Poskromienie złośnicy

William Shakespeare

POSKROMIENIE ZŁOŚNICY to jedna z najpopularniejszych szekspirowskich komedii, w której jednak pod prawie farsową warstwą tytułowego poskramiania roztacza się dramatyczny proces manipulacji: ujarzmiania, podporządkowywania, zawłaszczania, ograniczania praw drugiej osoby. Odwieczna walka płci w komediowej, ale jakże bolesnej formie.

Spektakl jest częścią projektu Wyspa pełna krzyków, w ramach którego młodzi reżyserzy przedstawiają interpretacje tekstów dramatycznych epoki elżbietańskiej.POSKROMIENIE ZŁOŚNICY jest także pierwszym z wystawianych przez Teatr Wybrzeże spektakli zerojedynkowych, w których Teatr stawia na radykalne wypowiedzi, na granie maksymalnie blisko widza, przy minimalnym udziale scenografii.

Szymon Kaczmarek o spektaklu: Szekspir to zawsze tajemnica i starcie nie tyle z tekstem, co z teatrem który za nim stoi. Poskromienie złośnicy to historia właśnie o teatrze. Ja w swoim spektaklu chciałbym skupić się na roli ojca, ojca którego w dzisiejszych czasach brakuje, nie ma, jest nieobecny, nieobecny zarówno w rodzinie jak i kulturze przestaje być nośnikiem archetypu. Bóg dostał imię "ojca" a nie na odwrót. Mam wrażenie, że często jest tak, że nasze życie jest opowieścią dla kogoś i po coś, żeby coś udowodnić, gramy swoją rolę ale przed kimś, tym kimś są często nasi rodzice, ojcowie. Ta opowieść powinna być wypowiedziana napisana i nazwana, aby przestała kierować naszym sztucznym życiem, które czy chcemy tego czy nie, staje się teatrem dla jednego "widza"- "ojca".

 • Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerw)
  • Przekład: Stanisław Barańczak
  • Reżyseria: Szymon Kaczmarek
  • Scenografia: Kaja Migdałek
  • Asystent reżysera: Cezary Rybiński

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu POSKROMIENIE w TEATRZE KONESERA

   POSKROMIENIE w TEATRZE KONESERA

   Miło nam poinformować, że spektakl Teatru Wybrzeże - POSKROMIENIE ZŁOŚNICY w reżyserii Szymona Kaczmarka - weźmie udział w przeglądzie TEATR KONESERA organizowanym przez Teatr Mały w Tychach. Prezentacja spektaklu odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 lutego o godzinie 18.30.
   Więcejo "POSKROMIENIE w TEATRZE KONESERA"
  • Zdjęcie artykułu Świetna frekwencja w Sopocie

   Świetna frekwencja w Sopocie

   Miło nam poinformować, że spektakle grane w nowej siedzibie Sceny Kameralnej cieszą się olbrzymią popularnością. Średnia frekwencja w ciągu ostatnich 4 miesięcy wyniosła ponad 90 procent!
   Więcejo "Świetna frekwencja w Sopocie"
  • Zdjęcie artykułu Nowe spektakle w Sopocie

   Nowe spektakle w Sopocie

   Scena Kameralna Teatru Wybrzeże poszerza swój repertuar o kolejne dwa tytuły. W przyszłym tygodniu sopocka publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy zobaczyć spektakle do tej pory grane wyłącznie na gdańskiej Scenie Malarnia - NASZYCH NAJDROŻSZYCH i POSKROMIENIE ZŁOŚNICY.
   Więcejo "Nowe spektakle w Sopocie"
  • Zdjęcie artykułu Kolejne spektakle w Sopocie

   Kolejne spektakle w Sopocie

   Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie, której oficjalne otwarcie nastąpi już 18 września, stopniowo rozbudowuje swój repertuar.
   Więcejo "Kolejne spektakle w Sopocie"
  • Zdjęcie artykułu POSKROMIENIE w Zamościu

   POSKROMIENIE w Zamościu

   Spektakl Teatru Wybrzeże – POSKROMIENIE ZŁOŚNICY w reżyserii Szymona Kaczmarka – został zaproszony do udziału w 35. Zamojskim Lecie Teatralnym. Jego prezentacja odbędzie się w najbliższą środę, 30 czerwca o godzinie 21.30 na plenerowej scenie na Dziedzińcu Akademii Zamojskiej.
   Więcejo "POSKROMIENIE w Zamościu"