O PÓŁNOCY PRZYBYŁEM DO WIDAWY, CZYLI OPIS OBYCZAJÓW III

wg tekstów ks. Jędrzeja Kitowicza i Henryka Rzewuskiego

„W programie do spektaklu OPIS OBYCZAJÓW w Teatrze STU (1990r.) pisałem: Spektakl OPIS OBYCZAJÓW, CZYLI JAK ZWYCZAJNIE WSZĘDZIE SIĘ MIĘSZA ZŁE DO DOBREGO jest pierwszą częścią cyklu tworzonego na podstawie OPISU OBYCZAJÓW ZA PANOWANIA AUGUSTA III i PAMIĘTNIKÓW CZYLI HISTORII POLSKI księdza Jędrzeja Kitowicza. Cykl ten będzie trwał tak długo, aż wyczerpie się interesujący materiał u autora; warto bowiem dzisiejszemu Polakowi przyjrzeć się epoce saskiej, epoce przedrozbiorowej, epoce, w której stanowiliśmy sami o sobie i porównać owe obyczaje z dzisiejszymi. To nie tylko lekcja historii, ale przede wszystkim próba lekcji mądrości, bo przecież każdy naród jest tym mocny, że wie o sobie wszystko, że tego co wie nie ukrywa, wynosząc na ołtarze tylko lepszą swoją część. Konsekwencją tych słów był powstały w roku 1995 OPIS OBYCZAJÓW II, CZYLI JAKOŻ SĄDZĄC RZECZY NIE TAK, JAK BYĆ POWINNY, ALE TAK, JAK SIĘ NA ŚWIECIE DZIEJĄ. Premiera miała miejsce w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Słowa napisane na początku lat dziewięćdziesiątych tkwiły we mnie każąc myśleć nad kolejnym OPISEM, bo materiał autora, do którego od czasu do czasu wracałem, kusił swoją mądrością, pięknością i śmiesznością. Czasem straszył i przerażał wnikliwością obserwacji, bo ks. Kitowicz, który choć starał się jak mógł tylko opisywać obyczaje, dramat tamtych czasów przeżywał namiętnie. W tym spektaklu postanowiłem zderzyć jego namiętności (wspomagając się trochę Henrykiem Rzewuskim i fragmentami jego PAMIĄTEK SOPLICY) z relacjami obcokrajowców zwiedzających nasz kraj w czasach stanisławowskich. Te dwa ścierające się punkty widzenia w stosunku do Polski i natury Polaka są kanwą tego spektaklu. Z tego sporu wynika wiele - gorycz, śmiech, przerażenie, ból, czułość, głupota, niedorzeczność, mądrość, tkliwość; bo to wszystko toczy ze sobą nieustanny bój. W Polsce wczoraj i dziś."
Mikołaj Grabowski

„Spektakl inaugurujący działalność warszawskiego teatru IMKA to przykład inteligentnej zabawy z widzem. Wciągająca rozprawa na temat naszych narodowych wad, śmieszności, czasem wybujałej fantazji i niespełnionych nadziei. Pełne ironii zestawienia własnych wyobrażeń Polaków z tym, jak postrzegają nas inni."

Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita

„Sztuka inteligentnie analizuje polską mentalność, pokazuje przywary i śmiesznostki. Zestawia nasze postrzeganie siebie z obrazem Polski, egzotycznego kraju w oczach przybysza z Zachodu."

Iga Nyc, Wprost

„O PÓŁNOCY PRZYBYŁEM DO WIDAWY, CZYLI OPIS OBYCZAJÓW III to najlepsze od wielu lat przedstawienie Mikołaja Grabowskiego."

Jacek Wakar, Dziennik

Spektakl zrealizowany przez Teatr IMKA w Warszawie

Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

Bilety w cenie: 120 zł normalny, 70 zł ulgowy

  • Premiera:
  • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerw)
    • Scenariusz: Mikołaj Grabowski
    • Reżyseria: Mikołaj Grabowski
    • Scenografia: Mikołaj Grabowski
    • Muzyka: Zygmunt Konieczny
    • Światło: Katarzyna Parczewska
    • Dźwięk: Antoni Rylke
    • Projekt graficzny: Wojtek Mejor
    • Fotosy: Marcin Wegner
    • Fotosy: Mariusz Nasternak
    • Produkcja: Maria Wilska
    • Koordynacja prac artystycznych: Maria Wilska

    Aktualności

    • Zdjęcie artykułu Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki

      Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki

      Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki. Przed nami prezentacja ostatniego  spektaklu - BABEL 2 Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej.
      Więcejo "Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki"
    • Zdjęcie artykułu Spotkania z twórcami na Wybrzeżu Sztuki

      Spotkania z twórcami na Wybrzeżu Sztuki

      IV edycja Wybrzeża Sztuki będzie niepowtarzalną okazją do spotkania z wybitnymi twórcami zaproszonych przez nas spektakli. Spotkania będą odbywać się po każdym pierwszym pokazie. Wstęp wolny. Zapraszamy!
      Więcejo "Spotkania z twórcami na Wybrzeżu Sztuki"