Zmarł Maciej Prus

Zmarł Maciej Prus

Z żalem informujemy, że zmarł Maciej Prus, wybitny aktor i reżyser teatralny.

Artysta urodził się 9 listopada 1937 roku w Samborze. W 1961 roku ukończył aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był też absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie w 1968 roku ukończył studia na wydziale reżyserii.

Maciej Prus w latach 1980–1982 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie wyreżyserował DZIADY Adama Mickiewicza (1979), ŚWIATŁO DZIENNE (Wieczór poezji Czesława Miłosza, 1981) i KNIAZIA PATIOMKINA Tadeusza Micińskiego (1981). Wystąpił w roli Talliena w SPRAWIE DANTONA Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Macieja Karpińskiego (1980).

Maciej Prus był związany m.in. z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Studio im. S.I. Witkiewicza w Warszawie, łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza, Teatrem Dramatycznym w Warszawie i Teatrem Ateneum.

Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Srebrnego i Złotego Krzyża Zasług oraz Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zapraszamy do obejrzenia piętnastego odcinka serii Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE, w którym przypomnieliśmy KNIAZIA PATIOMKINA w reżyserii Macieja Prusa.