AMATORKI

Elfriede Jelinek

Paula i Brigitte podążają zupełnie różnymi drogami, ale cały czas zdawać by się mogło, że ich życie wygląda bardzo podobnie. Erich i Heinz podążają tą samą drogą, ale zdawać by się mogło, że ich życie w zupełnie różny sposób naznaczy Paulę i Brigitte. Postacie, które muszą tu o coś walczyć to Paula i Brigitte. Osoby, które już wszystko mają, to Erich i Heinz. I to oni rozdzielają nagrody.

Jelinek pokazuje w AMATORKACH świat, który choć opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji, rywalizacji i planach. Językiem biznesowej transakcji opowiada realizację pragnień życiowych. Z pełną świadomością tego, że pierwszy milion trzeba ukraść, a bankructwo jest efektem błędnego ulokowania kapitału.

Ewelina Marciniak o spektaklu: „AMATORKI to dla mnie rodzaj pejzażu. Świat: miejsce gdzie wschodzi i zachodzi słońce. Promienie wrzynają się w spocone fabryką plecy szwaczki. Natura: miejsce gdzie wchodzi drwal i ścina drzewo. Wielkie bale zostawiają na jego rękach wielkie odciski. Krajobraz: malowniczy system składający się z form rzeźby i wód, roślinności i gleb, skał i atmosfery między nią a nim. Krajobraz, jak klasyczna relacja oznacza harmonię wszystkich elementów. W przypadku przyrody czas upiększa, w przypadku ludzi może być różnie. Człowiek stanie się piękniejszy, jeśli będzie trenowany w sposób klasyczny. Jelinek pokazuje nam piękne kobiety, które myślą w swojej prostocie, że taki właśnie jest świat: miejsce gdzie wschodzi i zachodzi słońce, i gdzie złe traktowanie nie może się zdarzyć."

Spektakl zdobył Główną Nagrodę na 48. edycji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT oraz Honorową Nagrodę Specjalną Miasta Gdańska za „przedstawienie roku". Ewelina Marciniak za reżyserię AMATOREK została laureatką Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. Dorota Androsz za rolę Brigitte oraz Katarzyna Dałek za rolę Pauli zdobyły Nagrody Aktorskie na 53. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych. Prestiżowy portal Dwutygodnik uznał AMATORKI za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 roku.

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

 • Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
  • Przekład: Anna Majkiewicz Joanna Ziemska
  • Adaptacja: Michał Buszewicz
  • Dramaturgia: Michał Buszewicz
  • Reżyseria: Ewelina Marciniak
  • Scenografia: Marta Stoces MizBeware
  • Muzyka: Ala Masskotka Piotr Kubiak
  • Choreografia: Dominika Knapik
  • Inspicjent, sufler: Joanna Januszewska

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże online

   Teatr Wybrzeże online

   Drodzy widzowie, trwa nasz teatralny maraton online! Za nami prezentacja ŻYCIA INTYMNEGO JAROSŁAWA. Od dzisiaj do 19 lutego zapraszamy na znakomite AMATORKI, natomiast od 12 do 26 lutego na RUSKICH!
   Więcejo "Teatr Wybrzeże online"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI w cyklu Teatr online!

   AMATORKI w cyklu Teatr online!

   Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego serdecznie zapraszają do wspólnego oglądania kolejnego spektaklu w cyklu Teatr online! Tym razem na kanale YouTube Teatru Wybrzeże - www.youtube.com/watch?v=nP8Z_GNYxJ8 - zaprezentujemy znakomite AMATORKI Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. Prezentacja spektaklu rozpocznie się dzisiaj o godzinie 17.00 i będzie dostępna przez 24 godziny.
   Więcejo " AMATORKI w cyklu Teatr online!"
  • Zdjęcie artykułu Setne AMATORKI!

   Setne AMATORKI!

   Serdecznie zapraszamy na setne AMATORKI! Prezentacja jednego z najlepszych wybrzeżowych spektakli od lat odbędzie się już jutro o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia.
   Więcejo "Setne AMATORKI!"
  • Zdjęcie artykułu Warsztat do AMATOREK

   Warsztat do AMATOREK

   Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu AMATORKI, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia.
   Więcejo "Warsztat do AMATOREK"
  • Zdjęcie artykułu Ewelina Marciniak nominowana do Paszportów Polityki!

   Ewelina Marciniak nominowana do Paszportów Polityki!

   Z ogromną radością informujemy, że nasza etatowa reżyserka Ewelina Marciniak została nominowana do tegorocznej edycji Paszportów Polityki!
   Więcejo "Ewelina Marciniak nominowana do Paszportów Polityki!"
  • Zdjęcie artykułu Siła nadziei – o AMATORKACH na łamach tygodnia W Sieci

   Siła nadziei – o AMATORKACH na łamach tygodnia W Sieci

   „AMATORKI z gdańskiego Teatru Wybrzeże przygotowane w 2012 roku zdobyły rozgłos, nagrody i przychylność widzów. Moją także, choć świat austriackiej noblistki, Elfriede Jelinek - językowe montaże, brak motywacji psychologicznej, ciemność i negacja - to nie jest mój świat.
   Więcejo "Siła nadziei – o AMATORKACH na łamach tygodnia W Sieci"
  • Zdjęcie artykułu Eksploracja rzeczywistości – o AMATORKACH na Festiwalu Premières w Strasburgu

   Eksploracja rzeczywistości – o AMATORKACH na Festiwalu Premières w Strasburgu

   „Dwa spektakle otwierające Festiwal Premières łączy eksploracja rzeczywistości - instytucji małżeństwa w przypadku sztuki AMATORKI w reżyserii Eweliny Marciniak, oraz rodziny w dobie globalizacji w PAST IS PRESENT w reżyserii Corinne Maier (Szwajcaria).
   Więcejo "Eksploracja rzeczywistości – o AMATORKACH na Festiwalu Premières w Strasburgu"
  • Zdjęcie artykułu Kolejny sukces AMATOREK

   Kolejny sukces AMATOREK

   Sukcesem zakończyła się dwukrotna prezentacja AMATOREK na deskach Teatru Narodowego w Strasburgu w ramach 9. edycji Festival Premières dla młodych europejskich reżyserów. Wypełniona po brzegi widownia przyjęła spektakl Teatru Wybrzeże niezwykle entuzjastycznie nagradzając aktorów wielominutowymi brawami.
   Więcejo "Kolejny sukces AMATOREK"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI w Strasburgu

   AMATORKI w Strasburgu

   Miło nam poinformować, że znakomite i wielokrotnie nagradzane AMATORKI wezmą udział w 9. edycji Festival Premières dla młodych europejskich reżyserów. Spektakl zostanie zaprezentowany dzisiaj o godzinie 19.30 i jutro o godzinie 18.30 na scenie Koltèsa w Teatrze Narodowym w Strasburgu.
   Więcejo "AMATORKI w Strasburgu"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI na Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych

   AMATORKI na Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych

   Miło nam poinformować, że znakomite i szeroko komentowane AMATORKI wezmą udział w 22. edycji Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 17.00 na Scenie Margines Teatru im. Jaracza w Olsztynie.
   Więcejo "AMATORKI na Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu Jubileuszowe AMATORKI

   Jubileuszowe AMATORKI

   Serdecznie zapraszamy na 50. AMATORKI! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 17.00 na Scenie Malarnia.
   Więcejo "Jubileuszowe AMATORKI"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI na Festiwalu Boska Komedia

   AMATORKI na Festiwalu Boska Komedia

   Z radością informujemy, że znakomite i szeroko komentowane AMATORKI wezmą udział w 6. edycji Festiwalu Boska Komedia w ramach Konkursu Inferno. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 16.00 i 19.00 na Małej Scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
   Więcejo "AMATORKI na Festiwalu Boska Komedia"
  • Zdjęcie artykułu Janiczak i Rubin nominowani do Paszportów Polityki

   Janiczak i Rubin nominowani do Paszportów Polityki

   Z przyjemnością informujemy, że Jolanta Janiczka i Wiktor Rubin, twórcy spektaklu TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J., zostali nominowani do tegorocznej edycji Paszportów Polityki. Kapituła zgłosiła do nagrody ponadto Dorotę Androsz, Ewelinę Marciniak, Julię Holewińską, Kubę Kowalskiego i Mirka Kaczmarka. Nominowanym i zgłoszonym serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Janiczak i Rubin nominowani do Paszportów Polityki"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI w programie TEATR POLSKA

   AMATORKI w programie TEATR POLSKA

   Dzisiaj o godzinie 18.00 nagradzane i szeroko komentowane AMATORKI Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak zostaną zaprezentowane w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Będzie to ostatnia prezentacja spektaklu w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
   Więcejo "AMATORKI w programie TEATR POLSKA"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI - recenzja z miesięcznika Teatr

   AMATORKI - recenzja z miesięcznika Teatr

   „Na czym polega ta gra? Punkt zdobywa się na przykład za celne wkopanie plastikowej butelki z mlekiem do jednego z dwóch, umieszczonych przy samej ziemi, otworów-bramek w dekoracji, przypominającej porosły zielenią parkan (tyle że z drobnomieszczańskimi paprotkami, a nie bluszczem).
   Więcejo "AMATORKI - recenzja z miesięcznika Teatr"
  • Zdjęcie artykułu Nagroda dla Doroty Androsz i Katarzyny Dałek

   Nagroda dla Doroty Androsz i Katarzyny Dałek

   Z radością informujemy, że Dorota Androsz i Katarzyna Dałek zostały laureatkami 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych.
   Więcejo "Nagroda dla Doroty Androsz i Katarzyny Dałek"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

   AMATORKI na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

   Miło nam poinformować, że znakomite AMATORKI Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak wezmą udział w 53. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych. Prezentacja spektaklu odbędzie się już jutro o godzinie 18.00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Zapraszamy!
   Więcejo "AMATORKI na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu VI edycja Wybrzeża Sztuki

   VI edycja Wybrzeża Sztuki

   Temperatura rośnie na Wybrzeżu Sztuki! Trwa VI edycja przeglądu podczas której prezentujemy najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu oraz naszą najnowszą premierę.
   Więcejo "VI edycja Wybrzeża Sztuki"
  • Zdjęcie artykułu Nagroda dla AMATOREK!

   Nagroda dla AMATOREK!

   Z radością informujemy, że AMATORKI Elfriede Jelinek w reżyserii Ewelina Marciniak zdobyły Główną Nagrodę dla najlepszego spektaklu na 48. edycji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.
   Więcejo "Nagroda dla AMATOREK!"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI na Festiwalu KONTRAPUNKT

   AMATORKI na Festiwalu KONTRAPUNKT

   Z radością informujemy, że znakomite AMATORKI Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak biorą udział w 48. edycji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.30 na deskach Teatru Lalek „Pleciuga" w Szczecinie.
   Więcejo "AMATORKI na Festiwalu KONTRAPUNKT"
  • Zdjęcie artykułu Nagrody dla Teatru

   Nagrody dla Teatru

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru dzisiaj o godzinie 15.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże zostały wręczone Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2012 roku.
   Więcejo "Nagrody dla Teatru"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI w 18. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   AMATORKI w 18. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Dzisiaj o godzinie 20.45 na Scenie Malarnia odbędzie się 18. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony AMATORKOM Elfriede Jelinek. Weźmie w nim udział reżyserka Ewelina Marciniak, dramaturg Michał Buszewicz oraz zespół aktorski. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "AMATORKI w 18. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Bloger Tomasz Kaczorowski o AMATORKACH

   Bloger Tomasz Kaczorowski o AMATORKACH

   „Zaproszenie do Teatru Wybrzeże Eweliny Marciniak to kolejny programowy strzał w dziesiątkę dyrektora Adama Orzechowskiego. Reżyserka przygotowała inscenizację powieści AMATORKI noblistki Elfriede Jelinek, a scenariusz zaadaptował Michał Buszewicz. Przedstawienie już teraz uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych bieżącego sezonu.
   Więcejo "Bloger Tomasz Kaczorowski o AMATORKACH"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 roku

   AMATORKI wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 roku

   Z radością informujemy, że AMATORKI zostały uznane przez portal Dwutygodnik za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 roku.
   Więcejo "AMATORKI wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 roku"
  • Zdjęcie artykułu DANUTA W. oraz AMATORKI docenione przez Rzeczpospolitą

   DANUTA W. oraz AMATORKI docenione przez Rzeczpospolitą

   Miło nam poinformować, że DANUTA W. oraz AMATORKI zostały uznane przez Rzeczpospolitą za jedne z najważniejszych wydarzeń teatralnych mijającego roku.
   Więcejo "DANUTA W. oraz AMATORKI docenione przez Rzeczpospolitą"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI - znakomita recenzja na łamach Rzeczpospolitej

   AMATORKI - znakomita recenzja na łamach Rzeczpospolitej

   „Inscenizacja powieści Elfriede Jelinek na scenie Wybrzeże w Gdańsku zasługuje na miano wydarzenia, choć niektórych może szokować.
   Więcejo "AMATORKI - znakomita recenzja na łamach Rzeczpospolitej"
  • Zdjęcie artykułu Trailery AMATOREK

   Trailery AMATOREK

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia dwóch trailerów AMATOREK Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. Realizacja: Michał Andrysiak, Tomek Wierzchowski, Maciej Salamon.
   Więcejo "Trailery AMATOREK"
  • Zdjęcie artykułu Sukces AMATOREK

   Sukces AMATOREK

   W minioną sobotę na Scenie Malarnia odbyła się premiera AMATOREK Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.
   Więcejo "Sukces AMATOREK"
  • Zdjęcie artykułu Premiera AMATOREK

   Premiera AMATOREK

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się premiera AMATOREK Elfriede Jelinek. Spektakl reżyseruje Ewelina Marciniak, wielokrotnie nagradzana studentka V roku reżyserii krakowskiej PWST, autorem adaptacji i dramaturgiem jest Michał Buszewicz. Zapraszamy!
   Więcejo "Premiera AMATOREK"
  • Zdjęcie artykułu Wywiad z Eweliną Marciniak

   Wywiad z Eweliną Marciniak

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z reżyserką Eweliną Marciniak. Wywiad przeprowadził Jarosław Zalesiński z Dziennika Bałtyckiego.
   Więcejo "Wywiad z Eweliną Marciniak"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą AMATOREK - wywiad z Marciniak i Buszewiczem

   Przed premierą AMATOREK - wywiad z Marciniak i Buszewiczem

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z reżyserką Eweliną Marciniak i dramaturgiem oraz autorem adaptacji Michałem Buszewiczem. Wywiad przeprowadziła Martyna Wielewska z magazynu WYBRZEŻA.
   Więcejo "Przed premierą AMATOREK - wywiad z Marciniak i Buszewiczem"
  • Zdjęcie artykułu AMATORKI w Teatrze Wybrzeże

   AMATORKI w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do AMATOREK Elfriede Jelinek. Spektakl reżyseruje Ewelina Marciniak, wielokrotnie nagradzana studentka V roku reżyserii krakowskiej PWST, autorem adaptacji i dramaturgiem jest Michał Buszewicz. Planowana premiera: 24 listopada na Scenie Malarnia.
   Więcejo "AMATORKI w Teatrze Wybrzeże"