26. LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

26. LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Serdecznie zapraszamy na 26. LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI, która odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 13.00 na Dużej Scenie.

Tematem 26. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI będzie baśń BRACISZEK I SIOSTRZYCZKA Wilhelma i Jacoba Grimmów w przekładzie Elizy Pieciul-Karmińskiej. LEKCJĘ poprowadzą: Monika Chomicka-Szymaniak, Ewa Jendrzejewska, Jacek Labijak, Maciej Szemiel i Jarosław Tyrański. Opiekę artystyczną nad 26. LEKCJĄ objął Michał Derlatka, oprawę dźwiękową przygotuje Joanna Sówka-Sowińska.

Zakupu biletów można dokonywać za pomocą usługi Bilety online, za pośrednictwem formularza rezerwacji na stronie internetowej bądź w kasach teatru.

MICHAŁ DERLATKA O 26. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI

Grimmowie i teatr narracyjny to powrót do źródeł. Powrót do źródeł gatunku baśni, spisanej jedynie przez autorów z ludowych podań ustnych niemal dwieście lat temu. Powrót do źródeł czytań udramatyzowanych: tym razem kładziemy bowiem większy akcent na literaturę i słowo, minimalizujemy ilość improwizowanego tekstu praktycznie do zera, skupiamy się na temacie, rezygnujemy z cytatów z kultury popularnej. Proponujemy poetycką i baśniową formę ilustracji baśni i wierzymy w to, że ich cudowność i pożyteczność zarazi młodych i starszych widzów. Z obfitego zbioru dwustu baśni spisanych przez Grimmów wybraliśmy trzy. Są to tytuły mniej znane a jednak reprezentatywne dla swojego gatunku. Nie wolne od obrazów kar, które niejeden dorosły uzna za straszne, dziecko za adekwatne do popełnionych zbrodni; nie stroniące od uproszczeń, które dorosłemu mogą wydać się naiwne, zaś dziecku lepiej niż cokolwiek innego wyjaśnią pewne społeczne czy psychologiczne mechanizmy; kończące się niezmiennie przywróconym światu porządkiem, piętnujące zło i nobilitujące szlachetność. BRACISZEK I SIOSTRZYCZKA to baśniowa historia rodzeństwa i prób którym poddał je los na drodze do dorosłości.

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny".

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej Lekcji wynosi 11 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje w kasach biletowych).

PROMOCJA

Dla posiadaczy wejściówek na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki).