Serdecznie zapraszamy na dodatkowe prezentacje 25. oraz 26. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI, które odbędą się w najbliższą niedzielę o godzinie 11.30 i 13.30 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
Zakupu biletów można dokonywać za pomocą usługi Bilety online, za pośrednictwem formularza rezerwacji na stronie internetowej bądź w kasach teatru.
O 25. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI
Tematem 25. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI będzie BAŚŃ O TAKIM, CO WYRUSZYŁ W ŚWIAT, ŻEBY NAUCZYĆ SIĘ BAĆ Wilhelma i Jacoba Grimmów w przekładzie Elizy Pieciul-Karmińskiej. LEKCJĘ poprowadzą: Monika Chomicka-Szymaniak, Ewa Jendrzejewska, Jarosław Tyrański, Maciej Szemiel i Jacek Labijak. Opiekę artystyczną nad 25. LEKCJĄ objął Michał Derlatka, oprawę dźwiękową przygotuje Joanna Sówka-Sowińska.
MICHAŁ DERLATKA O 25. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI
Dzień dobry, Dzieci.
Boicie się czegoś? Much albo pająków? Ciemnego pokoju? Szczekających psów? Klasówki z zaimków? Małych dziewczynek? Sąsiada? Strychu u babci?... Do niedawna myślałem, że każdy czegoś tam się boi. Ale okazało się, że był gdzieś kiedyś taki jeden, Młodszy Syn Pewnego Ojca, który nigdy nie czuł strachu. Fajnie, prawda? A jednak, inaczej niż można by się spodziewać, Młodszy Syn Pewnego Ojca nie był z tego faktu specjalnie zadowolony, a wręcz przeciwnie. Smuciło go to i martwiło, inni zaś dziwili mu się, a że nie był zbyt rozgarnięty, to drwili z niego i wytykali palcami. Młodszy Syn Pewnego Ojca marzył więc o tym, żeby nauczyć się bać. A, powiem wam, nauczyć się bać nie jest wcale tak łatwo...
Na najbliższej LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI opowiemy wam historię Młodszego Syna Pewnego Ojca i spróbujemy uchylić przed wami drzwi do świata Braci Grimm, którzy dwieście lat temu spisali - tak jak sami je usłyszeli - historie, od wieków opowiadane dzieciom przez ich rodziców i dziadków.
O 26. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI
Tematem 26. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI będzie baśń BRACISZEK I SIOSTRZYCZKA Wilhelma i Jacoba Grimmów w przekładzie Elizy Pieciul-Karmińskiej. LEKCJĘ poprowadzą: Monika Chomicka-Szymaniak, Ewa Jendrzejewska, Jacek Labijak, Maciej Szemiel i Jarosław Tyrański. Opiekę artystyczną nad 26. LEKCJĄ objął Michał Derlatka, oprawę dźwiękową przygotuje Joanna Sówka-Sowińska.
Zakupu biletów można dokonywać za pomocą usługi Bilety online, za pośrednictwem formularza rezerwacji na stronie internetowej bądź w kasach teatru.
MICHAŁ DERLATKA O 26. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI
Grimmowie i teatr narracyjny to powrót do źródeł. Powrót do źródeł gatunku baśni, spisanej jedynie przez autorów z ludowych podań ustnych niemal dwieście lat temu. Powrót do źródeł czytań udramatyzowanych: tym razem kładziemy bowiem większy akcent na literaturę i słowo, minimalizujemy ilość improwizowanego tekstu praktycznie do zera, skupiamy się na temacie, rezygnujemy z cytatów z kultury popularnej. Proponujemy poetycką i baśniową formę ilustracji baśni i wierzymy w to, że ich cudowność i pożyteczność zarazi młodych i starszych widzów. Z obfitego zbioru dwustu baśni spisanych przez Grimmów wybraliśmy trzy. Są to tytuły mniej znane a jednak reprezentatywne dla swojego gatunku. Nie wolne od obrazów kar, które niejeden dorosły uzna za straszne, dziecko za adekwatne do popełnionych zbrodni; nie stroniące od uproszczeń, które dorosłemu mogą wydać się naiwne, zaś dziecku lepiej niż cokolwiek innego wyjaśnią pewne społeczne czy psychologiczne mechanizmy; kończące się niezmiennie przywróconym światu porządkiem, piętnujące zło i nobilitujące szlachetność. BRACISZEK I SIOSTRZYCZKA to baśniowa historia rodzeństwa i prób którym poddał je los na drodze do dorosłości.
O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI
LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny".
LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej Lekcji wynosi 11 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje w kasach biletowych).
PROMOCJA
Dla posiadaczy wejściówek na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki).
Owacja dla spektaklu tak długa, że kurtynę podnoszono aż szesnaście razy? Spektakl w reżyserii Tadeusza Minca, z zachwycającą scenografią Mariana Kołodzieja inspirowaną „Sądem Ostatecznym” Memlinga, był wielkim wydarzeniem na skalę ogólnopolską. O Tragedii o bogaczu i Łazarzu, której premiera odbyła sie 7 września 1968 roku możecie posłuchać w najnowszym odcinku Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE.
Plakat stworzony przez Patrycję Longawę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Bienal Internacional del Cartel en México - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku.
Przyznano nagrody miesięcznika TEATR za sezon 2023/2024. Nominacje otrzymali Piotr Biedroń i Jan Klata.