ENCLAVE 4/7

Roberto Olivan o spektaklu: „Ta kreacja stworzona głównie dzięki tancerzom, bądź z tworzywa jakim są same ciała tancerzy, od samego początku procesu twórczego stawia sobie bardzo wyraźny cel: postawić tancerzy przed wyzwaniem, zarówno fizycznym jak i emocjonalnym. Często bowiem naturalną tendencją człowieka jest dążenie do bezpieczeństwa i ochrony przed konfrontacją z bolesnymi i nieprzyjemnymi sytuacjami. Właśnie tam zapuszczają swoje korzenie nasze lęki. Ale wykonując ten nieświadomy ruch przegapiamy także okazję by odkryć i przeżyć coś zaskakująco pozytywnego. Poznanie tych mechanizmów, dlaczego mają one miejsce oraz świadomość ich konsekwencji pozwala nam w pełni zaangażować się w dokonywanie stanowczych wyborów. Pod koniec procesu twórczego być może uświadomimy sobie, że najpotężniejszym wrogiem naszych działań pozostaje nasza własna osoba. To przejrzenie się w lustrze i skonfrontowanie z tym odkryciem pozwoli doprowadzić nas do wyniku naszego procesu twórczego: spektaklu pełnego ryzyka, człowieczeństwa i mnóstwa pytań na które każda jednostka będzie musiała odpowiedzieć sobie sama w obliczu własnych wrogów, których napotka."

Teatr Dada od dawna planował zrealizować spektakl, w ramach którego do współpracy, jako choreografa i reżysera, uda się zaprosić zaprzyjaźnionego choreografa z Hiszpanii - Roberto Olivan. Od czasu uczestnictwa Katarzyny Chmielewskiej w spektaklu Roberto pt. NATURAL STRANGE DAYS, artyści stale utrzymują ze sobą kontakt, bacznie obserwując swoją własne poczynania artystyczne. To pozwoliło im znaleźć wspólny język i bliskość w zamyśle artystycznym i sposobie widzenia teatru tańca. Spektakle Roberto Olivan zadziwiająco łączą się z tymi prezentowanymi przez Teatr Dada. Zarówno Roberto jak i artyści Teatru Dada budują wewnętrznie różnorodną całość, gdzie choć dramatyczna struktura spektakli wydaje się być luźna, to język ruchowy zawsze oparty jest na wypracowanej warsztatowo, aktorskiej improwizacji tancerza.

Roberto Olivan (ur. 1972) - reżyser i choreograf. Ukończył Instytut Teatralny (Institut del Teatre) w Barcelonie oraz P.A.R.T.S. (Performing Arts Research and Training Studios) w Brukseli. Występował w licznych spektaklach tworzonych przez znakomitych choreografów m.in. Roberta Wilsona, Annę Teresę de Keersmaeker, Josse de Pauw, Toma Jansena. W 2001 założył własny teatr ENCLAVE Dance Company, gdzie kontynuuje swoją pracą artystyczną jako reżyser i choreograf. Teatr ENCLAVE zaprezentował do tej pory m.in. NATURAL STRANGE DAYS (2001 - nagrodzony SACD w Belgii), DE FARRA (2003), HOMELAND (2006), MERMAID'S CALL (2009), A PLACE TO BURY STRANGERS (2013). Tworzył spektakle m.in. dla National University of Arts, Seul, (Korea Płd, KNUA), the Ensemble Walpurgis (Belgia) Vertigo Dance Company of Israel (Izrael), the Iceland Dance Company (Islandia), the Galician Choreography Centre (Hiszpania), ESAC (Ecole Superiore des Arts du Cirque), Belgia. Od 2004 roku współtworzy i jest Dyrektorem Artystycznym festiwalu DELTEBRE DANSA FESTIVAL. Oprócz licznych warsztatów na całym świecie, regularnie prowadzi także warsztaty repertuarowe zespołu ROSAS, pod dyrekcją Anny Teresy de Keersmaeker, m.in. w RPA (Johannesburg, Soweto, Pretoria), Argentynie (Buenos Aires), Belgii (Bruksela), Wenezueli (Caracas), Meksyku (Meksyk).

Produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw / Teatr Wybrzeże

Spektakl zrealizowany w ramach programu „Zamówienia choreograficzne" Instytutu Muzyki i Tańca

Specjalne podziękowania dla partnerów przy realizacji projektu: Studio Tańca „Pod Kwadratem" oraz MCKA Zatoka Sztuki w Sopocie

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia

 • Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina (bez przerw)
  • Reżyseria: Roberto Olivan
  • Choreografia: Roberto Olivan
  • Asystent choreografa: Katarzyna Chmielewska
  • Muzyka: Oleg Dziewanowski
  • Produkcja muzyczna: Paweł Grabowski
  • Reżyseria świateł: Michał Kołodziej
  • Kostiumy: Kasia Piątek

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

   Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 11 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2013 roku sporządzonym przez gdyńską Gazetę Świętojańską.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej"
  • Zdjęcie artykułu Nalepa i Olivan nominowani do SZTORMÓW ROKU!

   Nalepa i Olivan nominowani do SZTORMÓW ROKU!

   Miło nam poinformować, że Adam Nalepa za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM oraz Roberto Olivan za reżyserię współprodukowanego przez Teatr Wybrzeże ENCLAVE 4/7 zostali nominowani do tegorocznej nagrody Gazety Wyborczej SZTORM ROKU!
   Więcejo "Nalepa i Olivan nominowani do SZTORMÓW ROKU!"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze ENCLAVE 4/7

   Po premierze ENCLAVE 4/7

   W minioną sobotę na Scenie Malarnia odbyła się premiera ENCLAVE 4/7 Teatru Dada von Bzdülöw i Roberto Olivan. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.
   Więcejo "Po premierze ENCLAVE 4/7"
  • Zdjęcie artykułu Premiera ENCLAVE 4/7

   Premiera ENCLAVE 4/7

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się premiera ENCLAVE 4/7 Teatru Dada von Bzdülöw i Roberto Olivan.
   Więcejo "Premiera ENCLAVE 4/7"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą ENCLAVE 4/7 - wywiad z Katarzyną Chmielewską

   Przed premierą ENCLAVE 4/7 - wywiad z Katarzyną Chmielewską

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Katarzyną Chmielewską, współtwórczynią spektaklu ENCLAVE 4/7, którego premiera odbędzie się już w najbliższą sobotę na Scenie Malarnia. Wywiad przeprowadził Przemysław Gulda z Gazety Wyborczej.
   Więcejo "Przed premierą ENCLAVE 4/7 - wywiad z Katarzyną Chmielewską"
  • Zdjęcie artykułu ENCLAVE 4/7 na Scenie Malarnia

   ENCLAVE 4/7 na Scenie Malarnia

   Trwają próby do ENCLAVE 4/7 Teatru Dada von Bzdülöw i Roberto Olivan. Planowana premiera: 2 listopada na Scenie Malarnia.
   Więcejo "ENCLAVE 4/7 na Scenie Malarnia"