WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ

Dorota Masłowska

Ta zionąca seksizmem i zwykłym chamstwem książka przez 17 lat od pierwszego wydania zdążyła się już zestarzeć i nieoczekiwanie stać aktualna na nowo. W dobie wychodzących spod ziemi demonów nacjonalizmu WOJNA POLSKO-RUSKA Doroty Masłowskiej nabiera porażającego, jadowitego blasku. W tej adaptacji tę historię, historię pewnej bzdurnej – lub zupełnie niebzdurnej – wojny, wojny z ruskami, z wszelkim obcym, oraz historię głównego bohatera, Silnego, brawurowo opowiada sześć dziewczyn, które spotkał na swojej popapranej drodze pierwszy dresiarzo-husarz Rzeczypospolitej.

„Wow, niezły paradoks, że Wojna P-R swojego teatralnego spełnienia doczekuje się po 17 latach od premiery, gdy zdążyła tak się zestarzeć, że zdążyła od nowa się uaktualnić. Błyskotliwa adaptacja Pawła Świątka; ni to Monthy Python, ni to Gombrowicz, ale taki z Lidla z tygodnia literackiego. Zamiast bloków - łany techno-róż, zamiast tępego socjologicznego konkretu - diaboliczne aktorstwo, w którym videoblogerki cwałują z popkami w upiornym korowodzie; śmiech, łzy i kompletny gore. Gratuluję i dziękuję.”

Dorota Masłowska

„WOJNA POLSKO-RUSKA Pawła Świątka to udany powrót reżysera do prozy Doroty Masłowskiej i wysokiej formy, jaką prezentował w Pawiu królowej. Teraz zrealizował spektakl o infantylnej, kibolskiej mentalności. Silny patrzy na kraj i świat – jak na podwórko przy bloku.”

Jacek Cieślak

„Pakuła i Świątek uważnie czytają tekst powieści Doroty Masłowskiej i jednocześnie obserwują zmieniającą się Polskę. Ich spektakl to udana interpretacja książki, a ponieważ twórcy sięgają po język obecny w internecie i na ulicy, to inscenizacja stanowi przede wszystkim komentarz o współczesnym Polaku.”

Alicja Wielgus

„Uprzejmie donoszę, że WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO- CZERWONĄ w reżyserii Świątka jest: 1) totalna, 2) boska, 3) mega. Jestem w szoku, "surprised by joy". Świątek z Pakułą weszli drugi raz do rzeki i im się udało, choć przecież nie mogło.”

Maciej Stroiński

Spektakl Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Przedstawienie prezentowane w ramach XI edycji Wybrzeża Sztuki.

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

 

  • Premiera:
  • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)
  • Wybrzeże Sztuki
  • Adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła
  • Reżyseria: Paweł Świątek
  • Scenografia: Marcin Chlanda
  • Muzyka: Dominik Strycharski
  • Asystentka scenografa: Katarzyna Sobolewska
  • Producent: Bożena Sowa
  • Inspicjent: Iwona Cieślik

Aktualności

  • Zdjęcie artykułu XI edycja Wybrzeża Sztuki

    XI edycja Wybrzeża Sztuki

    Trwa XI edycja Wybrzeża Sztuki - corocznego przeglądu tego co najciekawsze i najbardziej wyczekiwane w polskim teatrze. Za nami prezentacja WOJNY POLSKO-RUSKIEJ POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ, spektaklu EWELINA PŁACZE i DŁUGU. XI. edycję Wybrzeża Sztuki zakończy najbardziej wyczekiwana premiera sezonu - CAPRI - WYSPA UCIEKINIERÓW Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie.
    Więcejo "XI edycja Wybrzeża Sztuki"