Czy teatr powinien uprawiać ogród? A może odwiecznego konfliktu natura czy kultura nie da się rozwiązać? I co w tym wszystkim robi sztuczna inteligencja? W ramach KPO dla kultury Teatr Wybrzeże realizuje dwa projekty - „Ogród Teatralny, czyli zielona społecznościowa przestrzeń na dachu Teatru Wybrzeże” i „Sztuczna inteligencja w Teatrze Wybrzeże”.
Zazieleniamy Teatr Wybrzeże
Pierwszy projekt stanowi dla nas formę testowania, jak zazielenić teatr, jakie mamy możliwości i ograniczenia. Badamy i sprawdzamy. Chcemy stworzyć roślinną instalację na dachu Teatru Wybrzeże o funkcjach ogrodu społecznościowego. Będzie to miejsce spotkań i promocji ekologicznego stylu życia.
Nasze działanie ma charakter prototypowania, w jakim zakresie Teatr Wybrzeże może być zieloną instytucją kultury, a jego celem jest rozwijanie kompetencji ekologicznych widzów, artystów i pracowników. Widzów zapraszamy na cykl wydarzeń wokół tematu Ogrodu Teatralnego, a pracowników będziemy zachęcać do współtworzenia zielonego Teatru. Stworzymy też informator na temat zazieleniania swojej przestrzeni.
Szkolimy się z AI
Drugi projekt ma za zadanie podniesienie kwalifikacji zawodowych naszego zespołu oraz wdrożenie nowoczesnych i innowacyjnych praktyk, które przyczynią się do dalszego dynamicznego rozwoju Teatru Wybrzeże. Jesteśmy przekonani, że to szkolenie przyczyni się do podniesienia jakości naszych produkcji teatralnych i pozwoli nam jeszcze lepiej spełniać oczekiwania naszej publiczności. Pracownicy Teatru Wybrzeże wezmą udział w szkoleniach Campus AI dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji w różnych obszarach pracy.
Jesienny ogród zmysłów. Tworzymy wianki
28 października godz. 19:00
Warsztaty, podczas których uczestnicy w twórczy sposób doświadczają piękna jesiennej przyrody. W trakcie spotkania własnoręcznie stworzą wianki, które ozdobią drzwi wejściowe, stół lub ścianę, wprowadzając do domowych wnętrz wyjątkowy, jesienny klimat. Zajęcia otwarte m. in. dla osób g/Głuchych (uczestnikom zapewnimy tłumacza PJM). Warsztat poprowadzi Milena Banaszewska z Fundacji Schronisko dla Roślin.
Zapisy: https://forms.gle/wbZfYdxVXSNJoYh97
Niebo nad Wybrzeżem
9 listopada godz. 11:00
Obserwowanie nieba nad Teatrem Wybrzeże z Bogną Pazderską, specjalistką ds. naukowych w zakresie astronomii z Działu Edukacji i Popularyzacji Nauki Hewelianum. Na leżakach, pod kocykiem, zamienimy taras Teatru w obserwatorium astronomiczne. Warsztaty m.in. dla rodzin z dziećmi 10+.
Zapisy: https://forms.gle/BswLXgmETHuytCuj9
Choreografia ogrodu
26 listopada godz. 19:00
Warsztat skupiony na poszukiwaniu ruchów, które pojawiają się w przyrodzie. Zajęcia poprowadzi choreograf Maćko Prusak. Warsztaty dla młodzieży 13+ i dorosłych. Zapisy już wkrótce.
Dźwięki ogrodu
1 grudnia godz. 12:00
Warsztat z elementami koncertu relaksacyjnego skupiony na dźwiękach natury. Unikatowe wydarzenie poprowadzi nasza aktorka Katarzyna Dałek oraz muzyk Marcin Nenko. Warsztat m. in. dla osób niewidomych. Zapisy już wkrótce.
Posłuchaj w ogrodzie
15 grudnia, godz. 18:00
Czytanie performatywne eko-dramatu przez aktorów Teatru Wybrzeże wyreżyserowane przez Dorotę Androsz.
Sfinansowane przez Unię Europejską #NextGenerationEU.
Zapraszamy do oglądania kolejnego odcinka Kroniki Teatru Wybrzeże, gdzie omawiamy „Hamleta, księcia Danii” w reżyserii Krzysztofa Nazara, którego premiera odbyła się 9 listopada 1996 roku.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 11.11 kasy biletowe w Gdańsku i Sopocie będą nieczynne. Zapraszamy do zakupu biletów online pod adresem: bilety.teatrwybrzeze.pl
W Teatrze Wybrzeże na podstawie książki Zmiana Édouarda Louis.powstaje spektakl w reżyserii Radosława Rychcika. Na scenie zobaczymy Piotra Biedronia, Janka Napieralskiego, Pawła Pogorzałka. Premiera 16 listopada na Scenie Stara Apteka.