TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J.

Jolanta Janiczak

TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. jest spektaklem inspirowanym życiem i twórczością Michaela Jacksona. Twórcy chcąc uniknąć powielania medialnych klisz, czy półprawd podchodzą do postaci Jacksona w zupełnie odrębny sposób proponując rodzaj baśni, czy przypowieści o Michaelu Jacksonie, która nie pretenduje do miana prawdziwej, bądź fałszywej. Patrzą na Jacksona w kategoriach mitycznego boga, człowieka, zwierzęcia, który spotyka lisa, Piotrusia Pana, Ojca-Sędziego. Tworzą parafrazując podtytuł przypowieści filozoficznej TAKO RZECZE ZARATUSTRA spektakl dla wszystkich i dla nikogo.

Jolanta Janiczak o spektaklu: „Każda wypowiedź o czyimś życiu jest trochę zmyślaniem, pisanie o Jacksonie jest zmyślaniem zwłaszcza. Jego medialne funkcjonowanie, do którego mamy dostęp też było wykreowane, a po jego śmierci kreowane jest dalej. Pewne wątki-domysły (bo trudno powiedzieć fakty) z jego biografii posłużyły do dotknięcia między innymi problemu relacji miłosnej dorosłego i dziecka, potrzeby silnego ojca, tęsknoty za wielkim projektem, który nada życiu cel i kierunek. Interesujące są zwłaszcza konsekwencje poddania się projektowi niemożliwemu, mitycznemu, lunatycznemu. Michael kojarzy mi się z Zaratustrą, jest bardziej kaleką wersją samozwańczego nauczyciela, błazna, mistrza. Jest trochę mesjaszem, trochę tricksterem, królem, kozłem ofiarnym, terrorystą."

 • Polska Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
 • Tylko dla dorosłych
 • Reżyseria: Wiktor Rubin
 • Dramaturgia: Jolanta Janiczak
 • Opracowanie muzyczne: Wiktor Rubin
 • Scenografia: Mirek Kaczmarek
 • Wideo: Mirek Kaczmarek
 • Ruch sceniczny: Artur Hess
 • Asystent reżysera: Dorota Androsz
 • Inspicjent: Jerzy Gutarowski
 • Sufler: Jerzy Gutarowski

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Paszporty Polityki dla Janiczak i Rubina!

  Paszporty Polityki dla Janiczak i Rubina!

  Z radością informujemy, że Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, twórcy naszych spektakli ORGIA i TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J., zostali laureatami tegorocznych Paszportów Polityki, „za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności.
  Więcejo "Paszporty Polityki dla Janiczak i Rubina!"
 • Zdjęcie artykułu Janiczak i Rubin nominowani do Paszportów Polityki

  Janiczak i Rubin nominowani do Paszportów Polityki

  Z przyjemnością informujemy, że Jolanta Janiczka i Wiktor Rubin, twórcy spektaklu TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J., zostali nominowani do tegorocznej edycji Paszportów Polityki. Kapituła zgłosiła do nagrody ponadto Dorotę Androsz, Ewelinę Marciniak, Julię Holewińską, Kubę Kowalskiego i Mirka Kaczmarka. Nominowanym i zgłoszonym serdecznie gratulujemy!
  Więcejo "Janiczak i Rubin nominowani do Paszportów Polityki"
 • Zdjęcie artykułu Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki

  Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki

  Z radością informujemy, że scenograf Mirek Kaczmarek został nominowany do tegorocznej edycji Paszportów Polityki!
  Więcejo "Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki"
 • Zdjęcie artykułu TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. - znakomita recenzja z Gazety Wyborczej

  TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. - znakomita recenzja z Gazety Wyborczej

  „Teatralny spektakl o Michaelu Jacksonie - to może brzmieć absurdalnie albo wyglądać na sprawny marketingowy gest. Fanom króla popu obejrzenie przedstawienia Wiktora Rubina w gdańskim Teatrze Wybrzeże grozi rozczarowaniem. Ale TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. to kawał konsekwentnego teatru, gdzie opłakiwany przez miliony gwiazdor staje się tylko punktem wyjścia poetyckiej wizji.
  Więcejo "TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. - znakomita recenzja z Gazety Wyborczej"
 • Zdjęcie artykułu Zakończył się aneks do V edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki

  Zakończył się aneks do V edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki

  W miniony piątek zakończył się jesienny aneks do V edycji Wybrzeża Sztuki! W jego ramach zaprezentowaliśmy dwa prapremierowe spektakle - DANUTĘ W. z Krystyną Jandą w roli Danuty Wałęsowej oraz TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. Jolanty Janiczka w reżyserii Wiktora Rubina.
  Więcejo "Zakończył się aneks do V edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki"
 • Zdjęcie artykułu Promocja dla Seniorów

  Promocja dla Seniorów

  Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże włączył się do akcji "60+ Kultura", organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
  Więcejo "Promocja dla Seniorów"
 • Zdjęcie artykułu TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J.

  TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J.

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. Jolanty Janiczak inspirowanego biografią Michaela Jacksona. Reżyseruje Wiktor Rubin, scenografię przygotowuje Mirek Kaczmarek. Planowana prapremiera - 12 października 2012 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie.
  Więcejo "TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J."