INTELIGENCI

Marek Modzelewski

Anna i Szczepan to postępowe małżeństwo w średnim wieku, reprezentujące tak zwaną klasę średnią wyższą. Wspólnie wychowują dwóch synów, z których starszy - Łukasz - burzliwie wkracza w dorosłość, a młodszy - Maks - lada moment ma przystąpić do pierwszej komunii świętej. Obie te okoliczności, na pozór zupełnie błahe, wywołują w rodzinie lawinowo postępującą siatkę zdarzeń, zmuszając bohaterów do wyjścia poza utarte schematy jasno zdeklarowanych postaw.

INTELIGENCI nie są kolejną opowieścią z tezą i morałem. Sztuka Modzelewskiego to raczej apel - wołanie o niknący dialog, którego stopniowe wymieranie powoduje rozłam nie tylko między formacjami politycznymi i kulturowymi, ale przede wszystkim - pomiędzy bliskimi sobie ludźmi. Poprzez losy czwórki bohaterów obserwujemy obraz globalnego kryzysu wartości, wywołanego nieumiejętnym obchodzeniem się z wolnością, do której nie dołączono instrukcji obsługi.

Reżyser Radosław B. Maciąg o INTELIGENTACH: „U Modzelewskiego fascynujące jest to, jak za sprawą dobrze skrojonego poczucia humoru potrafi on dobrać się do najbardziej niewygodnych tematów, z którymi zderzamy się na co dzień w naszej środkowoeuropejskiej rzeczywistości. Nie ma tu prostych tez i przegadanych monologów, wszystko dzieje się w ludziach, pomiędzy nimi - tak jak w życiu. Teoretyczne konflikty znajdują tu ludzką, namacalną postać osobistych tragedii, a wręcz - tragikomedii. W tym Modzelewski podobny jest Czechowowi - który stanowi dla niego jawne źródło inspiracji - że interesuje go żywy człowiek, nie abstrakcyjny problem. W wypadku INTELIGENTÓW akcent położony jest na konsekwencje, jakie niesie za sobą brak realnej komunikacji, komunikacja pozorna - dysfunkcja, która na niespotykaną dotąd skalę dotyka społeczeństwo XXI wieku. Słowa tracą tutaj swoją siłę, a spójna wizja świata, do której zdążyliśmy przywyknąć, wali się i potwornieje na naszych oczach, prowadząc do nieuchronnej katastrofy.”

Informujemy, że w spektaklu pojawia się głośny efekty dźwiękowy.

Opis scenografii i postaci [KLIKNIJ TUTAJ]

 • Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 1 godzina 20 minut (bez przerw)
 • Sezon 2021/2022
 • Reżyseria: Radosław B. Maciąg
 • Scenografia i kostiumy: Dominika Nikiel
 • Reżyseria świateł i media : Tomasz Schaefer
 • Kompozycje muzyczne: Katarzyna Krzewińska
 • Ruch sceniczny: Karolina Rentflejsz
 • Projekt plakatu: Mirosław Adamczyk
 • Asystent reżysera: Marek Tynda
 • Inspicjent, sufler: Weronika Mathes

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu INTELIGENCI na KOZETCE

  INTELIGENCI na KOZETCE

  Serdecznie zapraszamy do udziału w trzecim z cyklu spotkań łączących teatr z psychoanalizą – SPEKTAKL NA KOZETCE. Rozmowa wokół spektaklu INTELIGENCI odbędzie się w niedzielę, 21 maja na Scenie Kameralnej w Sopocie. Bezpośrednio po zakończeniu przedstawienia (około 20.20) rozpocznie się dyskusja, w której udział weźmie Joanna Chmarzyńska-Golińska.
  Więcejo "INTELIGENCI na KOZETCE"
 • Zdjęcie artykułu Sylwester w Teatrze

  Sylwester w Teatrze

  Drodzy widzowie, w wieczór sylwestrowy zaprezentujemy CZEGO NIE WIDAĆ na Scenie Kameralnej, INTELIGENTÓW na Scenie Malarnia oraz pożegnalny pokaz TAJEMNICZEJ IRMY VEP w Starej Aptece. Po każdym spektaklu zapraszamy na lampkę wina i słodki upominek.
  Więcejo "Sylwester w Teatrze"
 • Zdjęcie artykułu INTELIGENCI – jubileusz!

  INTELIGENCI – jubileusz!

  Serdecznie zapraszamy na 50. INTELIGENTÓW! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się w najbliższy czwartek, 29 grudnia o godzinie 19.30 na Scenie Malarnia.
  Więcejo "INTELIGENCI – jubileusz!"
 • Zdjęcie artykułu INTELIGENCI w 57. Dyskusyjnym Klubie Teatralny

  INTELIGENCI w 57. Dyskusyjnym Klubie Teatralny

  Zapraszamy Państwa na 57. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi INTELIGENCI Marka Modzelewskiego w reżyserii Radosława Maciąga. Weźmie w nim udział reżyser i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 9 lutego o godzinie 20.30 na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wstęp wolny.
  Więcejo "INTELIGENCI w 57. Dyskusyjnym Klubie Teatralny"
 • Zdjęcie artykułu Zakochani w Teatrze

  Zakochani w Teatrze

  RESET i INTELIGENCI to znakomite propozycje Teatru Wybrzeże na Walentynki.
  Więcejo "Zakochani w Teatrze"
 • Zdjęcie artykułu Nasi aktorzy w Subiektywnym spisie Jacka Sieradzkiego

  Nasi aktorzy w Subiektywnym spisie Jacka Sieradzkiego

  Z przyjemnością informujemy, że Katarzyna Figura, Mirosław Baka i Adam Turczyk znaleźli się w 29. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego.
  Więcejo "Nasi aktorzy w Subiektywnym spisie Jacka Sieradzkiego"
 • Zdjęcie artykułu Warsztat do INTELIGENTÓW

  Warsztat do INTELIGENTÓW

  Serdecznie zapraszamy na warsztat teatralny do spektaklu INTELIGENCI! Zajęcia odbędą się w czwartek, 2 września o godzinie 19:00 w sali prób Starej Apteki. Udział w warsztacie jest bezpłatny.
  Więcejo "Warsztat do INTELIGENTÓW"
 • Zdjęcie artykułu INTELIGENCI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  INTELIGENCI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  Zapraszamy Państwa na kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W sobotę, 28 sierpnia o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia zaprezentujemy INTELIGENTÓW Marka Modzelewskiego w reżyserii Radosława B. Maciąga.
  Więcejo "INTELIGENCI w programie KULTURA DOSTĘPNA"
 • Zdjęcie artykułu INTELIGENCI na Koszalińskich Konfrontacjach Młodych

  INTELIGENCI na Koszalińskich Konfrontacjach Młodych

  INTELIGENCI Marka Modzelewskiego w reżyserii Radosława B. Maciąga wezmą udział w konkursie 11. Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr 2020. Spektakl zostanie zaprezentowany już jutro o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
  Więcejo "INTELIGENCI na Koszalińskich Konfrontacjach Młodych"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze INTELIGENTÓW

  Po premierze INTELIGENTÓW

  Wczoraj na Scenie Kameralnej odbyła się premiera INTELIGENTÓW, którą zaszczycił swoją obecnością autor sztuki Marek Modzelewski. Z przyjemnością informujemy, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej. Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji i przeczytania fragmentu recenzji.
  Więcejo " Po premierze INTELIGENTÓW"
 • Zdjęcie artykułu INTELIGENCI na Scenie Kameralnej

  INTELIGENCI na Scenie Kameralnej

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera INTELIGENTÓW Marka Modzelewskiego w reżyserii Radosława B. Maciąga.
  Więcejo "INTELIGENCI na Scenie Kameralnej"
 • Zdjęcie artykułu Wystawa towarzysząca INTELIGENTOM

  Wystawa towarzysząca INTELIGENTOM

  Premierze INTELIGENTÓW Marka Modzelewskiego w reżyserii Radosława B. Maciąga towarzyszy wystawa inteligenci w polsce / inteligenci w wybrzeżu / inteligenci w sopocie. inteligentów portret własny w dwudziestowiecznej dramaturgii polskiej na scenach teatru wybrzeże.
  Więcejo "Wystawa towarzysząca INTELIGENTOM"