NIECZUŁOŚĆ

na podstawie powieści Martyny Bundy


Opis scenografii i postaci [KLIKNIJ TUTAJ]

W Dziewczej Górze na Kaszubach Rozela samotnie wychowuje córki Gertę, Trudę i Ildę. W domu postawionym za pieniądze z ubezpieczenia po jej mężu Abramie, dorasta kolejne pokolenie kobiet, walczących o przetrwanie w obliczu historycznej zawieruchy XX wieku, która na Kaszubach zbiera obfite plony. Dziejowy wir niesie głębokie i nieodwracalne zmiany, wciągając do swego jądra mężczyzn, którzy pojawiają się w życiach bohaterek zawsze tylko na chwilę. Bliskie i czułe relacje są raz po raz rozrywane i zastępowane wojennymi traumami. Jednak na przekór losowi siła kobiet rośnie, ich korzenie się wzmacniają, a opowieści o wspólnocie, jaką zbudowały mierząc się z codziennymi przeciwnościami, będą towarzyszyły ich córkom i wnuczkom. Martyna Bunda w swojej powieści NIECZUŁOŚĆ pokazuje fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet. Kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, a według pór roku to też opowieść uniwersalna, w której do głosu wreszcie dochodzą nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one.

Lena Frankiewicz o spektaklu: „Temat pamięci jako fundamentalnej składni naszej tożsamości interesuje mnie w teatrze od jakiegoś czasu - nigdy dotąd jednak nie miałam szansy podjąć go z perspektywy generacyjnych doświadczeń. Podczas lektury NIECZUŁOŚCI szczególnie zainteresował mnie pewien proces, który ta proza we mnie uruchomiła: podążając za losami bohaterek jakby równolegle wyłaniały się z mojej pamięci opowieści o kobietach z mojej rodziny – podobnie szorstkich i pozornie chłodnych jak bohaterki opisane przez Martynę Bundę, napędzanych jednak przez ogromne pokłady humoru i imperatyw odwagi życia, który kazał im przetrwać i dbać o siebie nawzajem. Ten proces upominania się historii o swoje miejsce stał się głównym punktem wyjścia w poszukiwaniu narracji spektaklu, która sytuuje się jako seans pamięci, odbywany z perspektywy współczesnych kobiet - być może córek, wnuczek i prawnuczek bohaterek NIECZUŁOŚCI. Przywoływane przez nie opowieści uświadamiają im kim są i dlaczego są takie, jakie są. Rozgrywający się teatr osobistych historii w formie anegdot, scen, monologów, pieśni, pracy z ciałem i oddechem przynosi uzdrowienie dziedziczonych przez pokolenia doświadczeń, integrując je w sposób użyteczny, współczujący i skuteczny. Martyna Bunda zadedykowała swoją książkę matkom, babkom, siostrom, przyjaciółkom. Opisane przez nią herstory mimo tego, że znaczone odrębnym terenem kulturowym i krajobrazowym jakim są Kaszuby, okazało się niezwykle uniwersalne. Proces pracy nad spektaklem rozpoczęłyśmy od dzielenia się osobistymi opowieściami o naszych babkach, ciotkach i siostrach, tworząc swoisty katalog wspomnień, niekiedy strasznych, niekiedy upiornie śmiesznych - o ich przeżyciach, traumach, strategiach przetrwania. Zrodziło to ogromne emocje i wyznaczyło perspektywę tej pracy - wszak „ten, o którym się mówi nie umiera nigdy”. Chciałabym, żeby ten spektakl był swego rodzaju seansem opowieści i z jednej strony pozwoliłby skonfrontować się z bólem, jaki niosą ze sobą niektóre z tych historii, z drugiej zaś wzmacniał i uświadamiał, jak wielką siłę czerpać można z wzajemnej solidarności i pamięci o swoich przodkiniach, oraz że hasło „siła jest kobietą” to nie jest pusty slogan. Wychodzę z założenia, że w czasach rzeczywistości coraz bardziej zdominowanej jest przez różnego rodzaju fałszywe i powierzchowne gesty, opowieść jako autentyczne świadectwo życia jest czymś, co może nas ocalić i pozwolić przetrwać, a co więcej – kształtować wspólnotę, której tak bardzo łakniemy w tym dziwnym, śródpandemicznym czasie.”

Martyna Bunda za powieść NIECZUŁOŚĆ otrzymała Pomorską Nagrodę Literacką WIATR OD MORZA!

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia. 

W najbliższych spektaklach w roli Trudy wystąpi Katarzyna Borkowska (zastępstwo za Agatę Bykowską). 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

logo miasto2

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

logo okwpsw kopia6

it logo prev4

MKiDN kolor

 • Prapremiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina 55 minut (bez przerw)
 • Sezon 2021/2022
 • Reżyseria : Lena Frankiewicz
 • Adaptacja i dramaturgia: Zuzanna Bojda
 • Scenografia i kostiumy : Arek Ślesiński
 • Muzyka : Olo Walicki
 • Ruch sceniczny: Ula Zerek
 • Światła: Damian Pawella
 • Konsultacje wokalne: Agnieszka Kamińska
 • Projekt plakatu: Maja Wolna
 • Asystent reżysera, inspicjent/sufler: Katarzyna Wołodźko

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Zakochani w Teatrze

  Zakochani w Teatrze

  NIECZUŁOŚĆ, KIM JEST PAN SCHMITT? oraz FEDRA to propozycje Teatru Wybrzeże na Walentynki.
  Więcejo "Zakochani w Teatrze"
 • Zdjęcie artykułu Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2021/2022

  Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2021/2022

  Nasi znakomici artyści zostali wyróżnieni w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2021/2022". Krytycy teatralni wskazali na Magdalenę Gorzelańczyk, Dorotę Kolak, Ewelinę Marciniak, Annę Wakulik, Jana Klatę, Piotra Witkowskiego, adaptację i muzykę w spektaklu RESZTKI oraz scenografię do NIECZUŁOŚCI.
  Więcejo "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2021/2022"
 • Zdjęcie artykułu NIECZUŁOŚĆ w 62. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  NIECZUŁOŚĆ w 62. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 62. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi NIECZUŁOŚĆ Martyny Bundy. Weźmie w nim udział reżyserka Lena Frankiewicz i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 5 października o godzinie 21.00 na Scenie Malarnia. Wstęp wolny.
  Więcejo "NIECZUŁOŚĆ w 62. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Sukces Teatru Wybrzeże

  Sukces Teatru Wybrzeże

  Szanowni Państwo, drodzy widzowie, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Starej Aptece odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2021 roku. Z radością informujemy, że Spektaklem Roku Województwa Pomorskiego została NIECZUŁOŚĆ! Teatralne nagrody powędrowały również do Małgorzaty Brajner,...
  Więcejo "Sukces Teatru Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Kaszubska wersja girl-power czyli po premierze NIECZUŁOŚCI

  Kaszubska wersja girl-power czyli po premierze NIECZUŁOŚCI

  Drodzy widzowie, za nami druga premiera sezonu 2020/2021 - NIECZUŁOŚĆ Martyny Bundy w reżyserii Leny Frankiewicz. Przejmująca kaszubska historia Rozeli i jej córek spotkała się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej. Zapraszamy Państwa do lektury fragmentów recenzji.
  Więcejo "Kaszubska wersja girl-power czyli po premierze NIECZUŁOŚCI"
 • Zdjęcie artykułu NIECZUŁOŚĆ

  NIECZUŁOŚĆ

  12 listopada na Scenie Malarnia odbyła się prapremiera spektaklu NIECZUŁOŚĆ na podstawie powieści Martyny Bundy. Przedstawienie wyreżyserowała Lena Frankiewicz.
  Więcejo "NIECZUŁOŚĆ"