Pieszo

Sławomir Mrożek

Anty-POPIÓŁ I DIAMENT, nazwano ten dramat blisko 30 lat temu. Opublikowana przez Mrożka w 1980 roku sztuka, opisuje w realistyczny, wręcz okrutny sposób przełomowy moment w dziejach Polski - ostatnie chwile II wojny światowej i pierwsze dni w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Jej bohaterowie idą – dosłownie, za posuwającym się frontem i w przenośni, za "parowozem" historii; zderzają się z nową, tuż powojenną rzeczywistością. O PIESZO pisano: "To dramat o wyraźnym zacięciu realistycznym, w którym po pierwsze dał Mrożek fascynująco czystą syntezę "korzeni" naszej współczesności, po drugie zaś dla swoich fascynacji perypetiami idei dwudziestowiecznych, znalazł formułę dramatyczną niezwykle nośną myślowo.". Przypomnienie tej ważnej w dziejach polskiej dramaturgii pozycji jako metafory zmagania się z losem i wielką historyczną manipulacją, pozwala spojrzeć na nią na nowo, dokonać jej reinterpretacji.

Anna Augustynowicz o PIESZO: Mrożek pyta o przestrzeń, którą dziedziczymy "wchodząc w ojcowskie buty". O mentalność rozpiętą między Wschodem a Zachodem. O społeczeństwo skazane na przeszłość i wygnane w przyszłość. O bohatera dramatu pozbawionego czasu teraźniejszego. PIESZO pyta o porządek świata.

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 1 godzina 15 minut (bez przerw)
  • Reżyseria: Anna Augustynowicz
  • Scenografia: Marek Braun
  • Kostiumy: Wanda Kowalska
  • Reżyseria świateł: Krzysztof Sendke
  • Dźwięk: Jacek Wierzchowski
  • Asystent reżysera: Dorota Androsz

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu PIESZO w Szczecinie

   PIESZO w Szczecinie

   Miło nam poinformować, że PIESZO Sławomira Mrożka weźmie udział w jubileuszu 20 LAT PO KLĄTWIE - TEATR ANNY AUGUSTYNOWICZ. Spektakl zostanie zaprezentowany dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie.
   Więcejo "PIESZO w Szczecinie"
  • Zdjęcie artykułu PIESZO na Dużej Scenie

   PIESZO na Dużej Scenie

   Zapraszamy Państwa na znakomite PIESZO Sławomira Mrożka w reżyserii Anny Augustynowicz. Spektakl zostanie zaprezentowany jutro i pojutrze na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "PIESZO na Dużej Scenie"
  • Zdjęcie artykułu Sukces PIESZO w Warszawie

   Sukces PIESZO w Warszawie

   Sukcesem zakończyła się sobotnia prezentacja PIESZO na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Tego samego dnia w stolicy odbywało się kilka ważnych premier. Tym bardziej cieszy wypełniona po brzegi widownia, która przyjęła spektakl Teatru Wybrzeże niezwykle entuzjastycznie, nagradzając aktorów kilkuminutowymi brawami.
   Więcejo "Sukces PIESZO w Warszawie"
  • Zdjęcie artykułu PIESZO w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

   PIESZO w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

   Już jutro spektakl Teatru Wybrzeże - PIESZO Mrożka w reżyserii Anny Augustynowicz - zostanie wystawiony na deskach Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy. Prezentacja spektaklu odbędzie się o godzinie 19.30 na Dużej Scenie. Zapraszamy!
   Więcejo "PIESZO w Teatrze Dramatycznym w Warszawie"
  • Zdjęcie artykułu O PIESZO w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   O PIESZO w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Serdecznie zapraszamy na I edycję Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego problematyce spektaklu PIESZO. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 8 grudnia po spektaklu PIESZO na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (początek około godziny 20.00). Wstęp wolny.
   Więcejo "O PIESZO w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Sukces PIESZO

   Sukces PIESZO

   Spektakl Teatru Wybrzeże - PIESZO Mrożka - nagrodzony został w aż trzech kategoriach na ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!
   Więcejo "Sukces PIESZO"
  • Zdjęcie artykułu PIESZO w finale konkursu

   PIESZO w finale konkursu

   Głośne przedstawienie sezonu 2008/2009 w Teatrze Wybrzeże - PIESZO Sławomira Mrożka w reżyserii Anny Augustynowicz zakwalifikowało się do finału XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Serdecznie gratulujemy twórcom!
   Więcejo "PIESZO w finale konkursu"
  • Zdjęcie artykułu Teatr za pół ceny

   Teatr za pół ceny

   Szanowni Państwo!
   Więcejo "Teatr za pół ceny"
  • Zdjęcie artykułu Ankieta miesięcznika "Teatr"

   Ankieta miesięcznika "Teatr"

   Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże został doceniony w dorocznej ankiecie miesięcznika "Teatr" Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2008/2009.
   Więcejo "Ankieta miesięcznika "Teatr""