ŻYCIE JEST SNEM w 19. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

ŻYCIE JEST SNEM w 19. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

Dzisiaj o godzinie 22.00 na Scenie Kameralnej odbędzie się 19. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi ŻYCIE JEST SNEM Pedro Calderóna de la Barca. Weźmie w nim udział reżyser Kuba Kowalski i zespół aktorski. Wstęp wolny. Zapraszamy!

O SPEKTAKLU

ŻYCIE JEST SNEM - filozoficzny dramat o odwiecznych złudzeniach człowieka i iluzoryczności ludzkiej egzystencji - to prawdopodobnie najwybitniejsze osiągnięcie Pedro Calderóna de la Barca. Akcja sztuki umieszczona została w umownej scenerii - w Polsce, na dworze króla Basilia. Narodzinom jego syna - Segismunda towarzyszą znaki wskazujące, że stanie się on w przyszłości krwiożerczym tyranem, zabije swojego ojca, a kraj pogrąży w nędzy i wojnie. Basilio, chcąc zapobiec spełnieniu się przepowiedni, nakazuje więc uwięzić księcia w wieży na odludziu. Nikt w królestwie nie wie o jego istnieniu. W obliczu śmierci pragnie przekonać się o prawdziwości zaklęcia, dlatego też rozkazuje przenieść uśpionego syna do pałacu. Eksperyment okazuje się jednak opłakany w skutkach - Segismundo, badając granice zwróconej mu nagle wolności, morduje, plugawi i gwałci.

Kuba Kowalski o spektaklu: „Typowy dla naszych czasów relatywizm moralny wydaje się najciekawszym kluczem do zinterpretowania dzieła Calderona. W naszym zachodnim świecie wolny rynek, emancypacja kolejnych mniejszości narodowych czy seksualnych, rewolucje obyczajowe, wreszcie kult indywidualizmu wpompowują „liberalny światopogląd" do naszego krwiobiegu. Wraz ze zmianami obyczajowymi i rozwojem nauki przesuwają się granice tego co wolno, co dobre, odpowiedzialne, humanitarne. Sześćdziesiąt lat temu przeszczepy organów były tematem kontrowersyjnym; dzisiaj debatujemy nad wprowadzaniem GMO i inżynierią genetyczną. Czy to co kontrowersyjne dziś nie wyda się naszym wnukom banalnie oczywiste?"

„ŻYCIE JEST SNEM w reżyserii Kuby Kowalskiego to spektakl bardzo udany. Nieczęsto się zdarza, by teksty dopisane współcześnie do dzieła klasycznego, brzmiały tak sensownie i spójnie, jak w tym przypadku. To teatr nowoczesny, odważny, przemyślany, efektowny i inspirujący, ciekawy plastycznie i świetnie zagrany. Czego można chcieć więcej?"

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

Pedro Calderón de la Barca
ŻYCIE JEST SNEM
Imitacja: Jarosław Marek Rymkiewicz
Reżyseria: Kuba Kowalski
Dramaturgia: Julia Holewińska
Opracowanie tekstu: Julia Holewińska, Kuba Kowalski
Scenografia: Katarzyna Stochalska
Muzyka: Piotr Maciejewski
Światło: Damian Pawella
Wideo: Michał Jankowski
Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz (Rosaura), Anna Kociarz (Astolfo), Piotr Biedroń (Clarin), Piotr Chys (Strażnik, Dworzanin, Rewolucjonista), Krzysztof Gordon (Basilio), Michał Jaros (Segismundo), Maciej Konopiński (Strażnik, Dworzanin, Rewolucjonista), Michał Kowalski (Clotaldo), Marek Tynda (Astolfo) Piotr Witkowski (Strażnik, Dworzanin, Rewolucjonista) oraz Edyta Czerniewicz (wiolonczela) i Julia Ziętek (skrzypce).

Premiera: 2 marca 2013 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie

Czas: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)

O DYSKUSYJNYM KLUBIE TEATRALNYM

Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 15 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają pod koniec sezonu Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu 2013/2014.