Le Sacre

W 1993 roku, badacz i profesor na Bard Collage w Massachusett, Jeff Perec, w trakcie tworzenia katalogu dokumentów, przekazanych uczelni pośmiertnie przez potomków Mikołaja Roericha, natrafił na fragmenty korespondencji pomiędzy Roerichem i Strawińskim, twórcami ŚWIĘTA WIOSNY, mitycznego już baletu, który na początku XX w. wywrócił do góry nogami myślenie o współczesnym widowisku muzyczno-ruchowym. Librecista i kompozytor wspominali w owej korespondencji o pierwotnej wersji LE SACRE, o jej radykalnych założeniach i wymowie, oraz istotnej filozoficznie i muzycznie różnicy w porównaniu z tą wersją, która miała premierę w Paryżu w 1913 roku. W listach Roericha i Strawińskiego odnaleźć można było dotkliwą krytykę poczynań Diagilewa, który nie zaakceptował wspominanej wersji LE SACRE, gdyż inaczej wyobrażał sobie skalę skandalu, który chciał wywołać.

Profesor Jeff Perec poświęcił kilka kolejnych lat na poszukiwania odrzuconej wersji libretta i zapisu nutowego LE SACRE. Ostatecznie, mimo przeciwności losu i utrudniających mu te poszukiwania wręcz kryminalnych działaniach spadkobierców i dysponentów praw autorskich do twórczości Strawińskiego, odnalazł obszerne fragmenty zapomnianej wersji zapisu LE SACRE (w notacji cheironomicznej) w Sankt Petersburgu, w mieszkaniu należącym niegdyś do rodziny Roerichów. Odkrycie zostało natychmiast zdezawuowane przez gremia uniwersyteckie, wytwórnie muzyczne oraz kuratorów życia artystycznego i uznane za apokryficzny plagiat.

Jeff Perec poszukując twórców, którzy uznaliby rangę jego odkrycia i odważyli się na prapremierowe wykonanie oryginalnej wersji LE SACRE, wysłał do kilkuset zespołów muzyczno-ruchowych propozycję udostępnienia pierwotnej partytury i libretta barbarzyńskiego baletu. 
Propozycja dotarła do Teatru Dada von Bzdülöw*. Teatr Dada przystał na tę propozycję i zaprosił do współpracy Mikołaja Trzaskę, mistrza nowych i starych brzmień.

(*LE SACRE (światowa prapremiera!!!) jest 40 tytułem Teatru Dada realizowanym specjalnie na osiemnastolecie działalności. Teatr Dada von Bzdülöw realizacją LE SACRE wchodzi w swoją pełnoletność.)

Produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże/Gdańsk, Fundacja Nuova (Festiwal Wiosny)/Poznań
Koprodukcja: Art Stations Fundation/Poznań, Dom Pracy Twórczej w Burdągu
Przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

 • Światowa Prapremiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 1 godzina 15 minut (bez przerw)
  • Reżyseria: Leszek Bzdyl
  • Reżyseria: Katarzyna Chmielewska
  • Muzyka: Mikołaj Trzaska (Igor Strawiński)
  • Libretto: Leszek Bzdyl (Mikołaj Roerich)
  • Kostiumy: Sławek Blaszewski
  • Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu LE SACRE w Pekinie

   LE SACRE w Pekinie

   Miło nam poinformować, że spektakl LE SACRE Teatru Dada von Bzdülöw współprodukowany przez Teatr Wybrzeże weźmie udział w Beijing Fringe Festival. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższy czwartek i piątek o godzinie 19.30 w Teatrze CHE Xingdong w Pekinie.
   Więcejo "LE SACRE w Pekinie"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE w Poznaniu

   LE SACRE w Poznaniu

   Miło nam poinformować, że spektakl Teatru Dada von Bzdülöw LE SACRE, którego koproducentem jest Teatr Wybrzeże i Fundacja Nuova został zaproszony do udziału w Polskiej Platformie Tańca 2012. Prezentacja spektaklu odbędzie się w najbliższy czwartek, 6 grudnia o godzinie 21.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
   Więcejo "LE SACRE w Poznaniu"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE - recenzja z Warszawskich Spotkań Teatralnych

   LE SACRE - recenzja z Warszawskich Spotkań Teatralnych

   „Jeśli ktoś, jak my, rozpoczął teatralny maraton WST od przedstawienia Leszka Bzdyla, LE SACRE, zrobił i dobrze, i źle. Spektakl z końca 2010 roku jest rewelacyjny - trudno wyobrazić więc sobie lepszy start; tylko czy po tym hitchcockowskim trzęsieniu ziemi napięcie może wzrosnąć jeszcze bardziej?
   Więcejo "LE SACRE - recenzja z Warszawskich Spotkań Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

   LE SACRE na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

   Miło nam poinformować, że spektakl LE SACRE Teatru Dada von Bzdülöw współprodukowany przez Teatr Wybrzeże weźmie udział w 32. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Prezentacja spektaklu odbędzie się już jutro o godzinie 19.00 na deskach Teatru IMKA.
   Więcejo "LE SACRE na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE na Dużej Scenie

   LE SACRE na Dużej Scenie

   Serdecznie zapraszamy na LE SACRE, najwybitniejszy spektakl w dotychczasowej historii Teatru Dada von Bzdülöw. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj i jutro o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "LE SACRE na Dużej Scenie"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych

   LE SACRE na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych

   Spektakl LE SACRE Teatru Dada von Bzdülöw współprodukowany przez Teatr Wybrzeże weźmie udział w 36. Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższą niedzielę o godzinie 21.00 w Studio Telewizyjnym S-3 w Krakowie.
   Więcejo "LE SACRE na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE - recenzja z Bałtyckich Spotkań Teatru Tańca

   LE SACRE - recenzja z Bałtyckich Spotkań Teatru Tańca

   Zapraszamy Państwa do zapoznania się z recenzją spektaklu LE SACRE prezentowanego w zeszłym tygodniu na Bałtyckich Spotkaniach Teatru Tańca.
   Więcejo "LE SACRE - recenzja z Bałtyckich Spotkań Teatru Tańca"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE na Bałtyckich Spotkaniach Teatru Tańca

   LE SACRE na Bałtyckich Spotkaniach Teatru Tańca

   Spektakl LE SACRE Teatru Dada von Bzdülöw współprodukowany przez Teatr Wybrzeże weźmie udział w Bałtyckich Spotkaniach Teatru Tańca. Prezentacja spektaklu odbędzie dzisiaj o godzinie 19.00 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
   Więcejo "LE SACRE na Bałtyckich Spotkaniach Teatru Tańca"
  • Zdjęcie artykułu Artyści Teatru Wybrzeże nagrodzeni

   Artyści Teatru Wybrzeże nagrodzeni

   Dzisiaj w Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia nagród teatralnych przyznawanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
   Więcejo "Artyści Teatru Wybrzeże nagrodzeni"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE - recenzja z Festiwalu Wiosny

   LE SACRE - recenzja z Festiwalu Wiosny

   Zapraszamy do lektury recenzji spektaklu LE SACRE prezentowanego w zeszłym tygodniu na poznańskim Festiwalu Wiosny.
   Więcejo "LE SACRE - recenzja z Festiwalu Wiosny"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE na Festiwalu Wiosny

   LE SACRE na Festiwalu Wiosny

   Spektakl LE SACRE Teatru Dada von Bzdülöw współprodukowany przez Teatr Wybrzeże oraz Fundację Nuova będzie prezentowany na 6. edycji Festiwalu Wiosny. Poznańska premiera spektaklu odbędzie się jutro o godzinie 20.00 w Auli Artis, kolejny spektakl w sobotę, również o godzinie 20.00.
   Więcejo "LE SACRE na Festiwalu Wiosny"
  • Zdjęcie artykułu Trailer LE SACRE

   Trailer LE SACRE

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia trailera spektaklu LE SACRE w reżyserii Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla. Trailer został zrealizowany przez Kamilę Chomicz i znajdą go Państwo na stronie teatru oraz na naszym kanale youtube.
   Więcejo "Trailer LE SACRE"
  • Zdjęcie artykułu Twórcy ORGII i LE SACRE nominowani do SZTORMÓW ROKU

   Twórcy ORGII i LE SACRE nominowani do SZTORMÓW ROKU

   Z radością informujemy, że twórcy spektaklu ORGIA i LE SACRE zostali nominowani do tegorocznej nagrody SZTORM ROKU w kategorii Teatr.
   Więcejo "Twórcy ORGII i LE SACRE nominowani do SZTORMÓW ROKU"
  • Zdjęcie artykułu Kolejna recenzja LE SACRE

   Kolejna recenzja LE SACRE

   „Relacje na linii kobieta i mężczyzna, fascynacja cielesnością, seksualnością, humor. To wszystko dobrze znamy ze spektakli Teatru Dada von Bzdülöw. W LE SACRE, którego premiera łączy się z osiemnastymi urodzinami teatru, dostajemy te elementy podniesione do kwadratu.
   Więcejo "Kolejna recenzja LE SACRE"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze LE SACRE - recenzje

   Po premierze LE SACRE - recenzje

   „Teatr Dada von Bzdülöw praktycznie na pustej scenie, z jednym rekwizytem (krzesło), za pomocą muzyki i ciekawie ustawionych świateł, stworzył niezwykle błyskotliwy, inteligentny i rewelacyjnie zatańczony spektakl. Oprócz KILKU BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ A LA GOMBROWICZ nie przypominam sobie w spektaklach Dady takiej dynamiki, tempa i techniki połączonej z wyrafinowanym pomysłem scenicznym.
   Więcejo "Po premierze LE SACRE - recenzje"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą LE SACRE - wywiad z Leszkiem Bzdylem

   Przed premierą LE SACRE - wywiad z Leszkiem Bzdylem

   Zapraszamy do lektury wywiadu z Leszkiem Bzdylem, założycielem i liderem Teatru Dada von Bzdülöw. Wywiad przeprowadził Mirosław Baran z Gazety Wyborczej.
   Więcejo "Przed premierą LE SACRE - wywiad z Leszkiem Bzdylem"
  • Zdjęcie artykułu LE SACRE - światowa prapremiera Teatru Dada

   LE SACRE - światowa prapremiera Teatru Dada

   W najbliższy piątek, 17 grudnia o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się światowa prapremiera spektaklu LE SACRE Teatru Dada von Bzdülöw. Współproducentem spektaklu jest Teatr Wybrzeże. Zapraszamy!
   Więcejo "LE SACRE - światowa prapremiera Teatru Dada"
  • Zdjęcie artykułu Historia Teatru Dada

   Historia Teatru Dada

   W piątek, 17 grudnia na Dużej Scenie odbędzie się światowa prapremiera spektaklu LE SACRE Teatru Dada von Bzdülöw, którego współproducentem jest Teatr Wybrzeże. LE SACRE to 40 tytuł Teatru Dada, zrealizowany specjalnie na osiemnastolecie działalności. Zapraszamy do przeczytania artykułu opisującego dotychczasową historię Teatru.
   Więcejo "Historia Teatru Dada"