Szósta LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Szósta LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Serdecznie zapraszamy na szóstą LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI, która odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 13.00 w Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.

Tematem szóstej Lekcji będzie książka CHŁOPCY Z PLACU BRONI Ferenca Molnára. Lekcję poprowadzą: Piotr Chys, Maciej Konopiński, Jacek Labijak, Jakub Mróz, Zbigniew Olszewski, Marek Tynda i Piotr Witkowski. Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.

Przypominamy, że LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i wykupienie biletu za 5 zł.

O KSIĄŻCE CHŁOPCY Z PLACU BRONI

Po bezprawnym incydencie z kulkami oraz po tym, jak Feri Acz w świetle dnia, przed samym nosem Chłopców, bezczelnie zwędził chorągiewkę z twierdzy na Placu Broni nikt nie ma wątpliwości. Będzie wojna. Czerwone Koszule szykują się do ataku. Jednak Chłopcy z Placu Broni łatwo nie oddadzą zwycięstwa. Boka, szef bandy, wraz z jedynym szeregowcem w oddziale, najmłodszym ze wszystkich Nemeczkiem zakradają się do obozu wroga, odkrywają zdradę i szykują najeźdźcom godne przyjęcie. Tłem wydarzeń stricte wojennej intrygi są tak wiekopomne wydarzenia historyczne jak delegalizacja Związku Kitowców (organizacja przechodzi do podziemia, i odtąd w sposób tajny Prezes przeżuwa związkowy Kit), demokratyczne wybory przywódcy Chłopców z Placu Broni, nadawanie i odbieranie rang i stopni wojskowych czy piętnujące wpisy do czarnej księgi... Historie jak z życia wzięte; fair play w stosunku do znienawidzonego wroga, honorowa walka na ustalonych zasadach przeciwstawiona podstępnym knowaniom, twardemu prawu silniejszego, intrydze i zdradzie. A w głównych rolach trzynastoletni chłopcy.

Michał Derlatka o książce CHŁOPCY Z PLACU BRONI: „Mimo bardzo zabawnej formy (poza tragicznym wątkiem Nemeczka) i ewidentnego nastawienia na młodego odbiorcę, za molnárowską "wojną gangów" i chłopięcymi próbami naśladowania dorosłych struktur państwowych ukryta jest pewna myśl. Wykracza ona daleko poza ramy sztubackiej historyjki dla dzieci i wydaje mi się wcale dorosła, a do tego dość straszna... Chłopięce zabawy w wojnę zadziwiająco podobne są do wojen dorosłych. Podobne są postawy uczestników konfliktów, zaciętość i wiara w ideę, za którą gotowi są ginąć. Podobny jest język, budowanie hierarchii, postawa "serio" w stosunku do problemów najwyższej wagi (czyli np. kradzieży kulek). Mimo, że wszystko to dzieje się "na niby" śmierć Nemeczka za "ojczyznę" jaką jest Plac Broni - jest zupełnie prawdziwa. W jej obliczu zabawa przestaje być zabawą, zwycięstwa i przegrane zyskują realny wymiar... Czy warto odnieść zwycięstwo za wszelką cenę? Czy śmierć Nemeczka w obronie Placu Broni ma sens? Zimnym faktem jest, że niezależnie od wyniku wojny i poniesionych ofiar i strat (tych w cudzysłowie - czyli kulek do gry - i tych bez cudzysłowu - czyli życia Erno Nemeczka) Plac Broni i tak jest miejscem przeznaczonym pod budowę czynszowej kamienicy. Choć tego akurat żaden z chłopców nie wie. Czytając Molnára można odnieść wrażenie, że ktoś z daleka przygląda się wojnie chłopców a może i wszystkim innym wojnom. Patrzy na nie jak na planszę do gry w chińczyka, uśmiecha się i mówi sam do siebie: Wy się chłopcy bijcie, bawcie w wojnę, używajcie słów takich jak honor, zasady, ojczyzna, anektujcie kulki i tomahawki, wysyłajcie poselstwa z białą flagą na patyku, bawcie się, umierajcie dla idei... a walec i tak przyjdzie i wyrówna teren."

Ferenc Molnár (ur. 1878 zm. 1952) - węgierski pisarz, dramaturg i dziennikarz. W latach 1914-1915 był korespondentem wojennym na serbskim i galicyjskim froncie. Znany jest głównie jako autor książki CHŁOPCY Z PLACU BRONI. Utwór, znany na całym świecie pod tytułem CHŁOPCY Z ULICY PAWŁA stał się najsłynniejszym dziełem pisarza i otworzył mu drogę na literackie salony, przynosząc międzynarodową sławę i powszechny szacunek.

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Michał Derlatka o nowym cyklu Teatru Wybrzeże: „LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a „chcieć" znaczy „móc". „Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

PROMOCJA

Dla posiadaczy wejściówek na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki).