DZIADY

Adam Mickiewicz

Historia ludzkości to historia mediów: od prasy, radia i TV, przez Internet, po sieci społecznościowe. Nasza przeszłość i pamięć są już na zawsze od nich zależne, tożsame z nimi. Każde z nich mówią jednak innym językiem. DZIADY też trzeba dziś wymówić - i usłyszeć - inaczej. Niech DZIADY dotyczą całej ludzkości. Niech słowa wieszcza mówią o nas. Niech w dedykacji do ich III części znajdą się nowe nazwiska: Martina L. Kinga, Malcolma X, Johna F. Kennedy'ego...Bo DZIADY to teatr i magia w służbie integracji i tolerancji. Głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika. Ten teatr nie obiecuje prawdy, lecz gwarantuje, że tu się kłamie - w intencji wzruszenia i doświadczenia oczyszczającej wspólnoty widowiska.

Grand Prix 39. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska 2014".

„Pierwsza bodaj w historii inscenizacji DZIADÓW Mickiewicza próba nadania naszemu narodowemu poematowi uniwersalnego sensu to przedstawienie tyleż zaskakujące, co poruszające, inteligentne i przewrotne. Radosławowi Rychcikowi udało się uczynić DZIADY pieśnią wszystkich, którym kiedykolwiek odmawiano prawa do wolności i godności".

Aneta Kyzioł, Polityka

W spektaklu użyto świateł stroboskopowych.

Spektakl Teatru Nowego w Poznaniu prezentowany w ramach VII edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki.

  • Premiera:
  • Czas trwania: 2 godziny 50 minut (jedna przerwa)
    • Reżyseria: Radosław Rychcik
    • Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska
    • Muzyka, multimedia: Michał Lis, Piotr Lis

    Aktualności

    • Zdjęcie artykułu VII edycja Wybrzeża Sztuki

      VII edycja Wybrzeża Sztuki

      Temperatura rośnie na Wybrzeżu Sztuki! Trwa VII edycja przeglądu podczas którego prezentujemy tradycyjnie już najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu.
      Więcejo "VII edycja Wybrzeża Sztuki"