
Z żalem zawiadamiamy, że w nocy z piątku na sobotę zmarł Ryszard Major - reżyser przez wiele lat związany z Teatrem Wybrzeże.
W latach 70. i 80. Major był etatowym reżyserem Teatru Wybrzeże. Wyreżyserował tu m.in. TEATR OSOBNY Mirona Białoszewskiego (1973), BIAŁE MAŁŻEŃSTWO Tadeusza Różewicza (1976), IWONĘ, KSIĘŻNICZKĘ BURGUNDA Witolda Gombrowicza (1977), a także swój ostatni spektakl - BAL MANEKINÓW Brunona Jasieńskiego (2010).
WSPOMNIENIE O RYSZARDZIE MAJORZE
„Ryszard Major był reżyserem "literackim", świetnie "czytał", analizował tekst sceniczny, umiał być też precyzyjny warsztatowo, chętnie grał teatralną konwencją. Interesowały go relacje między Człowiekiem i Historią - ukazywał rządzące nimi mechanizmy, twarde prawa, jakim podlega jednostka. Często podejmował temat Twórca i Świat."
Artur D. Liskowacki, Kurier Szczeciński
Całość na www.e-teatr.pl

Gdański Ulisses, wystawiony przez Zygmunta Hübnera w Teatrze Wybrzeże przez wielu uważany jest za arcydzieło. Sztuka miała swoją premierę (i jednocześnie polską prapremierę) 14 lutego 1970 roku.

Zagraliśmy 24 oraz 25 stycznia.

Podczas szkolenia z Joanną Tabaką przyjrzeliśmy się temu, co jako teatr możemy zrobić, by realnie zmniejszać nasz wpływ na środowisko.