Edukacja

GRUPY ZORGANIZOWANE

Warsztaty Teatralne do spektakli

Oferujemy warsztaty teatralne dobrane tematycznie pod kątem spektakli z repertuaru Teatru Wybrzeże. Warsztat tematyczny odbywa się przed obejrzeniem przez uczestników spektaklu, ale niekoniecznie w tym samym dniu. Warsztat służy wprowadzeniu widza w tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. Tym samym pragniemy poszerzyć perspektywę interpretacyjną i umożliwić publiczności pełniejszy odbiór przedstawienia. Warsztaty są przeznaczone dla osób w każdym wieku i odbywają się w teatrze albo w miejscu dogodnym dla grupy (np. w szkole, firmie, domu kultury czy Klubie Seniora). Zajęcia mają charakter interaktywnych zadań i zabaw. Naszym celem jest praktyczne zgłębienie tematu spektaklu poprzez użycie języka teatru - dramy, pracy z tekstem czy rekwizytem, a także ćwiczeń ruchowych. Termin warsztatów każdorazowo dostosowywany jest do potrzeb grupy. Jednorazowo w warsztacie może wziąć udział do 30 osób. Czas trwania warsztatów wynosi ok. 90 minut.

Prelekcje Teatralne

Czemu aktorzy grają tak, a nie inaczej? Co to jest „czwarta ściana"? Po co telewizory w teatrze? Niekiedy teatr współczesny stawia przed widzem bardzo trudne zadanie, gdyż operuje językiem dla niego niezrozumiałym. Celem prelekcji jest wyposażenie odbiorców w narzędzia do percepcji współczesnego teatru. Prelekcje mają w przystępny sposób zapoznać słuchaczy z gatunkami dramatycznymi i teatralnymi oraz przygotować widza na odbiór różnorodnych konwencji i estetyk, z którymi może się spotkać w teatrze. Zajęcia mogą również przybliżyć odbiorcom kontekst historyczny utworu. Prelekcje prowadzone są na zamówienie i odbywają się w teatrze albo w miejscu dogodnym dla grupy (np. w szkole, domu kultury czy Klubie Seniora). Oferta przeznaczona dla grup zorganizowanych. Czas trwania prelekcji wynosi opcjonalnie 45 lub 90 minut.

Lekcje Teatralne

Co to znaczy improwizować? Jak zaprojektować kostium lub scenografię? Ile historii można opowiedzieć za pomocą jednej spódnicy? Lekcje teatralne to spotkania organizowane w siedzibie teatru w Gdańsku i w Sopocie przez cały rok. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 7. roku życia oraz młodzieży licealnej. Celem lekcji jest przybliżenie uczestnikom języka teatru oraz tajników teatralnych zawodów, przykładowo pracy aktora z przedmiotem czy tekstem, a także produkcji spektaklu czy funkcjonowania teatru na co dzień. Termin spotkań ustalany jest indywidualnie zgodnie z potrzebami grupy. W ramach tego modułu zajęć dostępne jest kilka scenariuszy lekcji. Czas trwania warsztatów wynosi ok. 90 minut.

Warsztaty Krytyki Teatralnej

Zajęcia przeznaczone dla wszystkich miłośników teatru zainteresowanych rozmową o teatrze, a także tych, którzy chcą odkryć teatr na nowo i wzbogacić swoje umiejętności badawcze. Celem warsztatów jest poszerzenie zdolności analitycznych uczestników poprzez rozwijanie sposobu patrzenia na teatr i precyzyjne formułowanie własnych wniosków. Uczestnicy warsztatów w trakcie zajęć zbadają poszczególne elementy wybranego spektaklu z repertuaru Teatru Wybrzeże (np. scenografię, dramaturgię, grę aktorską), a przede wszystkim zdobędą praktyczną umiejętność pisania o teatrze i zjawiskach kultury. Oferta jest przeznaczona dla grup zorganizowanych. Termin oraz lokalizacja warsztatów każdorazowo dostosowywana jest do potrzeb grupy. Czas trwania zajęć wynosi ok. 90 minut.

Zwiedzanie Teatru

Jakie miejsce w teatrze jest najważniejsze? Kim jest inspicjent? Co skrywa teatralna piwnica? Zapraszamy grupy zorganizowane do obejrzenia kulis Teatru Wybrzeże. Trasa zwiedzania uwzględnia m.in. widownię, scenę oraz pracownie teatralne w Gdańsku lub na Scenie Kameralnej w Sopocie. Czas trwania wycieczki wynosi ok. 75 minut. Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 30 osób. Konieczne są wcześniejsze zapisy. Zwiedzanie teatru odbywa się w wybrane dni tygodnia między 09.00 a 14.00, ale istnieje możliwość indywidualnego doboru terminu poza proponowanymi godzinami. Przewodnikiem po teatralnych zakamarkach jest akustyk Piotr Piniecki lub Weronika Łucyk, pedagog teatru.

Lekcje Dramatu

Ile historii można opowiedzieć zaczynając od tego samego zdania? Co oznacza budowanie postaci poprzez dialog? Czy kałuża może zostać bohaterem? Lekcje dramatu to spotkania o charakterze warsztatowym. Propozycja przeznaczona jest dla osób, które chciałyby w praktyczny sposób zmierzyć się z podstawami kreatywnego pisania. W ramach zajęć uczestnicy będą pisać na wybrany w ramach różnych ćwiczeń temat oraz czytać fragmenty innych tekstów. Będziemy także dyskutować, czytać napisane teksty, i analizować sceny z gotowych dramatów. Czas trwania zajęć wynosi opcjonalnie 120 albo 240 minut. Grupa warsztatowa może liczyć do 25 osób. Oferta przeznaczona dla grup zorganizowanych. Termin i miejsce zajęć określany jest w zależności od grupy.

Warsztaty dla nauczycieli

Chcesz urozmaicić swoje zajęcia? Szukasz inspirujących metod pracy? Zastanawiasz się, czy pedagogika teatru może mieć zastosowanie w szkole? Serdecznie zapraszamy nauczycieli, pedagogów, instruktorów oraz animatorów kultury do skorzystania z oferty szkoleniowej. W ramach zajęć uczestnicy poznają założenia i schemat warsztatu pedagogiczno-teatralnego oraz narzędzia, z których można skorzystać również przy tworzeniu scenariusza lekcji. Warsztaty realizowane są na zamówienie i mogą bazować na materiale czy temacie wybranym wcześniej przez uczestników.

Warsztaty dla firm

Szukasz atrakcyjnej i unikatowej oferty na spędzenie czasu wolnego dla swoich pracowników i ich rodzin? Planujesz zorganizowanie oryginalnego szkolenia? A może chcesz zintegrować zespół? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Warsztaty dla firm zapewnią Twoim pracownikom niezapomniane wrażenia. Zajęcia mają formę interaktywnych gier i wspólnych improwizacji, które bawią jednocześnie rozwijając twórcze myślenie. Na życzenie przygotowujemy dla Twojej firmy autorski scenariusz warsztatu zgodny z potrzebami twoich pracowników. Termin warsztatów każdorazowo dostosowywany jest do potrzeb grupy. Jednorazowo w warsztacie może wziąć udział do 25 osób. Czas trwania warsztatów zależy od realizowanego scenariusza zajęć – wynosi od 90 do 180 minut.

WIDZOWIE INDYWIDUALNI

DOROŚLI

Dyskusyjny Klub Teatralny

Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Spotkania w ramach DKT odbywają się średnio raz w miesiącu. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 30 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu.

Warsztaty do spektakli

Widzom indywidualnym oferujemy warsztaty teatralne dobrane tematycznie pod kątem spektakli z repertuaru Teatru Wybrzeże. Warsztat tematyczny odbywa się raz w miesiącu w tygodniu, w którym prezentowany jest wybrany tytuł. Warsztat służy wprowadzeniu widza w jeden z tematów podejmowanych przez twórców przedstawienia. Zajęcia mają charakter interaktywnej zabawy, której celem jest twórcza eksploracja poszczególnych zagadnień. Jednorazowo w warsztacie może wziąć udział do 20 osób. Czas trwania warsztatów wynosi ok. 120 minut. Konieczne wcześniejsze zapisy.

Projekty okolicznościowe

Drzwi otwarte

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) odkrywamy przed Państwem na co dzień skrywane tajemnice sceny i otwieramy podwoje teatralnych pracowni. W programie m.in. zwiedzanie Dużej Sceny, gry terenowe i szybkie kursy specjalizacji teatralnych (charakteryzacji, dykcji i elektroakustyczny) oraz teatralny bluebox. Dotychczas odbyło się 12 edycji imprezy, a w zeszłym roku odwiedziło nas blisko tysiąc osób.

Zapisy

Zapisy i szczegółowe informacje: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl, tel. kom. 519 155 950

Cennik

Warsztaty dla firm – 40 zł od osoby (w przypadku grupy mniejszej niż 10 osób koszt zorganizowania zajęć wynosi 400 zł). Koszt warsztatu realizowanego na podstawie scenariusza na zamówienie wynosi 500 zł.

Warsztaty teatralne - udział w zajęciach do spektaklu jest bezpłatny - warunkiem uczestnictwa jest okazanie zakupionego biletu na dany tytuł z bieżącego repertuaru teatru (ostatnie 2 oraz nadchodzące 2 miesiące).

Prelekcje teatralne – 10 zł od osoby. Zajęcia są bezpłatne w wypadku, gdy prelekcja dotyczy spektaklu z bieżącego repertuaru teatru, który grupa widziała lub ma zamiar zobaczyć.

Lekcje teatralne - koszt uczestnictwa w pojedynczych zajęciach wynosi 10 zł od osoby.

Warsztaty Krytyki Teatralnej - warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest okazanie biletu na spektakl z bieżącego repertuaru Teatru Wybrzeże.

Zwiedzanie teatru - dla osób posiadających bilet na spektakl z bieżącego repertuaru (ostatnie 2 oraz nadchodzące 2 miesiące) zwiedzanie jest bezpłatne. Dla pozostałych osób koszt udziału wynosi 10 zł od osoby.

Lekcje dramatu - koszt uczestnictwa w pojedynczych zajęciach wynosi 10 zł od osoby.

Dyskusyjny Klub Teatralny – udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Weronika Łucyk - absolwentka teatrologii i kultury współczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Szkoły Pedagogów Teatru organizowanej przez Instytut Teatralny w Warszawie. Jako krytyk teatralny publikowała m.in. w Didaskaliach i Internetowym Magazynie "Teatralia", portalu teatralny.pl i taniecpolska.pl. W Teatrze Wybrzeże pracuje jako pedagog teatru - prowadzi warsztaty oraz spotkania z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Współpracuje z Instytutem Teatralnym w ramach projektu Teatroteka Szkolna. Prowadzi zajęcia z podstaw pedagogiki teatru dla studentów wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Gdańskim.