Kasia z Heilbronnu

Heinrich von Kleist

KASIA Z HEILBRONNU to baśniowa opowieść o poszukiwaniu miłości, a choć powstała dwieście lat temu, wciąż niepokoi tajemniczą psychologią postaci i zachwyca poetyckim pięknem. Główny bohater, Fryderyk vom Strahl, chce ułożyć sobie przyszłość z ukochaną kobietą, ale w jego życiu pojawiają się niemal jednocześnie dwie miłości - oddana Kasia i wyemancypowana Kunegunda. Obie piękne, obie kochają. Każda jednak reprezentuje inny styl życia, inny rozkład sił i podział ról w małżeństwie. Jak w takiej sytuacji poznać prawdziwe uczucie, przewidzieć szczęście, rozeznać przeznaczenie? Czy wystarczą racjonalne argumenty, czy może dopuścić do głosu fantazje, lęki i sny? Może to nie my decydujemy o swoich uczuciowych wyborach, może ktoś lub coś steruje naszymi snami i marzeniami?

Opowieść o wielkiej, ofiarnej miłości wpisana w konwencję historycznego dramatu rycerskiego, to jedno ze szczytowych osiągnięć wielkiego romantyka niemieckiego Heinricha von Kleista. Istotna część tej fascynującej historii rozgrywa się we śnie, a losy dzielnego Fryderyka i zakochanej w nim do szaleństwa Kasi w dużej mierze zależą od ingerencji sił nadprzyrodzonych bądź osobistej interwencji aniołów zesłanych przez bogów na ziemię.

Krzysztof Rekowski o spektaklu: „Kiedy kilkanaście lat temu czytałem KASIĘ Z HEILBRONNU, tekst ten zachwycił mnie jako poetycka baśń o miłości. Dziś ten dramat wydaje mi się dużo bardziej niepokojący. Jest coś szalonego w głodzie miłości, który ogarnia bohaterów. Jest coś niebezpiecznego w uniesieniach Kasi, jej snach i wizjach, które okazują się realne..."

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
  • Przekład: Jacek St. Buras
  • Reżyseria: Krzysztof Rekowski
  • Scenografia: Maciej Chojnacki
  • Muzyka: Marcin Mirowski
  • Ruch sceniczny: Filip Szatarski
  • Wideo: Maciej Szupica
  • Wideo: Michał Andrysiak
  • Asystent reżysera: Cezary Rybiński
  • Inspicjent: Jerzy Kosiła
  • Sufler: Katarzyna Wołodźko

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu KASIA Z HEILBRONNU na Dużej Scenie

   KASIA Z HEILBRONNU na Dużej Scenie

   Zapraszamy Państwa na KASIĘ Z HEILBRONNU Heinricha von Kleista w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany dzisiaj i jutro o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. W rolach głównych Katarzyna Kaźmierczak, Małgorzata Brajner i Michał Kowalski.
   Więcejo "KASIA Z HEILBRONNU na Dużej Scenie"
  • Zdjęcie artykułu Weekend z LORETTĄ i KASIĄ

   Weekend z LORETTĄ i KASIĄ

   Serdecznie zapraszamy na weekend z LORETTĄ George'a F. Walkera i KASIĄ Z HEILBRONNU Heinricha von Kleista. Oba spektakle zostaną zaprezentowane w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę - LORETTA na Scenie Kameralnej w Sopocie, KASIA Z HEILBRONNU na Dużej Scenie w Gdańsku.
   Więcejo "Weekend z LORETTĄ i KASIĄ"
  • Zdjęcie artykułu Relacja z 3. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Relacja z 3. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Wczoraj na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbyło się 3. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego KASI Z HEILBRONNU. Uczestniczył w nim reżyser spektaklu oraz zespół aktorski. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym a publicznością moderował dramaturg Jakub Roszkowski.
   Więcejo "Relacja z 3. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu KASIA Z HEILBRONNU w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   KASIA Z HEILBRONNU w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Serdecznie zapraszamy na 3 Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony KASI Z HEILBRONNU Heinricha von Kleista. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.45 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Wstęp wolny.
   Więcejo "KASIA Z HEILBRONNU w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze KASI Z HEILBRONNU

   Po premierze KASI Z HEILBRONNU

   W miniony piątek, 4 lutego na Dużej Scenie odbyła się premiera KASI Z HEILBRONNU Heinricha von Kleista w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Tego samego dnia na gdańskim cmentarzu Srebrzysko pożegnaliśmy wieloletniego aktora i dyrektora Teatru Wybrzeże, Stanisława Michalskiego. Wypełniona po brzegi widownia Dużej Sceny uczciła pamięć artysty minutą ciszy.
   Więcejo "Po premierze KASI Z HEILBRONNU"
  • Zdjęcie artykułu Premiera KASI Z HEILBRONNU

   Premiera KASI Z HEILBRONNU

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera KASI Z HEILBRONNU Heinricha von Kleista. Sztukę w przekładzie Jacka St. Burasa reżyseruje Krzysztof Rekowski, scenografię do spektaklu przygotowuje Maciej Chojnacki. W rolach głównych Katarzyna Kaźmierczak, Małgorzata Brajner i Michał Kowalski. Zapraszamy!
   Więcejo "Premiera KASI Z HEILBRONNU"
  • Zdjęcie artykułu O II edycji Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   O II edycji Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   W miniony wtorek odbyła się druga już edycja Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego spektaklowi PER PROCURA Neila Simona. Spotkanie odbyło się tuż po spektaklu zagranym na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Wzięli w nim udział reżyser Adam Orzechowski, scenograf Magdalena Gajewska oraz zespół aktorski.
   Więcejo "O II edycji Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu POPRAWNIE / NIEPOPRAWNIE  Sezon 2010/2011

   POPRAWNIE / NIEPOPRAWNIE Sezon 2010/2011

   Motywem przewodnim naszego nowego sezonu jest polityczna poprawność: postaramy się przyjrzeć i pozytywom i negatywom tej dominującej doktryny.
   Więcejo "POPRAWNIE / NIEPOPRAWNIE Sezon 2010/2011"
  • Zdjęcie artykułu KASIA Z HEILBRONNU w Teatrze Wybrzeże

   KASIA Z HEILBRONNU w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rozpoczęły się próby do KASI Z HEILBRONNU Heinricha von Kleista. Sztukę w przekładzie Jacka St. Burasa reżyseruje Krzysztof Rekowski, scenografię do spektaklu przygotowuje Maciej Chojnacki. Planowana premiera - 4 lutego 2011 roku na Dużej Scenie.
   Więcejo "KASIA Z HEILBRONNU w Teatrze Wybrzeże"