DNI PIĘKNEGO TOWARZYSTWA

DNI PIĘKNEGO TOWARZYSTWA

Znaki firmowe Dady to humor, dystans, ironia – odnoszone także do siebie samych i własnej twórczości. Twórców od początku pociąga przekraczanie czy kwestionowanie granic gatunków, konwencji i stylów. W obiegowej opinii taniec jest tą sferą działań artystycznych, które należy odczuwać zmysłowo i na poziomie poruszeń emocjonalno-estetycznych opisywać, zarówno poprzez doświadczenie fizyczne, jak i poprzez jego kulturowe kodyfikacje. By rozmawiać o tańcu jak najpełniej, zapraszamy na DNI PIĘKNEGO TOWARZYSTWA z Teatrem Dada von Bzdülöw.

KONIEC WIELKIEJ WOJNY - 30 i 31 sierpnia
godz. 19:00 - spektakl - Stara Apteka
godz. 20:00 - dyskusja z artystami i publicznością, prowadzenie: Przemek Gulda

*****

reżyseria: Leszek Bzdyl & Katarzyna Chmielewska
choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Wojan Trocki
muzyka: Mikołaj Trzaska i Nagrobki (Maciek Salamon, Adam Witkowski)
kostiumy: Milena Czarnik
reżyseria świateł: Michał Kołodziej
produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże, Gdańsk, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

*****

O spektaklu:

Zapraszamy widzów na pole bitewne współczesnego świata. Poprzednia wojna nigdy się nie skończyła, tak jak nie skończyła się ta, która ją poprzedzała. Wojna numer 287 wybuchnie, nim obecna, o numerze 286, się zakończy. Oczywistym zatem jest fakt, że prędzej, czy też później, znajdziemy się niespodziewanie na kolejnym froncie. Współczesny socjolog wojny, Wiktor Pielewin sytuuje nasze kruche życie w maszynie dziejowego samozniszczenia napędzanej ideologiami kreowanymi przez „Dyskursmakerów” oraz grami niepohamowanych pragnień sterowanymi przez twórców smaków, czyli „Sommelierów”. Ponieważ teatr jest lustrem rzeczywistości, twórcy Teatru Dada von Bzdülöw, zdając sobie sprawę, że ich lustro jest już po wielu latach używania, obiecują widowni, że odbicie świata w KOŃCU WIELKIEJ WOJNY będzie wysoce pokrzywione, zakrzywione i, nie bójmy się tego słowa: lunaparkowe.

*****

TO to TO - 4 i 5 września
godz. 19:00 - spektakl - Scena Malarnia
godz. 20:00 - dyskusja z artystami i publicznością, prowadzenie: Katarzyna Pastuszak

*****

Pomysł: Jakub Truszkowski
Choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska i Jakub Truszkowski
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej
produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże, Gdańsk przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

*****

O spektaklu:

W celu usprawnienia naszego funkcjonowania w tym świecie i przetworzenia natłoku informacji i bodźców, umysł ludzki wypracował metodę systematyzowania i upraszczania otoczenia, w którym żyjemy. W naszej komunikacji ze światem posługujemy się schematami i stereotypami, aby go uporządkować i zrozumieć. Ta ewolucyjna zdobycz pozwala nam na przetwarzanie niezliczonej ilości informacji, ale ma też swoją cenę. Pojęcia lub idee, które przyjmiemy za prawdę, pozostawiamy nienaruszone, by pełniły swe funkcje. Rzadko zaś ponownie zastanawiamy się nad ich pochodzeniem i trafnością. Sporadycznie też próbujemy zrewidować nasz stosunek do nich, a w ten sposób symbole i przekonania mogą łatwo przysłonić nam rzeczywistość. Czy da się zakwestionować i na chwilę porzucić własne schematy jej postrzegania?

*****

DZISIAJ, WSZYSTKO - 14 i 15 września
godz. 18:15 - Słuchowisko Kinestetyczne - foyer Sceny Malarnia
godz. 19:00 - spektakl - Scena Malarnia
godz. 20:00 - dyskusja z artystami i publicznością, prowadzenie: Anna Jazgarska

*****

choreografia: Jakub Truszkowski
współpraca choreograficzna:Katarzyna Chmielewska
koncept:Leszek Bzdyl
muzyka: Łoskot - Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti
kostiumy:Katarzyna Piątek
reżyseria świateł: Michał Kołodziej
występują: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski

produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże, Gdańsk, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

spektakl zrealizowany w ramach programu ZAMÓWIENIA CHOREOGRAFICZNE 2017 IMiT

*****

O spektaklu:

„Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina, na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów”.

Spektakl czerpie inspirację ze starotestamentowej Księgi Koheleta, starożytnego tekstu ukazującego proces odnajdywania przez autora Księgi znaczenia własnej egzystencji; opisując poszukiwania i wnioski, do których udaje się dojść, autor dostarcza nam świadectwa swojego postrzegania świata, jako nieustannie podlegającego zmianom, w którym żadne rozwiązanie nie może być ostateczne, jednocześnie utrzymując, że już sam akt poszukiwania stanowić może „ostateczną” odpowiedź. Widz przymuszony do oglądania zdarzenia scenicznego, czy to poprzez własną wolę, czy też przez namowę reklamujących wydarzenie nośników, zwodzony jest zazwyczaj zaproszeniem do przeżycia i skonsumowania tego, co już zna, rozumie lub też po prostu lubi. Marzeniem zaś twórców Teatru Dada von Bzdülöw, od zarania istnienia, było takie spotkanie z widzem, któremu nie towarzyszy żadna wyprzedzająca wypadki sceniczne refleksja, czy też wyobrażenie pożytecznych lub też niepożytecznych skutków owego spotkania. A zatem po raz kolejny DZISIAJ, WSZYSTKO.

*****

Słuchowisko Kinestetyczne:

Tuż przed rozpoczęciem spektaklu, zapraszamy widzów na krótki warsztat wprowadzający do pracy artystycznej z poziomu ciała. Poprzez odczuwanie rytmów, melodii i częstotliwości choreografii, prowokować bedziemy pytanie - w jaki sposób móżna zaufać własnemu i osobistemu sposobowi odbierania tańca?

prowadzenie: Katarzyna Ustowska /w obsadzie DZISIAJ, WSZYSTKO/

Udział w warsztacie dla wszystkich chętnych, bez względu na doświadczenie taneczno-ruchowe. 

*****

projekt DNI PIĘKNEGO TOWARZYSTWA dofinansowano ze środków Miasta Gdańska