowski - od 2006 roku sprawujący funkcję dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego jest przede wszystkim pisarzem – poetą i dramaturgiem, który u początków kariery zawodowej (1977-1991) pracował jako kierownik literacki Teatru Wybrzeże. Zaczynał u boku legendarnego Stanisława Hebanowskiego (Stulka), któremu po latach poświęcił wiele publikacji, współpracował także z kolejnymi dyrektorami artystycznymi – Maciejem Prusem, Stanisławem Michalskim, Krzysztofem Babickim. Od 1990 roku był także współtwórcą i wiceprezesem (do 2005) Fundacji Theatrum Gedanense, która doprowadziła do budowy i otwarcia w 2014 roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Zawistowski urodził się w 1954 roku w Gdańsku, tu ukończył I LO (1973) i polonistykę na UG (1977). Karierę literacką zaczynał jako poeta, debiutując w 1976 roku tomem wierszy CZYLI JA. W drugiej połowie lat 70. związany z grupą poetycką WSPÓLNOŚĆ i ruchem Nowej Prywatności, był współautorem licznych manifestów i współredaktorem czasopism. Jego ostatni tom poetycki to SZTANDAR Z ORTALIONU. TYLKO WIERSZE (2004). W 1979 zadebiutował jako dramaturg w Teatrze Kameralnym w Sopocie groteskowym WIELORYBEM w reżyserii Ryszarda Majora, który pozostał od tej pory ulubionym reżyserem Zawistowskiego, realizując w sumie cztery prapremiery w trzech teatrach. Kolejne dramaty Zawistowskiego to m.in.: PODRÓŻ DO KRAŃCA MAPY (1980), WYSOCKI (1984), STĄD DO AMERYKI (1988), FARSA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (1994), WITAJCIE W ROKU 2002 (2000), DOBRY ADRES (2003), a także pisane na motywach Grassa BYŁO SOBIE KIEDYŚ MIASTO (2000) i na wątkach Czechowa HISTORIE ZAKULISOWE (2004). Wspólnie z Jerzym Limonem przełożył dwa dramaty Szekspira – TROJLUSA I KRESSYDĘ i ANTONIUSZA I KLEOPATRĘ i inne teksty elżbietańskie. Dramaty, adaptacje i przekłady Zawistowskiego wystawiano m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie, a także w radio i telewizji. Reżyserowali: Ryszard Major, Izabela Cywińska, Mikołaj Grabowski, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Babicki, Robert Gliński, Waldemar Krzystek i in. W teatralnych i radiowych realizacjach Zawistowskiego udział brało wielu czynnych do dzisiaj gdańskich aktorów – m.in. Dorota Kolak, Dorota Lulka, Joanna Kreft-Baka, Marzena Nieczuja Urbańska, Igor Michalski, Krzysztof Gordon, Mirosław Baka, Zbigniew Olszewski, Jerzy Gorzko, Jarosław Tyrański, Krzysztof Matuszewski.

Opublikowano: 12.12.2022

Zobacz więcej

Grand Prix dla logo Teatru Wybrzeże oraz Silver Award w kategorii system7.05.2025

Grand Prix dla logo Teatru Wybrzeże oraz Silver Award w kategorii system

Projekt logo Wojciecha Janickiego (Brandhills) został nagrodzony Grand Prix UDA Annual Int’l Design Competition 2025, a identyfikacja wizualna jego autorstwa dla Teatru Wybrzeże otrzymała nagrodę Silver w kategorii system. Gratulujemy!

Dyrekcja i Zespół Teatru Wybrzeże wobec sytuacji Teatru w Kielcach6.05.2025

Dyrekcja i Zespół Teatru Wybrzeże wobec sytuacji Teatru w Kielcach

Dyrekcja i Zespół Teatru Wybrzeże wyrażają solidarność z Zespołem Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Jackiem Jabrzykiem, który wygrał konkurs na dyrektora tej sceny.

Fot. Maciej Zakrzewski6.05.2025

"Biedermannowie" w finale Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl "Biedermannowie" Anny Wakulik w reż. Adama Orzechowskiego zostanie zaprezentowany w finale Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.