Twórcy spektaklu przyglądają się przemianom Europy i roli wielkich osobowości w procesach polityczno-społecznych. W epickiej opowieści narodziny faszyzmu i wojna stają się odniesieniem dla współczesnych lęków. Lupa akcję umieszcza na Capri, wyspie, na którą uciekali marzyciele, władcy i rewolucjoniści, m.in. cesarz Tyberiusz, Lenin, Gorki, George Bernard Shaw i Rilke. Tajemnicza, utopijna przestrzeń łączy artystów, żołnierzy i wykluczonych poza margines – kiedy wielka historia wymusza zawieszenie dotychczasowych norm społecznych i moralnych, barbarzyństwo spotyka się z obojętnością, a kryzys z beztroską rozrywką, w bólach rodzi się nowy, nieodgadniony ład.
„Krystian Lupa bywa w CAPRI bardzo autoironiczny. To on sam stworzył na scenie chyba najlepszą metaforę przedstawienia. Reżyser z POGARDY Godarda na Capri kręci ODYSEUSZA; grecki bohater patrzy w morze i - jak słyszymy - widzi pierwszy raz Itakę. Tylko że przypomina się na scenie, nie widzimy żadnego lądu. Horyzont, morze, mgła. To, że jest tam gdzieś jakiś dom, jakiś sens, jakiś cel - bierzemy na słowo. Wytwarzanie takiej obietnicy, i to tak, że mu się wierzy - to może ostatnio największy kunszt Krystiana Lupy.”
Witold Mrozek
„Czy Lupa zaleca nam spokój, bo kiedyś znów i za olbrzymią cenę przyjdzie czas na realizację wolnościowych utopii? A może w ogóle stracił wiarę w ludzkość? W ostatniej części spektaklu żywy plan przenika się z projekcją wideo, ale po obu stronach jest czekanie.”
Aneta Kyzioł
„Krystian Lupa zarówno wytyka naszą codzienność palcem, jak i doświetla ją metaforą, nie strzelając jednak oskarżeniami we wszystkich, w których mógłby strzelać.”
Piotr Olkusz
Spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie.
Przedstawienie prezentowane w ramach XI edycji Wybrzeża Sztuki.
Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.
- Premiera:
- Czas trwania: 5 godzin i 30 minut (dwie przerwy)
- Scenariusz (na podstawie utworów: KAPUTT i SKÓRA), reżyseria, scenografia: Krystian Lupa
- Kostiumy: Piotr Skiba
- Muzyka: Bogumił Misala
- Wideo: Natan Berkowicz, Adam Suzin
- Pomoc dramaturgiczna, asystent reżysera: Maksym Teteruk
- Główna asystentka reżysera: Michalina Żemła
- Asystentki reżysera: Julia Ongirska, Karolina Szczypek
- Inspicjentka: Jagoda Mordak/Iza Stolarska
Obsada
-
Karolina Adamczyk
-
Grzegorz Artman
-
Jacek Beler
-
Michał Czachor
-
Anna Ilczuk
-
Michał Jarmicki
-
Andrzej Kłak
-
Magdalena Koleśnik
-
Mateusz Łasowski
-
Vova Makovskyi
-
Monika Niemczyk
-
Filip Orliński
-
Halina Rasiakówna
-
Maria Robaszkiewicz
-
Nikodem Rozbicki
-
Piotr Skiba
-
Ewa Skibińska
-
Julian Świeżewski
-
Paweł Tomaszewski
-
Wojciech Wójcik
-
Julia Wyszyńska
-
Michał Zieliński
-
Wojciech Ziemiański
-
Michalina Żemła
-
statysta
Karol Helewski
-
statysta
Maciej Kobiela
-
statysta
Ignacy Martusewicz
-
statysta
Tomasz Mechowicki
-
statysta
Olaf Staszkiewicz
-
statysta
Mariusz Urbaniec
-
statysta
Filip Warot
Aktualności
XI edycja Wybrzeża Sztuki
Trwa XI edycja Wybrzeża Sztuki - corocznego przeglądu tego co najciekawsze i najbardziej wyczekiwane w polskim teatrze. Za nami prezentacja WOJNY POLSKO-RUSKIEJ POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ, spektaklu EWELINA PŁACZE i DŁUGU. XI. edycję Wybrzeża Sztuki zakończy najbardziej wyczekiwana premiera sezonu - CAPRI - WYSPA UCIEKINIERÓW Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie.Więcejo "XI edycja Wybrzeża Sztuki"