DAMY I HUZARY albo Play Fredro

Aleksander Fredro
Najbliższy spektakl:

DAMY I HUZARY, jedna z najczęściej wystawianych komedii Aleksandra Fredry, bywają odczytywane jako jasny obraz przeszłości, kiedy w sercach Polaków żyła jeszcze poczciwość i wiara. Wystarczy jednak przywołać intrygę, uknutą przez trzy siostry, żeby ujrzeć fałsz oraz obrzydliwość dawnych stosunków rodzinnych. Pomimo tego w DAMACH I HUZARACH wielu krytyków dopatrywało się motywów baśniowych, jak choćby „określenie nieokreślony” czas, czy umieszczenie akcji w symbolicznej przestrzeni dworku szlacheckiego. W wyniku takiej tradycji myślenia o tej komedii, w inscenizacjach nierzadko brakowało odwagi. W naszym odczytaniu DAMY I HUZARY są sztuką o wzmagającym się szaleństwie i błędnych decyzjach, z których każda nieubłaganie prowadzi do katastrofy. Wszystko kończy się jednak… szczęśliwie? Wzbogacając tekst komedii fragmentami innych utworów Aleksandra Fredry, chcemy pokazać, że jest on nadal autorem nieodkrytym i intrygującym.

Adam Orzechowski o przedstawieniu: „Rzecz dzieje się współcześnie. Nie rezygnujemy, oczywiście, z fredrowskiej frazy, ale będziemy ją prezentować w formie teatralnego pastiszu, wykorzystując fragmenty m.in. z ZEMSTY, MĘŻA I ŻONY czy ŚLUBÓW PANIEŃSKICH.”

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

it 15lat Light fullKlasyka Zywa logo3OKT logo OKT3MKiDN 01 greyscale3

 • Premiera: - Scena Letnia
 • Czas trwania: 1 godzina 35 minut (bez przerwy)
 • Sezon 2018/2019

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Sylwester w Teatrze Wybrzeże

  Sylwester w Teatrze Wybrzeże

  Drodzy widzowie, w wieczór sylwestrowy zaprezentujemy trzy znakomite tytuły - DAMY I HUZARY albo Play Fredro na Dużej Scenie, TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP na scenie Stara Apteka oraz RESET na Scenie Kameralnej w Sopocie! Po każdym spektaklu zapraszamy Państwa na noworoczny konkurs i lampkę wina.
  Więcejo "Sylwester w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze spektaklu DAMY I HUZARY albo Play Fredro

  Po premierze spektaklu DAMY I HUZARY albo Play Fredro

  Sukcesem zakończyła się sobotnia premiera spektaklu DAMY I HUZARY albo Play Fredro w reżyserii Adama Orzechowskiego. Wypełniona po brzegi widownia, przyjęła nasz najnowszy spektakl niezwykle entuzjastycznie, nagradzając aktorów długimi brawami. Zapraszamy Państwa do obejrzenia naszej galerii zdjęć i przeczytania recenzji z tygodnika Polityka!
  Więcejo "Po premierze spektaklu DAMY I HUZARY albo Play Fredro"
 • Zdjęcie artykułu DAMY I HUZARY albo Play Fredro

  DAMY I HUZARY albo Play Fredro

  Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Letniej odbędzie się premiera spektaklu DAMY I HUZARY albo Play Fredro w reżyserii Adama Orzechowskiego.
  Więcejo "DAMY I HUZARY albo Play Fredro"