UWIEDZENI

FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA

Dwa teksty. Dwóch autorów. Dwie epoki. Dwie wykluczające się ideologie. Jeden spektakl. Rozmowa o Polsce jako prowincji w poszukiwaniu tożsamości. Z jednej strony zachłyśnięcie się Europą otwartych granic, z drugiej - hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Każda ze stron przekonana jest, że ma rację, że posiada monopol na prawdę. Ale tak nie jest, bo w grze na ideologie nie chodzi o prawdę. Chodzi o to, żeby się różnić. Jak wyjść z tego konfliktu? Nie wiadomo. Ale wiadomo, że trzeba. Koniecznie.

JarosławTumidajski o przedstawieniu: „Pomysł na ten spektakl zrodził się już jakiś czas temu, jeszcze przed pierwszą edycją KLASYKI ŻYWEJ, konkursu poświęconego dawnym dziełom literatury polskiej. Zrodził się z potrzeby rozmowy o polskim uwielbieniu ideologii (bo już dawno idee zastąpiliśmy ideologiami) - o uzależnieniu od nich, o uzależnieniu od zbyt łatwych odpowiedzi. Cały czas, wciąż i wciąż na nowo, rozmawiamy o naszej tożsamości narodowej, spieramy się o jej źródła, kłócimy o to, jaka jest, a jaka powinna być, nie dostrzegając, że prawda rzadko przejawia się w skrajnościach. Budowanie, czy raczej implantacja, tożsamości (narodowej, obywatelskiej) w oparciu o wybiórczo interpretowaną przeszłość lub też importowanie jej z zachodu w postaci kilku modnych haseł nie rozwiązuje problemu, nie buduje tożsamości w sposób istotny. Jest raczej wyrazem bezradności i bezsilności, jest wynikiem braku refleksji na ten temat, braku odpowiedzi na pytania, kim i jak być - tu i teraz, w tych konkretnych warunkach. We wspomnianym konflikcie jest też jakieś przedziwne echo totalitarnego myślenia, chęć narzucenia zbiorowości ram, w jakich ma się poruszać, wartości, które ma wyznawać. Widoczny jest w tym wszystkim brak zaufania do ludzi i lęk przed wolnością wyboru. Nie chcę tłumaczyć ani atakować żadnej ze stron. Nie chcę bowiem wpisywać się w tę pozorowaną dyskusję. Chcę wyjść poza nią, przedstawić i nakłuć sam mechanizm konfliktu, jego pustkę i absurd. Chcę pokazać, że zagubiony został sens, że działania jednej strony często są już tylko impulsywną, instynktowną reakcją na działania drugiej, są jej lustrzanym odbiciem, a potrzeba różnienia się zastąpiła w polskim społeczeństwie o wiele bardziej pierwotną potrzebę porozumienia. Chciałbym, by ten spektakl był jak spacer pomiędzy Krakowskim Przedmieściem a Placem Zbawiciela. Tam ludzie z flagami i transparentami, zaangażowani chyba nie do końca w swoją sprawę, tu kobiety i mężczyźni zatopieni w swoich poukładanych i niepoukładanych życiach popijający Prosecco. Pozornie dwie różne Polski. A to nieprawda. To jedna i ta sama Polska.”

Spektakl realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

 • Premiera: - Scena Letnia
 • Czas trwania: 1 godzina 50 minut (bez przerw)
  • Opracowanie tekstu, reżyseria, opracowanie muzyczn: Jarosław Tumidajski
  • Scenografia, video: Mirek Kaczmarek
  • Asystent reżysera: Piotr Chys
  • Inspicjent - sufler: Katarzyna Wołodźko

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu UWIEDZENI w 41. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   UWIEDZENI w 41. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Zapraszamy Państwa na 41. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi UWIEDZENI FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Weźmie w nim udział zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 21.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wstęp wolny.
   Więcejo "UWIEDZENI w 41. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Tumidajski i Kolak nominowani!

   Tumidajski i Kolak nominowani!

   Z radością informujemy, że Jarosław Tumidajski i Dorota Kolak zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis!
   Więcejo "Tumidajski i Kolak nominowani!"
  • Zdjęcie artykułu Cały dwór króla Gzyla – o UWIEDZIONYCH na łamach tygodnika wSieci

   Cały dwór króla Gzyla – o UWIEDZIONYCH na łamach tygodnika wSieci

   Zapraszamy Państwa do lektury fragmentu znakomitej recenzji UWIEDZIONYCH autorstwa Kamili Łapickiej z tygodnika wSieci.
   Więcejo "Cały dwór króla Gzyla – o UWIEDZIONYCH na łamach tygodnika wSieci"
  • Zdjęcie artykułu Sylwester w Teatrze Wybrzeże

   Sylwester w Teatrze Wybrzeże

   W wieczór sylwestrowy zaprezentujemy Państwu trzy znakomite tytuły - UWIEDZIONYCH o godzinie 19.00 na Dużej Scenie, PAR PARANOJE o godzinie 20.00 na Scenie Malarnia oraz PEŁNIĘ SZCZĘŚCIA o godzinie 21.00 na Scenie Kameralnej.
   Więcejo "Sylwester w Teatrze Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu VIII sezon Sceny Letniej

   VIII sezon Sceny Letniej

   Trwa VIII sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. 
   Więcejo "VIII sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu UWIEDZENI - po premierze

   UWIEDZENI - po premierze

   W minioną sobotę na Scenie Letniej odbyła się premiera spektaklu UWIEDZENI FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA. Z radością informujemy, że przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i bardzo dobrym przyjęciem krytyki teatralnej. 
   Więcejo "UWIEDZENI - po premierze"
  • Zdjęcie artykułu UWIEDZENI - premiera!

   UWIEDZENI - premiera!

   Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Letniej odbędzie się premiera spektaklu UWIEDZENI FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA. Przedstawienie wyreżyserował Jarosław Tumidajski, scenografię przygotował Mirek Kaczmarek. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "UWIEDZENI - premiera!"
  • Zdjęcie artykułu UWIEDZENI w Teatrze Wybrzeże

   UWIEDZENI w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu UWIEDZENI FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA. Przedstawienie reżyseruje Jarosław Tumidajski, scenografię przygotowuje Mirek Kaczmarek. Planowana premiera: 6 sierpnia 2016 roku na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.
   Więcejo "UWIEDZENI w Teatrze Wybrzeże"