Piąta LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Piąta LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Serdecznie zapraszamy na piątą LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI, która odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 13.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

Tematem piątej Lekcji będzie książka MATYLDA Roald Dahl. Lekcję poprowadzą: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Ewa Jendrzejewska, Joanna Kreft-Baka i Jacek Labijak. Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.

Przypominamy, że LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i wykupienie biletu za 5 zł.

O KSIĄŻCE MATYLDA

Dziwna sprawa z tymi rodzicami. Niektórych uwielbienie zaślepia do tego stopnia, że potrafią sobie wmówić, że ich dziecko ma cechy geniusza. Czasami też zdarzają się tacy, którzy w ogóle nie wykazują zainteresowania swoimi dziećmi, nawet tymi nadprzeciętnie zdolnymi. I oni są o wiele gorsi. Właśnie takimi rodzicami byli państwo Piołunowie, rodzice Matyldy. Dziewczynka walczy z niesprawiedliwością i ignorancją rodziców stosując wobec nich niezbyt przyjemne, acz pouczające "kary". Za każdym razem, gdy dosięga jej niesprawiedliwa kara czy bezsensowny zakaz ze strony rodziców, odpłaca im potajemnie podmieniając odżywkę do włosów na wodę utlenioną, czy wylewając superklej w najmniej odpowiednim miejscu... W szkole trafia na dużo cięższego przeciwnika. Pani Pałka terroryzuje uczniów, nauczycieli i rodziców, na swojej drodze sieje strach i zniszczenie. Matylda stawia czoła Pałce. Jej orężem w nierównej walce jest jej spryt, odwaga, niezgoda na niesprawiedliwość w stosunku do słabszych i niepokorna "niegrzeczność" w stosunku do niegrzecznych.

Michał Derlatka o książce MATYLDA: „Matylda to mała, ale wyjątkowo bystra dziewczynka, której los nie rozpieszcza. Okazuje się jednak, że nawet mając niecałe sześć lat na karku można wziąć sprawy w swoje ręce i sprytem i odwagą (nie mylić z niegrzecznością!), w nie zawsze konwencjonalny sposób, wykorzystując własne atuty można przeciwstawiać się - oczywiście jedynie w imię ideałów, takich jak sprawiedliwość czy tak zwane "fair play" - nawet silniejszym i starszym od siebie..."

Roald Dahl (ur. 1916 zm. 1990) - brytyjski pisarz, scenarzysta i publicysta pochodzenia norweskiego. Autor książek dla dorosłych i dla dzieci. Jego najbardziej znane tytuły to MATYLDA, CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY czy WIELKOMILUD. Autor scenariuszy m. in. do serialu ALFRED CHITCHCOCK PRZEDSTAWIA.

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Michał Derlatka o nowym cyklu Teatru Wybrzeże: „LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a „chcieć" znaczy „móc". „Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

Kolejna, szósta już LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI odbędzie się w niedzielę, 27 kwietnia w Czarnej Sali i będzie poświęcona książce CHŁOPCY Z PLACU BRONI Ferenca Molnára. Szczegóły wkrótce.

PROMOCJA

Dla posiadaczy wejściówek na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki).