PODRÓŻE GULIWERA

Jonathan Swift

Gdzieś indziej musi być lepiej. Gdzieś indziej na pewno jest wspaniale, pięknie i dobrze - mówi do siebie Guliwer i wyrusza w świat. Szuka sprawiedliwości, bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Szuka świata, w którym będzie szczęśliwy. Cóż, spotyka go seria gorzkich rozczarowań - Lilipuci to wcale nie urocze karzełki, tylko fanatyczni Wąskoekstremiści. Giganci zaś są jak dzieci męczące pająka tylko dlatego, że jest od nich mniejszy... Mieszkańcy latającej wyspy Laputy zawodowo zajmują się mnożeniem absurdów i zarzucaniem swoich poddanych przymusowymi innowacjami: od dziś obowiązuje całkowity zakaz stawiania prostych ścian! „Absurd!"- Krzyczy Guliwer i rusza w dalszą drogę. Czy uda mu się odnaleźć wymarzony, lepszy świat?

PODRÓŻE GULIWERA to nie tylko opowiastka o spotkaniu dużego Guliwera z małym Ludem Liliputu, o tym wiemy wszyscy. Autor, Jonathan Swift, stworzył wiele fantastycznych światów zamieszkałych przez dziwne indywidua: nekromantów, nieśmiertelnych, rozumne konie... Za ich pomocą, jak pod lupą ukazuje pewne cechy i zachowania ludzkie - w przerysowaniu, powiększone do poziomu absurdu, groteskowe, śmieszne i straszne zarazem.

Michał Derlatka o swoim bohaterze: „Guliwer to idealista. Szuka idealnego świata, którego, nie znajdzie. Nie może go znaleźć, bo ideały są ze swej definicji nieosiągalne. Za to droga, którą poszukując przebywa jest wartością samą w sobie. Guliwer musi jedynie to dostrzec. Pośród fanatyzmu, szaleństw i absurdów spotyka ludzi, którzy podobnie jak on nie godzą się na niesprawiedliwość czy nadużycia władzy. Wiele się też uczy. Chcemy mówić w PODRÓŻACH GULIWERA o tym, że warto jest szukać. Dobrze, kiedy niezgoda na zastany porządek świata (albo na jego nieporządek) daje nam siłę do działań, poszukiwań, zmian, do dążenia by odkryć i budować lepsze światy."

Spektakl przeznaczony dla widzów od ósmego roku życia.

 • Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (jedna przerwa)
  • Adaptacja: Jorge Gallardo Altamirano
  • Adaptacja: Michał Derlatka
  • Reżyseria: Michał Derlatka
  • Dramaturg: Jorge Gallardo Altamirano
  • Scenografia, lalki, kostiumy: Magdalena Gajewska
  • Udźwiękowienie: Michał Derlatka
  • Projekcje wideo: Krzysztof Kiziewicz
  • Asystent reżysera: Jerzy Gorzko
  • Inspicjent, sufler: Jerzy Gutarowski

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Jubileuszowe PODRÓŻE GULIWERA!

   Jubileuszowe PODRÓŻE GULIWERA!

   Serdecznie zapraszamy na 50. PODRÓŻE GULIWERA! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 14.00 na Scenie Kameralnej.
   Więcejo "Jubileuszowe PODRÓŻE GULIWERA!"
  • Zdjęcie artykułu PODRÓŻE GULIWERA w 34. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   PODRÓŻE GULIWERA w 34. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Zapraszamy Państwa na 34. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony PODRÓŻOM GULIWERA Jonathana Swifta. Weźmie w nim udział reżyser Michał Derlatka i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 13.00 na Scenie Kameralnej. Wstęp wolny.
   Więcejo "PODRÓŻE GULIWERA w 34. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Dzień Dziecka z PODRÓŻAMI GULIWERA i LEKCJĄ NIEGRZECZNOŚCI

   Dzień Dziecka z PODRÓŻAMI GULIWERA i LEKCJĄ NIEGRZECZNOŚCI

   Z okazji Dnia Dziecka serdecznie zapraszamy na PODRÓŻE GULIWERA Jonathana Swifta w reżyserii Michała Derlatki. Spektakl przeznaczony dla młodszych i starszych widzów będzie prezentowany od jutra aż do najbliższego poniedziałku na Scenie Kameralnej w Sopocie. Ale to nie wszystko! Z okazji Dnia Dziecka w najbliższą sobotę o godzinie 15.00 na...
   Więcejo "Dzień Dziecka z PODRÓŻAMI GULIWERA i LEKCJĄ NIEGRZECZNOŚCI"
  • Zdjęcie artykułu Ferie z Teatrem Wybrzeże

   Ferie z Teatrem Wybrzeże

   W okresie ferii przygotowaliśmy dla naszych młodszych i starszych widzów szereg atrakcji - prezentacje spektaklu PODRÓŻE GULIWERA oraz 12. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI, warsztaty teatralne, zwiedzanie teatru oraz lekcje dramatu. Zajęcia poprowadzi Marzena Nieczuja-Urbańska i Weronika Łucyk. Zapisy oraz szczegółowe informacje: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl. Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże!
   Więcejo "Ferie z Teatrem Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

   Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 11 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2013 roku sporządzonym przez gdyńską Gazetę Świętojańską.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej"
  • Zdjęcie artykułu PODRÓŻE GULIWERA - recenzja z portalu teatralny.pl

   PODRÓŻE GULIWERA - recenzja z portalu teatralny.pl

   „PODRÓŻE GULIWERA to efektowna, atrakcyjna wizualnie i fabularnie, ale przede wszystkim niezwykle mądrą opowieść. Wszystkie, bardzo zresztą zróżnicowane wewnętrznie, warstwy spektaklu składają się na zborną, pozbawioną niepotrzebnych punktów strukturę, która w dodatku skierowana jest - i trafia bezbłędnie - do bardzo różnego odbiorcy.
   Więcejo "PODRÓŻE GULIWERA - recenzja z portalu teatralny.pl"
  • Zdjęcie artykułu PODRÓŻE GULIWERA na Scenie Kameralnej

   PODRÓŻE GULIWERA na Scenie Kameralnej

   Serdecznie zapraszamy na PODRÓŻE GULIWERA Jonathana Swifta w reżyserii Michała Derlatki. Spektakl przeznaczony zarówno dla młodych jak i dorosłych widzów zostanie zaprezentowany w najbliższą sobotę, niedzielę, wtorek, czwartek i piątek na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "PODRÓŻE GULIWERA na Scenie Kameralnej"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze PODRÓŻY GULIWERA

   Po premierze PODRÓŻY GULIWERA

   W miniony piątek na Scenie Kameralnej odbyła się premiera PODRÓŻY GULIWERA Jonathana Swifta w reżyserii Michała Derlatki. Z radością informujemy, że przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
   Więcejo "Po premierze PODRÓŻY GULIWERA"
  • Zdjęcie artykułu PODRÓŻE GULIWERA - premiera!

   PODRÓŻE GULIWERA - premiera!

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera PODRÓŻY GULIWERA Jonathana Swifta w reżyserii Michała Derlatki. Będzie to kolejny po ARABELI spektakl przeznaczony zarówno dla młodych jak i dorosłych widzów.
   Więcejo "PODRÓŻE GULIWERA - premiera!"