Z ogromnym smutkiem informujemy, że zmarła Halina Winiarska, wybitna aktorka teatralna, która w latach 1966-2003 należała do zespołu Teatru Wybrzeże.
Artystka urodziła się 8 października 1933 roku w Chrzanowie. W latach 1956–1958 występowała w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, od 1958 do 1960 związana z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W latach 1960-1963 aktorka Teatru Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Od 1963 do 1966 roku należała do zespołu Teatru Dramatycznego w Poznaniu.
W 1966 roku Halina Winiarska związała się z Teatrem Wybrzeże. Zasłynęła jako mistrzyni repertuaru klasycznego grając m.in. tytułową ELEKTRĘ w tragedii Sofoklesa (reż. Jerzy Zegalski), Królową w KRÓLU RYSZARDZIE II Shakespeare’a, Ifigenię w IFIGENII W TAURYDZE Goethego, Gertrudę w HAMLECIE Shakespeare’a (reż. Marek Okopiński), tytułowe role w MARII STUART Schillera (reż. Jerzy Hoffmann) i w HELENIE Eurypidesa (reż. Stanisław Hebanowski). Do jej najwybitniejszych kreacji w repertuarze współczesnym należały: Molly Bloom w ULISSESIE Joyce’a (reż. Zygmunt Hübner), tytułowa rola w MATCE Witkacego (reż. Tadeusz Minc) oraz tytułowa rola w MALEŃKIEJ ALICJI Albee'go (reż. Stanisław Hebanowski).
Wystąpiła także w kilkudziesięciu przedstawieniach Teatru TV m.in. jako Pani Alving w UPIORACH Ibsena i Hrabina w WALLENSTEINIE Schillera.
Wykładała w Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże, w gdańskim Biskupim Seminarium Duchownym i Liceum Jezuitów w Gdyni.
Występami w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Sierpniu ’80 wspierała strajkujących robotników. Trzy miesiące później uczestniczyła w strajku okupacyjnym pracowników służby zdrowia, oświaty i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Od września 1980 roku pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Zakładowej Solidarności w Teatrze Wybrzeże. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana. Artystycznie angażowała się podczas mszy za Ojczyznę w gdańskich kościołach i w sierpniu 1988 roku w trakcie strajków w Stoczni i w Porcie Gdańskim. W 1989 roku weszła w skład Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Gdańsku.
Laureatka wielu prestiżowych nagród i odznaczeń m.in. Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Neptun. Została wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Pożegnanie Haliny Winiarskiej odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia o godzinie 10.00 w kościele św. Jana w Gdańsku, natomiast ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 11.30 na Cmentarzu Srebrzysko.
Na zdjęciu wraz z mężem Jerzym Kiszkisem podczas wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Fot. Dominik Paszliński.
W ogrodzie wszystko żyje, a to co żyje, jest w ruchu, bo ruch to życie. Warsztat z Maćko Prusakiem był prawdziwą podróżą przez świat ruchu w naturze. Na Scenie Stara Apteka uczestniczki i uczestnicy warsztatu Choreografia ogrodu odkrywali, jak ruch roślin (i nie tylko) może stać się językiem teatru.
A jeśliby pomyśleć o teatrze jako ogrodzie? Testujemy zazielenianie Teatru Wybrzeże na różne sposoby. Tym razem w ramach „Ogrodu teatralnego” oddajemy scenę słynnemu dramatowi Thomasa Köcka i zapraszamy na czytanie performatywne trzeciej części Trylogii klimatycznej w reżyserii Doroty Androsz.
W lutym zapraszamy na premierę klasycystycznego dramatu "Brytanik" Jeana Racine’a w przekładzie Antoniego Libery, który nie doczekał się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów.