Czwarta LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Czwarta LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Serdecznie zapraszamy na czwartą LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI, która odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 11.30 oraz 13.00 na Scenie Malarnia w ramach Drzwi Otwartych w Teatrze Wybrzeże.

Tematem czwartej Lekcji będzie książka O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC Kornela Makuszyńskiego. Lekcję poprowadzą: Marzena Nieczuja-Urbańska, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Jacek Labijak, Maciej Konopiński oraz Zbigniew Olszewski. Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.

Przypominamy, że LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej lekcji wynosi 5 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje).

O KSIĄŻCE O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC

Opowiemy o pladze, jaka dotknęła Zapiecek w dniu, w którym Jacek i Placek przyszli na świat, opowiemy o wędrówce braci w poszukiwaniu kraju, w którym nie trzeba pracować i o ich przygodach: spotkaniu z Osłem Filozofem o wdzięcznym imieniu Patałłach (przez dwa eł), wygranej w wielkich wyścigach, wizycie w złotym mieście, podróży na pelikanach, o tym, że matka jest tylko jedna, i o tym, jak takich dwóch ukradło księżyc...

Michał Derlatka o książce O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC: „Jacek i Placek to nie pocieszne urwisy jak Emil, nie są to postacie stawiające "niegrzeczność" w nowym świetle, jak Łysol z tekstu Marcina Wicha. Nie są to także indywidualiści płynący pod prąd, wierni sobie, wbrew przeciwnościom losu walczący o swoje racje... Z bliźniakami z Zapiecka jest wręcz przeciwnie. W temat niegrzeczności wpisują się radykalnie i dosłownie. Są wręcz dla niego reprezentatywni. Jacek i Placek to dość tępe lenie, hultaje, myślący tylko o sobie wandale i kombinatorzy, nie szanujący niczego i nikogo, włącznie z własną matką. Bohaterowie antypatyczni i negatywni, nie chcielibyście spotkać ich na swojej drodze, bo nic dobrego - dla Was - z takiego spotkania by nie wyszło. Takich przynajmniej poznajemy Jacka i Placka na początku ich drogi. Makuszyński serwuje nam klasyczną opowieść z morałem: historię dwóch na wskroś złych, bezczelnych, interesownych i bezwzględnych typków, których postępki - na szczęście dla świata i dla nich samych - obracają się przeciwko nim, i w efekcie prowadzą do radykalnej zmiany ich postawy. Tym razem zatem lekcja klasycznie dydaktyczna: O zgubnych efektach niegrzeczności rozumianej jako mieszanka głupoty, egoizmu i lenistwa. Z lekkim przymrużeniem oka, a jednak ku przestrodze!"

„Książka opowiada historię dwóch braci bliźniaków, których odróżniał tylko nauczyciel lokalnej szkoły. Jacek i Placek byli straszliwymi leniami, a także nicponiami. Przez swoje zachowanie bardzo dali się we znaki rodzicom oraz sąsiadom. Ja ze swej strony gorąco polecam. Wiele razy czytanie było przerywane napadami śmiechu. Naprawdę warto."

portal lubimyczytac.pl

Kornel Makuszyński (ur. 1884 zm. 1953) - polski prozaik, publicysta, recenzent teatralny, autor książek dla dzieci i młodzieży. Do najbardziej znanych, a także często ekranizowanych tytułów należą: O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC, AWANTURA O BASIĘ, 120 PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA, SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY czy SZALEŃSTWA PANNY EWY.

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Michał Derlatka o nowym cyklu Teatru Wybrzeże: „LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a „chcieć" znaczy „móc". „Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

Kolejna, piąta już LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI odbędzie się w niedzielę, 13 kwietnia na Dużej Scenie i będzie poświęcona książce MATYLDA Roald Dahl. Szczegóły wkrótce.

PROMOCJA

Dla posiadaczy wejściówek na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki).