Upiory

Kochająca matka próbuje uchronić syna przed dziedzictwem, jakie pozostawił mu jego nieżyjący ojciec, ale pełna rodzinnych tajemnic intryga staje się dla młodego Osvalda pułapką, w którą wcześniej czy później musi wpaść. Sztuka norweskiego klasyka dotyka bolesnego problemu dziedziczenia po przodkach konsekwencji ich czynów i doświadczeń, a jej wymowa jest niemal tak samo tragiczna jak grecki dramat, w którym ucieczka przed przeznaczeniem jest niemożliwa, a każda próba ominięcia go, kończy się katastrofą. 

Reżyserka Olga Grzelak o spektaklu: „UPIORY Ibsena to tekst na wskroś aktualny, mimo że ponad stuletni. Mnie szczególnie interesuje w nim temat uwikłania ludzi w przeszłość własnych przodków, z którą nie da się łatwo uporać, która wymyka się kontroli tych, którym przyszło ją dziedziczyć. Ta przeszłość dopada kolejne pokolenia, których tragedią jest jednoczesna chęć i niemożność przerwania łańcucha upiornych zależności. Wraz ze współrealizatorami i zespołem aktorskim uwalniamy UPIORY ze sztywnej konwencji naturalistycznej i wpisujemy Ibsenowski świat w realizm magiczny.” 

Spektakl współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach programu Fundusz na Start.

AST-logo-sygnet.jpeg

Przekład:Anna Marciniakówna
Scenografia i kostiumy:Anna Oramus
Muzyka:Andrzej Konieczny
Wizualizacje:Natan Berkowicz
Reżyseria światła:Klaudyna Schubert
Choreografia:Oskar Malinowski
Projekt plakatu:Zofia Kosiba
Asystent reżysera:Agata Woźnicka
Inspicjent - sufler:Weronika Mathes
Wykonanie maski:Maja Kanabaj
Wykonanie rzeźby:Jasna Iwan
Zdjęcia:Natalia Kabanow